Wpis z mikrobloga

#pid #automatyka #pytanie

dzień dobry ( ͡° ͜ʖ ͡°) o 13:30

znacie jakieś firmy, o których można znaleźć w necie, że stosują sterowniki PID do kontroli poziomu cieczy w zbiornikach lub kontroli nad podobnym procesem(wiem, że zakres jest szeroki od zbiorników na tysiące m^3 do kontroli w laboratoriach na kilkadziesiąt ml)? brakuje mi jednego-dwóch takich przykładów do skończenia prezentacji, całą resztę już mam zrobioną a taka głupota mnie trzyma -,-
  • 10
@MasterSoundBlaster: ale na prezentacji "zwykłej" powerpointowej to będzie aż kilka slajdów teorii i te przykłady, których poszukuję :D a reszty(plików z matlaba/simulinka, R(no w sumie nad tymi muszę pogrzebać jeszcze trochę) i źródeł z javy) jaki jest sens wrzucać? bez kogoś, kto to omawia to sam wiesz :P
@MasterSoundBlaster:

prezentacja na 30min z: "Modelowanie i dobór parametrów sterownika PID - eliminacja badań doświadczalnych z procesu projektowania układów sterowania"

temat taki, że cały przedmiot z tego można zrobić :P
@MasterSoundBlaster: gdzie tam masz metody? ;) jakbym się miał wgryźć w to głębiej to na 2h by się nie skończyło. planuję pokazać, że model matematyczny PID jest względnie prosty w najbardziej podstawowej formie, implementacja programowa czy to w javie(2 klasy dodatkowe: sterownik i proces) czy R(wszystko panie w jednym skrypcie, łącznie z prezentacją wyników)

czy matlab/simulink(no tutaj ciężko o problemy jak jest gotowy bloczek, bardziej chodzi o pokazanie jak szybko można
@MasterSoundBlaster: z doświadczenia wiem, że nikt o tym słuchał już nie będzie :D zresztą z jednej strony to temat rzeka do akademickich dyskusji, z drugiej strony obecnie parametry są praktycznie zawsze dobierane w pełni automatycznie i tylko testowane w praktyce, a jak można to zrobić ręcznie czy za pomocą metod typu Zieglera-Nicholsa to coraz częściej ciekawostka(a jak ktoś będzie rozwijał taki toolbox to i tak będzie się przegryzał przez całą matematykę
@srgs: jakby to było coś poważniejszego niż zwykła prezentacja na studia(nad którą już spędziłem z własnej ciekawości poszerzania wiedzy) dobre 10h to może, ale nie mam na tyle czasu a poza tym jeszcze bardziej byłbym jedyną osobą, która chociaż w połowie wie o czym mówi ;)