Wpis z mikrobloga

Jak na spowiedzi.

PIZZA

Składniki na ciasto:

0,25kg mąki

łyżeczka kopiasta soli

łyżeczka cukru

pół opakowania drożdży w proszku

woda ok. 150ml

łyżka oliwy

Sos pomidorowy:

puszka pomidorów

oliwa z oliwek

2 ząbki czosnku

świeża bazylia

cukier

sól

Wyciśnięty czosnek przesmażyć krótko na oliwie, dodać pomidory, łyżeczkę cukru i soli do smaku. Gotować 5 minut na wolnym ogniu. Dodać poszatkowane listki bazylii i delikatne gotować jeszcze kilka minut.

Przepis na ciasto:

1. Mąkę przesiać przez sito.

2. Do mąki dodać sól, cukier, drożdże, 2 łyżki oliwy. Dolewać wodę tak długo aż ciasto będzie lekko kleiło się do rąk.

3. Wyrabiać 10 minut (ciasto powinno być miękkie i już nie kleić się do rąk). Uformować kulkę, posmarować oliwą.

4. Ciasto włożyć do miski, nakryć mokrym ręcznikiem kuchennym (tak aby po wyrośnięciu nie dotykało ręcznika) i odstawić na godzinę do wyrośnięcia.

5. Po godzinie wyjąć ciasto z miski i krótko wyrobić. Ponownie włożyć do miski, przykryć ręcznikiem i wstawić przynajmniej na godzinę do lodówki (można i na cały dzień, ja często robię ciasto wieczorem na obiad kolejnego dnia)

6. Po wyjęciu z lodówki wyrobić palcami cienki placek (według uznania), ew. można użyć wałka.

7. Placek posmarować sosem pomidorowym.

8. Obrzucić dodatkami (ślicznotka na zdjęciu jest z szynką, serem, porem i cebulą.

9. Piec w maksymalnie rozgrzanym piekarniku (mój piec grzeje do 270 stopni) do uzyskania oczekiwanego wypieczenia. Jeżeli pieczesz na kamieniu (ja tak robię i uważam, że wtedy jest lepsza) to bardzo istotne aby mocno nagrzać kamień (nawet 1h) przed włożeniem pizzy do pieca. Powinno się wtedy piec używając funkcji grill.

Do pizzy można podać sosy:

Ostry:

50ml oliwy z oliwy

2 ząbki czosnku

1 chilli

Oliwę wlać do miseczki, wycisnąć czosnek, i dodać drobno posiekaną papryczkę chilli. Wymieszać.

Czosnkowy:

100ml śmietany 18%

100ml majonezu

2 ząbki czosnku

1,5 łyżeczki cukru

Suszona bazylia/oregano

Szczypta soli

Kilka kropli cytryny

Śmietanę i majonez włożyć do miseczki, dodać wyciśnięty czosnek, cukier, przyprawy i kilka kropli cytryny. Dobrze wymieszać.

@qwelukasz @sha4ky @gybefan @fizzly @Prosty_login @shdw @Rain_ @MoroMoro @duckar @akordeon @Aninschen @szajka @Kichachi @gergu @tatwarm @macio32155 @FreshAle @udgz @choksondik @karacz @bekoz @WallyGator @akordeon @Elijah_S @Werdandi @onomatobeka @Dev100 @pokey @gergu @vargemp @macio32155 @wykopkami @surma @Bartek2016 @kacperinjo @Obserwator_z_ramienia_ONZ

#gotujzwykopem #pizza
Pobierz Uspavanka - Jak na spowiedzi.



PIZZA



Składniki na ciasto:



0,25kg mąki

łyżecz...
źródło: comment_F88xmIbT1Kbg9wBkAMk4mjMeYIwFkVpT.jpg
  • 61
@lsnazr: Często wychodzi mi blada pizza z wierzchu mimo ze piekę w 250*C (nie ma znaczenia czy na górze piekarnika czy na samym dole, zawsze jest blada. Jedynie dół przypieczony.) Czy to wina piekarnika? Co robię źle? Smak jest ok. Ciasto wydaje mi się ze tez okej, chrupiąca z zewnątrz i miękka w środku. Składników zazwyczaj daję na oko. Ciasto wyrabiam by było tak miekkie jak cycki różowych pasków. Więc co