Wpis z mikrobloga

oto następujący problem: klient przyjeżdża do hotelu, ma ze sobą smartfon, chromecast, laptopa itd i chce w tych wszystkich urządzeniach mieć hotelowy internet. Przyjmijmy że klient nie jest obeznany technologicznie. Pytanie: w jaki sposób, najprościej, dostarczyć mu hotelowy internet na te urządzenia? Bez ich rekonfiguracji.

Myślałem że rozwiązaniem jest przenośny router, weźmy TP-Link TL-WR702N, w którym korzystając z trybu 'bridge' ustawiamy ssid/hasło takie jak klient ma w domu, i urządzenia się łączą. Możliwe problemy w takim podejściu to bardzo duża liczba sieci wifi (konflikty?) oraz "kto ustawi router".

Macie pomysły jak to zrobić prościej? Inne pomysły? W swojej wewnętrznej burzy mózgu miałem np pomysł by zmodyfikować firmware w routerze tak, by współpracował z aplikacją na smartfona, która odczyta z telefonu domowy ssid/hasło i ustawi to w routerze.

#internet #sieci #pytanie #informatyka #android #ios #komputery #chromecast #burzamozgow
  • 27
@animuss: Smartfony i laptopy łączą z siecią, która jest w pobliżu. Jak dodasz im sieć hotelową to po prostu w hotelu będą mieli połączenie z hotelową, a nie uciekną informacje o poprzednich, np. domowych sieciach.

@animuss: No a rozwiązanie z logowaniem nie jest najprostsze? Informujesz do której sieci się łączy (wybranie sieci to sekunda) potem tylko wchodzi w przeglądarkę, podaje login i hasło i leci. Każdy z minimalną wiedzą sobie poradzi. A sczytywanie domowego hasła to średnio mądre mi się wydaje-chciałbyś by w hotelach czytali Ci hasła które może wykorzystujesz też w innych miejscach?
@monkeyshrines: w telefonie. Ale gdy masz chromecast to on już nie zadziała (bo zwykle jest AP isolation). Ludzie wożą ze sobą masę urządzeń (jak np Roku) gdzie rekonfiguracja nie jest prosta.

Dla mnie też nie jest problemem ustawienie sobie hotelowej sieci w laptopie czy telefonie, ale dla wielu ludzi jest. Szukam najprostszego rozwiązania by dostarczyć im internet bez konieczności przekonfigurowywania ich urządzeń.
@animuss: Chromecast to nie jest standardowe urządzenie. Hotele nie martwią się JAK sobie poradzi z podłączeniem tego typu urządzeń goście. Ważne, żeby laptop, tablet czy smartfon mógł się z tym internetem podłączyć. Nie wiem jak działa chromecast, ale czy PPPoE nie będzie dobrym rozwiązaniem?
@Tojtek: to wiem, ale problemy zaczynają się gdy klient ma ze sobą chromecast, roku, appleTV. Chodzi o klienta który nie umie ich przekonfigurować.

@thewickerman88: to jest proste dla mnie i dla Ciebie, ale dla wielu ludzi jest to za trudne. Cóż, klient jeśli chce mieć prosto - to musi zaakceptować fakt że jego hasło od domowej sieci zostanie wysłane do routera.

@jurny_juhas: no właśnie stąd jest to pytanie, bo
@Tojtek: dobry pomysł! (o ile da się technicznie). Będę musiał się przyjrzeć, dzięki

@jurny_juhas: ale dla tych co mają to mogłoby być najprostsze.

Idealnie byłoby gdyby smartfon+nfc mogło być użyte do przekazania do routera danych domowej sieci, a router od tego momentu emulowałby domową sieć.
@animuss: no to tak się da. Tylko czy naprawdę warto aż tak kombinować? Moim zdaniem jest to gra kompletnie nie warta świeczki. Każdy klient mniej obeznany musiałby instalować aplikację. Nie każdy chce zainstalować nieznane aplikacje. Chyba, że do Emirate Palace w Dubaju :) Bo do hotelu w Polsce - sorry, ale nawet Grand Hotel w Warszawie nie ma takich cudów. WiFi i hasło do sieci + gniazda LAN. Chyba, że jakaś
@jurny_juhas: problem jest praktyczny i został "zgłoszony" przez hotelarzy. Podejrzewam że nie tylko dla mnie głupie jest wożenie ze sobą na wycieczki urządzenia typu roku, po to tylko żeby oglądać netflixa i inne vod. Ale praktyka pokazuje że masa ludzi bierze ze sobą wszystkie swoje urządzenia rozrywkowe i chcą z nich korzystać w hotelach. Jednocześnie nie potrafią ich konfigurować, zawracają personelowi głowę - a wiadomo klient to pan.