Wpis z mikrobloga

Witam,

Zainteresowała mnie kwestia kolizji / wypadku spowodowanego przez prezydenta Rafała Dutkiewicza. Z uwagą śledzę doniesienia i wydaje mi się, że kilka kwestii może zainteresować wykopowych detektywów.

Gazeta Wrocławska opublikowała właśnie zdjęcia z monitoringu miejskiego przedstawiające część okoliczności wypadku:

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3545793,wypadek-dutkiewicza-dotarlismy-do-nagran-z-monitoringu-nowe-zdjecia,id,t.html

Przeglądając fotografie zauważyłem, że okna prezydenckiego wehikułu mają mocno przyciemnione szyby boczne. Przepisy nakazują zachowanie 70% przepuszczalności światła w szybach bocznych, więc jakim cudem Pathfinder Dutkiewicza został dopuszczony do ruchu z taką modyfikacją? Oczywiście nie przeprowadzałem badania przepuszczalności światła, ale mam bardzo mocne podejrzenie, że taki stopień przyciemnienia nie spełnia norm.

Udowodnić się tego raczej nie da, ale flota pojazdów magistratu powinna zostać przez odpowiednie służby sprawdzona, bo nie jest to jedyny samochód miasta, który przeszedł taką modyfikację.

Drugą sprawą jest wystrzelona poduszka powietrzna pasażera. Wiele osób pisało na forum Gazety Wrocławskiej o "tajemniczej pasażerce" Dutkiewicza. Historie te wydawały mi się dotychczas wyssane z palca, ale przejrzałem kilka filmików pokazujących boczne uderzenie w Nissana Pathfinder i na żadnym z nich poduszka pasażera nie wystrzeliła, aktywowała się wyłącznie kurtyna boczna (podobnie jak w wozie prezydenta). Bardzo prawdopodobne jest, że poduszka powietrzna pasażera uruchamia się pod naciskiem na fotel, więc Dutkiewicz kogoś wiózł, a jego zeznania są (delikatnie mówiąc) nieprawdziwe.

Może jestem paranoikiem i szukam spisku, ale w kontekście decyzji biegłych, którzy orzekli, że kolizja ta nie kwalifikowała się jako wypadek wydaje mi się to bardzo podejrzane. Dziwi także brak ujęć z momentu zderzenia i nagrań z monitoringu tramwaju. Cała ta sprawa jest w mojej opinii bardzo dziwna i nie mogłaby śmierdzieć bardziej nawet gdyby opryskał ją skunks.

Nie mam złudzeń, Polska to rzeczpospolita kolesiów, a Wrocław jest właściwie miastem jednego króla, ale taka indolencja służb jest po prostu skandaliczna. I bardzo ciekawy jest sposób budowania napięcia przez dziennikarzy - jednego dnia uniewinnienie z zarzutów przez biegłych, następnego wyciekają kolejne zdjęcia z wypadku. Czyżby jakaś zorganizowana akcja przed kampanią samorządową?

#wroclaw #dutkiewicz #spiseg #teoriespiskowe #mojkrajtakipiekny
  • 10
@skylynx: Bo jest jaśniej? Miałeś kiedyś przyciemniane szyby? Normą jest że to ile przez nie widać z zewnątrz zależy głównie od nasłonecznienia.

Zresztą mi by się nie chciało kombinować z przyciemnianiem szyb. Zwłaszcza, że urząd pewnie brał wszystko w ramach floty i takie przyciemnienie dostał w gratisie do ceny katalogowej.
Właśnie dotknęliśmy innej patologii w tym kraju - brak weryfikacji stanu pojazdu i jego wpływu na przyczyny wypadku. Czy w tym aucie widoczność była ograniczona? A jeśli nie - dlaczego policja nie podała tego do wiadomości publicznej?

I tak, miałem przyciemniane szyby, bardzo dawno temu ;). A we Wrocławiu wcale by mnie nie zdziwiło gdyby magistrat miał jakiś zaprzyjaźniony warsztat kuzyna brata siostry sekretarki asystenta Dutkiewicza, który zupełnym przypadkiem prowadzi warsztat samochodowy.
Bo w Polsce mamy jasno określone przepisy i jeżeli auto nie spełnia norm powinno zostać wykluczone z ruchu. Oto dlaczego. Sensowność prawa jest w tej kwestii drugorzędna. Uczepiłem się, bo ta sprawa jest chora i pokazuje stosunek władzy do obywatela, a co gorsza - jakimi przywilejami cieszy się władza. Przeciętny Kowalski za przyciemnione szyby boczne miałby spore problemy z niebieskimi.

Poza tym - jeżeli wózek Dutkiewicza nie spełniał norm, to jest to
@Little_Juice: No właśnie to ma znaczenie. Jeśli z Dutkiewiczem jechał pasażer to: a) jest świadkiem, b) jest ofiarą, c) prezydent kłamał.

Jeżeli chodzi o płatnika - należy przede wszystkim określić czy Dutkiewicz korzystał z auta służbowo czy prywatnie, dopiero później wyciągać konsekwencje.

@skylynx:

a) jest świadkiem


Ma prawo odmówić składania zeznań

b) jest ofiarą


gdyby miał/a żal do Dudkiewicza, to by się ujawnił/a.

c) prezydent kłamał


byc może tak, być może nie. Zapis wideo z tramwaju mógłby wiele wyjaśnić. Niestety nie został upubliczniony ( ͡° ͜ʖ ͡°)

PAMIĘTAJ O TYM (DO MIESZKAŃCÓW WROCŁAWIA RÓWNIEŻ) 16 listopada 2014
Ma prawo odmówić składania zeznań


Nie w przypadku dochodzenia prokuratorskiego.

gdyby miał/a żal do Dudkiewicza, to by się ujawnił/a.


Jeżeli osoba ta była hospitalizowana przez więcej niż 7 dni sprawa jest z urzędu skierowana do prokuratury i staje się jedną z ofiar poszkodowanych w wypadku. Być może opinia biegłych w tym przypadku byłaby inna niż w przypadku motorniczego.

PAMIĘTAJ O TYM (DO MIESZKAŃCÓW WROCŁAWIA RÓWNIEŻ) 16 listopada 2014


Oj, ja o tym