Wpis z mikrobloga

Po najdłuższej dotychczas przewie zapraszam na kolejny wpis #wymawiajzanoption. Przygotowałem dla Was kilka słów, których wymowę mam nadzieję uznacie za ciekawą lub przydatną.

Przypomnę też zapis, jaki zastosuję (choć nie we wszystkich przykładach, gdyż niektórych angielskich dźwięków nie da się zapisać w spolszczonym zapisie fonetycznym). Tym razem nie będę używał tych słów w zdaniu, gdyż są one raczej proste i nie potrzebują kontekstu:

słowo - tłumaczenie/opis - //spolszczony zapis fonetyczny// - /angielski zapis fonetyczny/. [klik] = wymowa do odsłuchania w hiperłączu


Krótka legenda jak czytać niektóre dźwięki przy spolszczonym zapisie fonetycznym:

"oo" - tzw. długie "o". Po prostu wymawiane trochę dłużej niż jedno "o".

"aa" - tzw. długie "a''. Zasada j/w.

"θ" - wymawiane tak, jakbyście chcieli powiedzieć nasze f, ale z językiem lekko wysuniętym między zębami.

Ok, a więc słownictwo na dziś to:

1. weary - zmęczony/znużony czymś - czasem ludzie wymawiają jako //'łeri//, ale wymowa jest trochę inna. klik

2. dairy - nabiał - tutaj często wymawiane jest jako //'dejri//, podczas gdy tego i w dairy się nie wypowiada. Wymowa brytyjska i amerykańska się trochę różni, ale nie wiele. klik

3. plough - pług - //plał// - /plaʊ/. klik


4. borough - nazwa jednostki administracyjnej w Wielkiej Brytanii - BrE //'bare// - /ˈbʌrə/, AmE //'beroł// - /ˈbɝːoʊ/. klik

5. gauze - gaza - BrE //gooz// - /ɡɔːz/, AmE //gaaz// - /ɡɑːz/. klik

6. yacht - jacht - BrE //jot// - /jɒt/, AmE //jaat// - /jɑːt/. klik

Na koniec jako ciekawostka trzy nazwy monet, które istniały w dawnym systemie monetarnym w Wielkiej Brytanii:

7. halfpenny - półpensówka - //'hejpni// - /ˈheɪpni/. klik

8. twopence - dwupensówka - //'tapens// - /ˈtʌpəns/. Tutaj to e w środku jest jakby zbite i nie w pełni wypowiadane. klik

9. threepence - trzypensówka - /'θrepəns/. klik. Wybierzcie wymowę użytkownika TopQaurk.

Ok, to by było na dziś. Mam nadzieję, że Wam się podobało.

Pozdrawiam :)

anoption

Wołam:

@dzikiwonsz: @KotoFan: @hina88: @proximacentauri: @maniek5099: @acetone: @cofko: @psych00: @balb: @CienkiPPP: @galaretka: @unstyle: @exile: @fidel: @tangerine_: @LegionPL: @ikar4: @Petters: @Wierszu: @macandy:

#angielski
  • 17
4. borough - nazwa jednostki administracyjnej w Wielkiej Brytanii - BrE //'bare// - /ˈbʌrə/, AmE //'beroł// - /ˈbɝːoʊ/. klik


@anoption: Z wymową tego słowa chyba każdy się spotkał w końcówce nazwiska Davida Attenborough :-)
7. halfpenny - półpensówka - //'hejpni// - /ˈheɪpni/. klik


8. twopence - dwupensówka - //'tapens// - /ˈtʌpəns/. Tutaj to e w środku jest jakby zbite i nie w pełni wypowiadane. klik


9. threepence - trzypensówka - /'θrepəns/. klik. Wybierzcie wymowę użytkownika TopQaurk.

@anoption: Te #!$%@? brytyjskie wymowy są dobijające. Np. "greenwich" się wymawia "grenicz" albo "Woolfardisworthy" się wymawia "łulzi".

Polecam: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_names_in_English_with_counterintuitive_pronunciations
albo "Woolfardisworthy" się wymawia "łulzi".


@Quester: Zarąbiste :D I dzięki za link, też nie znałem, a lubię poczytać o takich przypadkach. Mój pierwszy wpis (i końcówka drugiego) był nawet o tego typu rzeczach, więc jak chcesz to przejrzyj :)