Wpis z mikrobloga

#studbaza #rekrutacja #uniwersytetslaski #sosnowiec #jezyki #naukajezykow #chinski #chiny #sinologia #dysgrafia

Mirki, w tym miesiącu pisałem matury i w październiku zamierzam podjąć studia językowe. Na pierwszy wybór chcę sobie wziąć kierunek Filologia angielska, tłumaczeniowa z językiem chińskim. Zacząłem się już tam co nieco uczyć i myślę, że dałbym sobie z tym wszystkim radę, poza jedną kwestią… Mam okropne pismo, a i rysowanie też mi nigdy dobrze nie szło. Boję się, że pisownia chińskich znaków może mnie przerosnąć. Mam w związku z tym pytanie.

Czy ktoś z Was zna kogoś, kto uczył się chińskiego, a ma spore problemy z pisaniem odręcznym?

Podejrzewam, że odpada opcja oddawania wszystkich prac na komputerze, bo wydaje mi się, że nauka kaligrafii może być częścią nauki tego języka.

Najgorsze jest to, że prawdopodobnie po ukończeniu studiów już nigdy będę musiał pisać nic odręcznie w tym języku (tak samo jak obecnie od dłuższego czasu mam z językiem polskim i angielskim).
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Keffiro: mam znajomego, który to ustrojstwo studiował - większym problemem jest wyłapanie tonów, na których chiński się opiera. Lepiej uderzaj w norweski albo coś podobnego
  • Odpowiedz
@RobenPL: W jakim sensie drukowanymi? Jeśli chodzi o języki z alfabetami opartymi na alfabecie łacińskim, to jakoś sobie radzę. Problem z chińskim jest ten, że tam kaligrafia wydaje mi się być znacznie ważniejsza ze względu na mnogość znaków – każdy musi być w miarę dokładnie napisany.
  • Odpowiedz
@Keffiro: Wydaje mi się, że poradzisz sobie z pisaniem. Może to inna bajka, ale gdy nauczyłem się pisać cyrylicą to naturalnie pisałem jakby innym charakterem pisma, bardziej starannym. Tak, że spokojnie rozczytuję siebie piszącego cyrylicą, alfabetem łacińskim już niekoniecznie. Ogólnie mam bardzo brzydkie pismo.
  • Odpowiedz
@Keffiro: Uczę się japońskiego. Dobrym sposobem jest napisanie danego znaku kilka-kilkanaście razy pod rząd dopóki nie zacznie nabierać kształtu. Możesz też sobie napisać prosty znak typu 日 i obok niego napisać ten który sprawia ci problemy żeby zachować odpowiednie proporcje. I pamiętaj o kolejności pisania kresek, ma to o wiele większe znaczenie niż mi się wydawało na początku.
  • Odpowiedz