Wpis z mikrobloga

Śmieszne bardzo, że wykopki uważają, że kredyt 2% napędził ceny mieszkań.

otóż, moje drogie bidoki... to nie kredyt 2% udzielany tym, którzy nie mieli mieszkania, którego limit wynosił 600k.

no może troszkę.

Ceny mieszkań odjechały, bo:
a) pis wpompował w gospodarkę grube miliardy podczas pandemii. Widać to było choćby po rekordowych depozytach w bankach. Ci co mieli kasę - tak jak to w Polsce bywa - władowali ją w mieszkania.
b) Ukraińcy, którzy po wybuchu wojny znaleźli się tu kupili mieszkania, żeby to zamieszkać albo bezpieczniej ulokować kasę.

Program "Mieszkanie dla młodych" 10 lat temu nie spowodował wzrostu cen mimo, że był bardzo popularny.

Jeszcze jedno - poczytajcie o cyklach koniunkturalnych, a potem spójrzcie na wykres i porównajcie go z aktualnym średnim wynagrodzeniem.

#nieruchomosci
pokpok - Śmieszne bardzo, że wykopki uważają, że kredyt 2% napędził ceny mieszkań.

o...

źródło: 2024-09-03 14.42.00

Pobierz
  • 88
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@pokpok: a choćby tu:


@Sztywnesutkiszatana: a gdzie tu zaprzeczenie tego co napisałem - taki jest cykl. Po 2004 ceny mieszkań zaczęły odjeżdżać. W 2007-8 cena metra przekraczała 300% średniego wynagrodzenia. Sprawdzałeś ile to by było dziś? 24k za metr.
  • Odpowiedz
a gdzie tu zaprzeczenie tego co napisałem - taki jest cykl.

@pokpok: i ten cykl zakłada cykliczne dopłaty do mieszkań?

Śmieszne bardzo, że wykopki uważają, że kredyt 2% napędził ceny mieszkań.

Bo częściowo napędził: za obecne ceny mieszkań odpowiadają po części spadek podaży podczas pandemii, skumulowana rekordowo wysoka inflacja i właśnie programy
  • Odpowiedz
To ciekawe, że akurat od III/IV kwartału 2023 do I/II kwartału 2024 nastąpił największy wzrost cen. To na pewno nie BK2%.


@GomiGomi: to nastąpił czy nie, bo wszędzie na tagu piszą, że ceny stoją w miejscu
  • Odpowiedz