Wpis z mikrobloga

#szansewparyzu (tag do obserwowania lub czarnolistowania)
28/30

Sztafeta 4x400 kobiet
lekkoatletyka


Mało kto mógłby się spodziewać, że znakomite występy polskich sztafet w Tokio, gdzie oprócz złota mikstu i srebra pań przewieźliśmy także 5. miejsce wśród panów, tak naprawdę nie pociągną za sobą dalszych sukcesów, a okażą się peakiem występów drużyn na 400 metrów.

Wśród pań powodem słabszych występów okazały się oczywiście kwestie zdrowotne – na MŚ w Eugene w 2022 r., kontuzja Małgorzaty Hołub-Kowalik odniesiona w trakcie biegu eliminacyjnego uniemożliwiła uzyskanie dobrego czasu i awans do finału. Rok temu, na MŚ w Budapeszcie z powodu urazów w ogóle nie przyjechały Justyna Święty-Ersetic, Anna Kiełbasińska i Iga Baumgart-Witan, a Polki w mocno zmienionym składzie zajęły 6. miejsce.

Również w tym roku problemy zdrowotne nie opuszczają „Aniołków Matusińskiego” – wskutek urazów decyzję o zakończeniu kariery ogłosiły Kiełbasińska i Hołub-Kowalik, a dla Święty-Ersetic oraz Popowicz Drapały, IO w Paryżu mają być swoistym rodzajem „last dance”, po którym zakończą karierę.

Plan startów:
pt. 9.08
10:40 - Eliminacje
sb. 10.08
21:22 – Finał

Ocena szans:
Wariant optymistyczny – brąz
Wariant realistyczny – miejsca 4-5
Wariant pesymistyczny – miejsca 6-8/odpadnięcie w półfinale

Konkurentki:
USA, Jamajka, Wielka Brytania, Holandia, Irlandia

Komentarz:
Trener Matusiński powołał do Paryża łącznie aż 9 dziewczyn, które mają stanowić o sile sztafety 4x400m. Są to: Iga Baumgart-Witan, Aleksandra Formella, Natalia Kaczmarek, Anastazja Kuś, Marika Popowicz-Drapała, Justyna Święty-Ersetic, Alicja Wrona-Kutrzepa oraz rezerwowe: Kinga Gacka i Karolina Łozowska. W praktyce na liście startowej będzie mogło się pojawić tylko 5 pań, ponieważ pomiędzy biegiem półfinałowym a finałem można dokonać jednej zmiany.

Głównymi faworytkami do złota są Amerykanki, które od 1992 roku pozostają niepokonane w tej konkurencji. Sensację będą chciały jednak sprawić Holenderki, czyli niespodziewane mistrzynie świata sprzed roku. Sprawa najniższego stopnia podium wydaje się być jednak otwarta. Głównymi kandydatkami do brązowego medalu są Jamajki z liderką światowych tabel, Nickishą Pryce oraz Brytyjki z Amber Anning.

W tym gronie należy wymienić również Polki, głównie dzięki znakomitej formie Natalii Kaczmarek. Ostatnie starty pokazują, że pewne występu w drużynie powinny być Święty-Ersetic oraz Popowicz-Drapała. Rywalizacja toczy się o brakujące miejsca nr 4 i 5 – być może tutaj „na ostatniej prostej” prawo startu wywalczyła sobie 17-letnia Anastazja Kuś, która w ten weekend pobiła młodzieżowy rekord Polski i zdobyła mistrzostwo Europy juniorów na 400m.

Tagi dla zasięgu: #paryz2024 #sport #igrzyskaolimpijskie #lekkoatletyka
leo345 - #szansewparyzu (tag do obserwowania lub czarnolistowania)
28/30

Sztafeta 4x...

źródło: 70003-home-lsd-2593-jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@Mariano-95: W przypadku Lesiewicz od 3 lat nie ma żadnego progresu. Tydzień temu chwaliła się złotem mistrzostw Polski U-23, jednak z fatalnym czasem (54,12s). Dla porównania, Kuś pobiegła w Bańskiej Bystrzycy w czasie 51,89s, bijąc rekord juniorek właśnie Lesiewicz o prawie sekundę
  • Odpowiedz
  • 1
@Dar_mlodziezy: Trener Rożej i Kaczmarek wskazali, że rezygnują z mikstu 4x400. W kobiecej 4x400, jeżeli nic złego się nie stanie to powinna wystąpić, jednak zapewne tylko w samym finale
  • Odpowiedz