Wpis z mikrobloga

I kolejna tropikalna noc za nami. W Warszawie temperatura spadła do 24 stopni, a za nic tropikalna uznaje się taką gdy nie spada poniżej 20. I kilka następnych dni też ma być takich. A średnio takich nocy w roku było 3 na zachodzie kraju, i poniżej 1 na wschodzie. Ale od kilku lat to dobija nawet do kilkunastu. Temperaturowe to jesteśmy tam gdzie w latach 80 była Bułgaria czy pólnocna Grecja.
I nie, kiedyś latem było normalne, że po 22:00 bluza jakaś, sweterek lub coś podobnego. 24 to było ciepło w dzień, a 27 to gorąco w dzień. Pod namiotami spało się w śpiworze.
Coraz więcej dni z ekstremalnym ciepłem. I nie, 38 stopni i harnaś to nie jest życie.

#polska #pogoda #klimat #temperatura
  • 295
  • Odpowiedz
Jest prawie 2 miliardy więcej mord do wykarmienia i wydychających co2 w porównaniu do końcówki 20 wieku wiadomo że będzie klimat się ocieplał
  • Odpowiedz
@Rasteris: dokładnie tak. Pamiętam, jak byłam dzieckiem i cieszyłam się, jak na termometrze było 26 stopni, że uuuooo ale gorąc! Można było siedzieć na dworze cały dzień, bo było ciepło, ale się nie zdychało, a teraz dzieci nie wychodzą z domów, bo upał taki że się odechciewa jakiejkolwiek aktywności.
  • Odpowiedz
  • 8
@Tja88: aha, czyli nie ma takich dowodów. Są tylko hasełka, że nie ma naukowców.
Chciałbym Ci też przypomnieć jakie pieniądze stoją za lobby podważającymi globalne ocieplenie. BP, Aramco i inne koncerny paliwowe. To są tak biedne firmy i takie uczciwe, że nie zapłacą nikomu nawet 10 dolarów.
  • Odpowiedz
@Rasteris pamiętam jak przed 2012 i zapowiadanym ,,końcem świata" interesowały mnie przepowiednie na ten temat i gdzieś czytałem, że to żadna apokalipsa, a przebiegunowanie i w Polsce będzie bardzo ciepło ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
Temperatura to splot wielu czynników. Nasłonecznienie nie musi być najważniejsze. W zeszłym roku miałeś w październiku noc ponad 24 stopnie.


@Rasteris: w tym roku mieliśmy dwa letnie wieczory na początku marca.
  • Odpowiedz
, ale wykopki jak zwykle będą narzekać nawet na to xD. A na wakajki to pierwsi do Hiszpanii gdzie jest dużo upalniej niż u nas.


@Glikol_Propylenowy: mnie to najbardziej rozwala. pierwsi do narzekania ale zamiast lecieć na urlop na Islandię czy do Irlandii to nie - Egipt, Turcja, Tajlandia, Hiszpania...
  • Odpowiedz
przy wybuch wulkanu są jak pierdnieci


@sayo300: no szkoda że to manipulacja dawno obalona przez naukę. Ale jak wiadomo nauka niezgoda z wolnomyślicielstwem jest lewacka i w ogóle zła xD
  • Odpowiedz
@winsxspl: To ja mogę powiedzieć, że nie rozumiem skąd ta wrażliwość na wysokie temperatury. Spędziłem pół roku w ciepłych krajach w tropikalnej Azji, aby zimy uniknąć i wróciłem do Polski jak się zaczął ciepły okres i nie miałem żadnego problemu z temperaturami wyższymi. Lecz wiem dlaczego… bo piję wodę, trzy litry dziennie.
  • Odpowiedz
@Rasteris ale ty to mówisz parę lat wstecz. Za czasów pangei chłopie to było. W Polsce normalnie w nocy 37 stopni. Później jak przyszła pora lodowcowa to my nawet z domu nie wychodzili bo na polu cały czas -20, a w nocy nawet i -80. Ciężko było po zakupy do sklepu jechać bo diesel nie odpalał.
  • Odpowiedz
@Rasteris: Z tą bluzą tak nie do końca. Ja pamiętam, że jeszcze 15 lat temu i dalej to się siedziało na krótko do późnej nocy. Według mnie duża zmiana nastąpiła po erupcjach na iIslandii w 2010, bo ten rok pamiętam jako ostatni gdzie siedziało się toples w nocy i jeszcze było za gorąco.
  • Odpowiedz
  • 0
@sayo300

@Rasteris: Jak poszedłem na mat-geo to na jednej z pierwszych lekcji mieliśmy o temperaturach na ziemi i tłuścili nam jak byk że temperatura na ziemi jest cykliczna czyli są okresy ochłodzenia (zamarza Bałtyk) i ocieplenia i my jesteśmy teraz w cyklu który zmierza ku ocieplaniu około 2100 dojdziemy do maksimum i zacznie się cykl ochładzania. A te nasz zanieczyszczenia to przy wybuch wulkanu są jak pierdniecie.


Co to
  • Odpowiedz