Wpis z mikrobloga

Zawsze się opłaci, prąd tylko drożeje, a PV strat żadnych nie przynosi.

Ostatecznie 22 tys. zł. Zwrot nastąpił po 4 latach


@DRESIARZZ: czyli po 4 latach miałeś 0 zł i można szacować, że do 2027 "zarobisz" kolejne 22k? Zakładając wzrost ceny prądu 50% to będzie 33k oraz że nic się nie psuje przez 8 lat, że wydajność paneli nie spada, że rząd nie zmienia Ci metody rozliczenia, i że Twój czas nic nie kosztuje. Za kolejne 10-15 lat całą instalacje będziesz miał do wymiany, więc trzeba będzie jeszcze odjąć koszt instalacji nowej jakbyś chciał dalej inwestować.

Czyli gdybyś to wrzucił w złoto w 2019 to byś miał 32k (+45%) po 4 latach albo 40k (+83%) licząc do dziś (tylko 5 z
  • Odpowiedz
@sopride Panie to na moim przykładzie, nowe zasady, w rok zużyłem 6MWh, wyprodukowałem 4MWh, zapłaciłem 5700zł za prąd już po zwrocie z Tauronu który za moje 4MWh zapłacił 1200zł. Instalacja 4.5KWp wschód zachód, koszt 18k zł po dotacji i zwrocie pit. #!$%@? się nie opłaca, no chyba że masz 30k na magazyn energii 10KWh.
  • Odpowiedz
@DRESIARZZ: rozumiem, że przed PV płaciłeś rocznie ok 10k PLN za prąd?
@sopride weź jeszcze pod uwagę infrastrukturę w Twojej okolicy i czy dużo osób ma PV. Bo sieć jak nie ma gdzie przyjąć, to Ci odłączy
  • Odpowiedz
@sopride: nie wiem jak teraz, ale do tej pory, fakt że się #!$%@?łem wtedy z wszystkich oszczędności i rodzicom w 2022 na starych zasadach założyłem uznaję za dil życia. Bo rachunki typu 40zł co 2 mc są.

Na nowych zasadach, bez maksymalnej autokonsumpcji i sąsiadach co mają przestawione falowniki na 260v - w #!$%@? nieopłacalne bo zaraz będą te ujemne ceny i będziesz płacić za oddawanie prądu do sieci w
  • Odpowiedz
rozumiem, że przed PV płaciłeś rocznie ok 10k PLN za prąd?


@conejo89: Przed PV prąd kosztował 0,3-0,6 zł/kWh :) i nie miałem PC, ogrzewanie gazowe. Teraz ogrzewanie mam za 0 zł, bo PV pokrywa całe zużycie.

Teraz 2023-2024 kWh to ok. 1,23zł

Pompę kupiłem za 12 tys. zł montowałem sam :) Teraz są po 9 tys zł :)
  • Odpowiedz