Wpis z mikrobloga

@s1cobra @sopride magazyn 10kwh kosztuje ok 12k, ja płaciłem po 6500 za 5kwh.
Z pompą ciepła, klimatyzacją, wszystkim na prąd i dotacjami powinno się zwrócić po ok 6-7 latach. A jak cena prądu wzrośnie to i szybciej.
Ja sobie chwalę.
I nie słuchaj tych co piszą że chińczyk zły, wszystko zależy od tego jak to ogarnie instalator. Dziwnym trafem Chiny są największym producentem paneli na świecie i wszyscy od nich
  • Odpowiedz
  • 1
naganiacz ci powie, ze tak, osoba rozsadna powie ci, ze to zalezy i mozesz sobie latwo przeliczyc. Wg. mnie nie.


@Uzytkownikportaluwypokpeel: z magazynem energii na własne potrzeby wtedy chyba jest trochę lepiej, ale porządny magazyn kosztuje majątek.
  • Odpowiedz
@sopride Mi za 10kW powiedzieli 38k netto xD Patrzę na necie w 15k bym się zamknął sam montując. Ale olewam to a mając zasobnik na wodę 280L chce zamontować solary, które na lato będą idealne.
  • Odpowiedz
Przy obecnych cenach skupu prądu wyprodukowanego to zdecydowanie bezsens. Należy sprawdzić, popytać po sąsiadach czy czasem lokalny dostawca nie wyłącza pracy paneli w godzinach największego nasłonecznienia ze względu na przeciążoną sieć.
  • Odpowiedz
@sopride: Kolega @DRESIARZZ dobrze tobie wszystko rozpisał.

Zakładałem samodzielnie, instalację sprawdzał i podpisywał znajomy elektryk. Zwrot też tak jak on opisał. Po 4 latach. Do tego odzyskuję ciepło z domowej serwerowni i ogrzewam tym wodę / dom.

Zanim ruszysz z PV sprawdź IPZ (Impedancję Pętli Zwarcia - elektryk będzie miał sprzęt) oraz napięcie w sieci gdy nie ma słońca (wieczorem).
  • Odpowiedz
na nowych przepisach - to nie ma bata żebyś to policzył


@gorzki99: Na starych zasadach też się nie da policzyć - jakieś tarcze, mrożenie cen. A skoro przez ostatni rok zużyłem za mało kilowatogodzin to zakład energetyczny do...ł z czapy jakąś opłatą mocową która nie zależy od zużycia prądu. Jakbyś się nie obrócił - dupa zawsze z tyłu.
  • Odpowiedz
klima nadal będzie za darmo, bojler latem tyż.


@enron: Hipotetyczna sytuacja aczkolwiek jaknajbardziej mozliwa.


Mamy jesien ale zarabista pogode. No bo czasem tak bywa ze we wrzesniu czy pazdzierniku jest pogoda super.

Mieszkasz se w domku -
  • Odpowiedz
myślisz, że pompa ciepła nie ma sensu z panemalmi PV np. pompa o mocy 12 w Panasonic T-Cap i instalacja foto powiedzmy 5-6kW?


@sopride: Pompa ciągnie najwięcej prądu wtedy, gdy instalacja nie pracuje. Musisz pamiętać o tym, że obecne zasady PV każą płacić Ci za każdą kWh pociągniętą przez sieć, a z letniej nadprodukcji możesz jedynie sobie "odliczać" część rachunku za energię czynną. To i tak sporo, jakieś 50-60% całego
  • Odpowiedz
@sopride: Mam pv o mocy 6kWp, dom(120m2) ogrzewam pompą 4kw . Przy pracy zdalnej i wszystkim na prąd, mamy autokonsumpcję na poziomie 23% (dane od marca tego roku). Więcej oddaje prądu niż pobieram ale ponieważ nie załapałem się na stare zasady i tak jestem na minusie (życie). Policz czy potrzebujesz pompy 12kw (wysłałem 40 zapytań szukając dostawcy i 90% naciąga na większe mocy pomp niż potrzeba). PV pracuje dokładnie wtedy
  • Odpowiedz