Wpis z mikrobloga

@sopride podstawowa zasada: instalujesz JAK NAJTANIEJ, żadnych wielkich firm, panele kupujesz od Chińczyka. Uczciwa cena to ok. 10K za 10kWp, z instalacją powiedzmy tak z 15 można dać maksymalnie. Fotowoltaika istnieje wyłącznie po to by obniżyć rachunki, każda dodatkowa złotówka to zmarnowany pieniądz.

Maksymalizować autokonsumpcję - nie zarobisz ani grosza na sprzedaży prądu. Grzać z paneli CWU, takie tam.

Pompa ciepła - nie licz na jakiekolwiek oszczędności z fotowoltaiki. Licz, czy
  • Odpowiedz
klima nadal będzie za darmo, bojler latem tyż.


@enron: Hipotetyczna sytuacja aczkolwiek jaknajbardziej mozliwa.

Mamy jesien ale zarabista pogode. No bo czasem tak bywa ze we wrzesniu czy pazdzierniku jest pogoda super.
Mieszkasz se w domku -
  • Odpowiedz
Jak chcesz policzyc czy wyjdziesz na tym in plus skoro:

a) nie znasz cen po jakich sprzedajesz/kupujesz

b) nie jestes w stanie przewidziec dynamiki zmian tych cen?


@gorzki99: Tak mam kilka instalacji PV więc nie musisz mi tłumaczyć. Tak jak napisałem, OP jest w stanie oszacować to co pójdzie na autokonsumpcję, a to co pójdzie w sieć to będzie plus, ale nie wiadomo ile. I w sumie jest to aktualnie
  • Odpowiedz
@sopride Opłaci ci się jak sobie to rozpiszesz i zrobisz risercz. Sąsiad nie zrobił i za panele, które powinny kosztować 30k zł przepłacił i został z kredytem 60k zł. Najlepiej kupić takie co pociągną z 20-25 lat.
  • Odpowiedz
@Khorne_: Ty dalej nie zrozumiales ze przepisy sie zmienily? jak jakis czas temu zakladales to jestes w stanie to policzyc. Co tez napisalem wczesniej.

Jak zakladasz teraz - na nowych przepisach - to nie ma bata zebys to policzyl.

Poczytaj se wyzej jak wyjasnilem to innemu mirkowi.
  • Odpowiedz
Jak zakladasz teraz - na nowych przepisach - to nie ma bata zebys to policzyl.


@gorzki99: Hmm chyba się dalej nie rozumiemy. Ja rozumiem, że to co nie dasz rady policzyć to to co pójdzie w sieć i zostanie też z niej pobrane.
No ale dalej jesteś w sobie stanie policzyć ile będziesz w stanie zużyć na bieżąco jako autokonsumpcja. Przecież ta energia nie wychodzi w sieć (wirtualnie bo jest
  • Odpowiedz
No ale dalej jesteś w sobie stanie policzyć ile będziesz w stanie zużyć na bieżąco jako autokonsumpcja


@Khorne_: Tak i odpowiedzialem i potwierdzilem to juz ze 2 razy:

Caly prad jaki wyprodukowales a nie zuzyles na wlasne potrzeby oddajesz w siec. Potem masz 80% tego co oddales to pobrania za free. I tutaj jaknajbardziej sie to da
  • Odpowiedz
@sopride jeśli zamierzasz skorzystać z jakiegoś dofinansowania to tak, w innym przypadku tak średnio. W tamtym roku zamontowałem w sierpniu i skorzystałem z mojego prądu i zwrotu podatku więc 10k do mnie wróciło a to 40% kosztów jakie poniosłem. Od kwietnia rachunki za prąd mam co miesiąc około 50zl, w zimę trochę gorzej bo praktycznie wszystko zużywam na swoje potrzeby, nic do sieci nie wysyłam, po założeniu paneli trzeba się troszkę
  • Odpowiedz