Wpis z mikrobloga

@Rocky_Zuma_Skye: weź pod uwagę, że prognozy, które były wysyłane do ludzi są już nieważne. Rząd nałożył limity podwyżek i rzeczywiste koszty będą niższe. Poza tym nie wiadomo jaką pompę, jaką instalację grzewczą i jak docieplony dom mają Twoi znajomi. Może być tak, że mają starszy, średnio docieplony dom i np. grzejniki ścienne zamiast podłogówki. Przy takim układzie sam montaż pompy ciepła był idiotyzmem.
  • Odpowiedz
@sopride: bardzo się opłaca, zwróci się po 10 latach, po 15 trzeba wymienić i zapłacić za utylizacje, a ostatnio słyszałem że lataja jakieś kontrole i kary

u nas władze zrobią wszystko tak żeby obywatel nic nie zarobił¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
Ty dalej nie zrozumiales ze przepisy sie zmienily? jak jakis czas temu zakladales to jestes w stanie to policzyc. Co tez napisalem wczesniej.


@gorzki99: Koledze @Khorne_ chodzi o to że jesteś w stanie policzyć swoją własną autokonsumpcje, czyli ile pokryłeś swojego zapotrzebowania prądem wyprodukowanym na bieżąco z paneli. Dla policzenia autokonsumpcji, to czy jesteś na starych zasadach czy na nowych nie ma jakiegokolwiek znaczenia, tak jakbyś był na offgrid,
  • Odpowiedz
@Chosen_Fox: Oczywiście że na bezpieczeństwie oszczędzanie jest wykluczone - mówiąc o cięciu kosztów miałem na myśli bardziej to, że nie patrzymy czy coś będzie efektywniejsze (np. jakieś wypasione panele Made in Germany), tylko jak wyjdzie to finansowo. Panele praktycznie wszystkie są klepane w Chinach, wybierasz w zasadzie pośrednika ;)
Falownik akurat warto w miarę dobry kupić - ale też bez przepłacania. Tak samo rzadko kiedy warto iść np. w mikrofalowniki,
  • Odpowiedz
  • 0


@projektant_doktorant: czyli lepiej zainwestować te pieniadze gdzies indziej aby pracowały, a i tak zysk bedzie wiekszy jak z tego PV.
Juz wyczytałem, że wiśkszosc osob tutaj pisze o magazynie energii, i wykorzystanie wyprodukowanego prądu na własne potrzeby. Można sie z tym zgodzić, ale porzadn magazyn energi to koszt ok.30 tyś zł.

W przypadku pompy ciepła wysokotemperaturowej 12kW, to nie wiem czy w zime i jesie jestesmy w stanie tyle wyprodukować
  • Odpowiedz
  • 0
: bardzo się opłaca, zwróci się po 10 latach, po 15 trzeba wymienić i zapłacić za utylizacje, a ostatnio słyszałem że lataja jakieś kontrole i kary


u nas władze zrobią wszystko tak żeby obywatel nic nie zarobił¯\(ツ)/¯


@troll_konto_001: podobno zywotnosc maja na poziomie 25-30 lat
  • Odpowiedz
@proszebardzo2: Dziekuje za obszerne wyjasnienia. Tylko ze ja nigdzie nie napisalem ze nie jestes w stanie obliczyc ile potrzebujesz mocy. TO nawet jest nietrudne do zrobienia. Ba - nawet nic nie musisz liczyc - mozesz zmierzyc.

Tylko co z tego?

Policzyles/zmierzyles ze potrzebujesz miesiecznie 7000kWh. I dobrales odpowiednio parametry
  • Odpowiedz
Nie jestem ekspertem, ale przy nowych zasadach to ma sens, jeśli na bieżącą zużywasz czyli masz w domu klimę i podgrzewasz wodę to wtedy jak jest słońce i gorąco to za free masz chłodzenie, albo jak masz własny magazyn energii i to najlepiej na min 1-2 dni zapotrzebowania domowego na prąd, bo wtedy w ładny dzień ładujesz a w nocy i gorszy zużywasz.
  • Odpowiedz
@DRESIARZZ: dzięki za wyjaśnienie! Właśnie każdy przypadek jest inny. Mi się nie oplaci wywalac kotła gazowego i montować pompy + PV. Wtedy trzeba by liczyć chyba cały koszt inwestycji. No i pc ogarniasz w 100% z PV? Znajomi dopłacają za prąd nie wiele mniej niż ja płacę za gaz. A mają pompy powietrze-powietrze po 30-40k
  • Odpowiedz
Mi się nie oplaci wywalac kotła gazowego i montować pompy + PV.


@conejo89:
Ja nic nie wywalałem. Na początku ze 25 lat temu był piec C.O, z 16 lat temu doszedł piec gazowy, w 2022 założyłem PC. Mam 3 niezależne źródła ogrzewania.
PC to monoblok 8kW powietrze, dałem 12 tys. zł + pierdoły instalacyjne w kolejności montażu na obrazku wraz z ceną, sam montowałem. Teraz taka PC kosztuje 9 tys.
DRESIARZZ - > Mi się nie oplaci wywalac kotła gazowego i montować pompy + PV.

@conej...

źródło: pompaa_01

Pobierz
  • Odpowiedz
to nie wiem czy w zime i jesie jestesmy w stanie tyle wyprodukować aby ta pompa działa i ogrzewała dom plus wode uzytkowa.


@sopride: Załóżmy, że zakładasz instalację 8 kWp. 6400 kWh wyprodukujesz w okresie kwiecień - październik, pozostałe 1600 kWh w okresie październik - kwiecień, czyli wtedy, gdy najbardziej prąd do wytwarzania ciepła jest potrzebny. Wygenerowane 6400 kWh, których nie zużyłeś jest opłacane po cenie zmiennej w ciągu każdego
  • Odpowiedz