Wpis z mikrobloga

Pamiętacie wynalazek Rosenbauer do gaszenia elektryków - urządzenie wsuwane pod pojazd, które przebija bolcem obudowę baterii i wstrzykuje wodę do jej wnętrza?

Ma to być rewolucja w gaszeniu elektryków. Ostatnio na blabla trafił mi się strażak i powiedział mi, że to fajnie działa ale nie wolno tego w Polsce używać BO PRZEPISY xD

Przepisy są stare i nie dopuszczają do uszkodzenia baterii ¯\(ツ)/¯ Z innych ciekawostek to wszyskie hybrydy/bev zabezpieczają na wiele sposób, bo zdażało się,że przez jakieś zwarcie auta zaczęły same odjeżdżać ;)

#motoryzacja #samochody #samochodyelektryczne
  • 20
  • Odpowiedz
@cwlmod: wstrzykiwanie wody do baterii nic nie da. Najwyżej fajne bum jak tlen i wodór się rozdzielą. W przypadku baterii litowych reakcja sama się podtrzymuje, nie trzeba dostępu tlenu.
  • Odpowiedz
  • 0
@PiotrFr: Jakie są wady tego rozwiązania? Bo jak nie ma to jest to kolejny powód, że w UE rządzą kretyni i wynik wyborów odzwierciedla wkurzenie ludzi. Wolą nowe limity flotowe co2 wprowadzić niż zająć się standaryzacją technologii bezpieczeństwa
  • Odpowiedz
@cwlmod: a jakie mogą być wady? Minimalnie wyższy koszt? Jedynie takie rozwiązanie nadaje się chyba tylko przy bateriach z pakietami ogniw a nie takich jak w Teslach czy chińczykach, gdzie ogniwa są zalepione 20 kg pianki.
Dla mnie to jest większym absurdem w UE. Ekologia i wymuszanie naprawialności wszystkiego, od AGD itp a z jednej strony masz auta z bateriami, gdzie wymienisz pojedyncze ogniwo, na dobrą sprawę sam nawet, a
  • Odpowiedz
  • 0
@PiotrFr: Wadą może być np ingerowanie w ścisłą integrację modułu baterii. Zrobienie takiego wlewu może komplikować konstrukcje, dlatego pytam.

O co chodzi z tą pianką? Wiem że tesla ma baterie w formie całego nieotwieralnego pakietu, ale pianka? Czyli francuzy mają zaprojektowaną modułowość i naprawialność?

Ekologia i wymuszanie naprawialności wszystkiego, od AGD

Dokładnie. Istniejące obecnie normy gwarancji 2 letniej są dla mnie żenujące. Sprzęty dużego agd powinny mieć gwarancje 10 letnią
  • Odpowiedz
@cwlmod:

Wadą może być np ingerowanie w ścisłą integrację modułu baterii. Zrobienie takiego wlewu może komplikować konstrukcje, dlatego pytam.


No właśnie nie w bateriach z pakietami. W strukturalnych owszem, wymagałoby to przeprojektowania i innej
PiotrFr - @cwlmod: 
 Wadą może być np ingerowanie w ścisłą integrację modułu baterii....

źródło: IMG_20240703_100121

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@PiotrFr: Pamiętam że audi się chwaliło modułowością pakietu bateryjnego, ale zastanawiałem się ile z tego pożytku będzie. Jak strzeli 1/8 modułów w postaci awari płytki zarzadzającej to można go wymienić. Jak walnie pojedyńcze ogniwo to jest ono odłączane. Natomiast z wiekiem wszystkie ogniwa będą w słabym stanie i trudno będzie naprawić całość wymieniając 1-2 moduły.

Podobny case słyszałem o starych priusach, że ludzie wymieniają parę bateryjek z pakietu a za
  • Odpowiedz
@cwlmod:

Natomiast z wiekiem wszystkie ogniwa będą w słabym stanie i trudno będzie naprawić całość wymieniając 1-2 moduły.


Ale to kwestia zwykłego zużycia. Wiemy już że jest to dość pomijalne, bo odpowiada mniej więcej okresowi zwykłej eksploatacji samochodu i będzie się poprawiać. Jednak zawsze będzie dochodziło do awarii. Czy to ze względu na błędy konstrukcyjne, produkcyjne baterii lub ogniwa. Głupio wtedy wywalić baterię za >10k € zamiast wymienić element za kilkadziesiąt.
Albo przy glupim uderzeniu obudowy (krawężnik, wysepka itp), można ją wymienić na dobrą sprawę, przekładając pakiety jeśli nie są uszkodzone. Dzisiaj to niby nie jest takie istotne, ale jak aut będzie dużo i będą mieć 10,15,20 lat
  • Odpowiedz
Z innych ciekawostek to wszyskie hybrydy/bev zabezpieczają na wiele sposób, bo zdażało się,że przez jakieś zwarcie auta zaczęły same odjeżdżać ;)


@cwlmod: a to jest ciekawe. Dlaczeg tylko hybrydy/bev? Takei coś nie ma prawa się zdażyc przy dowolnym aucie z komputerem i asystentem pojazdu?
  • Odpowiedz
  • 0
@jar-mitryn: Mireczku, czego nie zrozumiałeś w słowie zwarcie?

Strażaków uczą gdzie ciąć karoserię, a gdzie tego nie robić, bo mogą poduszki wystrzelić.
  • Odpowiedz
@cwlmod: przez "jakieś zwarcie" rozumiem zwarcie w "jakimś urządzeniu elektrycznym" ( ͡° ͜ʖ ͡°) Może podziel się na jakie skróty poszedł twój umysł, że wydaje ci się to oczywiste i możliwe zwarcie wpływające na samochód widzisz tylko w jednym miejscu.
  • Odpowiedz
  • 0
@jar-mitryn: Wróć do szkoły i zapytaj nauczciela od technika co to jest prąd i zwarcie, bo ja tego tłumaczyć nie będę. Nawet nie chce myśleć co ty masz w głowie pisząc powyższy komentarz, a niestety już mi się myśl nasunęła :/
  • Odpowiedz
  • 0
Dodatkowo wrzuć mnie na czarną i skasuj post, jak inni twardziele wykopu.

@jar-mitryn: Proszę bardzo. Wiedz, że w dupie mam wpisy takich przegrywów jak ty, którzy nie wiedzą jak działają urządzenia elektryczne i nie rozumieją co oznacza zwarcie xD

Żegnaj( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz