Wpis z mikrobloga

Byłem u psychologa. Czy raczej psycholożki. Z psycha naprawdę ze źle, myśli samobójcze, depresja. Powiedziała mi, że leki tylko zagłuszą ten stan a najlepsza będzie psychoterapia. Przychodzę na jedną wizytę. Pyta mnie tylko o dzieciństwo i mówi że wszystkie moje problemy wynikają z dzieciństwa. Co z tego że była nas czwórka i reszta rodzeństwa nie ma takich problemów z psycha jak ja. Już nie mówiąc o tym że w domu było w porządku. Obydwoje rodziców, nikt nie pił i nie wspominam zle okresu dzieciństwa a rodzinkę zawsze chętnie odwiedzam. Na drugim spotkaniu już zapomniała o co mnie pytała i cały czas powielała temat. W dodatku miała polskie nazwisko dwuczłonowe a dawała czysto ruskim akcentem. Zabulone 600 zł za wizyty gdzie nie widzę żeby mi to cokolwiek pomogło oprócz tego że portfel bardziej pusty ( ͡º ͜ʖ͡º). I pytanko do was. Czy ten cały psycholog cokolwiek daje i czy warto w to inwestować hajs dalej? Czy to nabijanie w bambuko i ma działać tylko jako placebo?
#przegryw #psychologia
  • 59
  • Odpowiedz
@Cieple_Mleko: Dobry dentysta naprawi ci zęby, zły #!$%@? jeszcze bardziej ( ͡º ͜ʖ͡º)

A wracając do pytania, tak terapia działa tylko musisz trafić na dobrego terapeutę.
  • Odpowiedz
@sruba_m3: Sprowadzasz sprawę do absurdu.

Nie, tu nie chodzi o pojedyncze, do tego tak drobne wydarzenie. Jeśli już, to musiałoby być poważne, typu śmierć kogoś, a i tak mówimy bardziej o konsekwencjach tego, niż o samym wydarzeniu.

Najczęściej chodzi o pewne systemowe, kompleksowe i powtarzalne zjawiska, które mogą prowadzić np. do powstania danego wzorca zachowania w przyszłości. Zostańmy przy owsiance. Jeśli np. dziecko chciałoby spróbować cieplejszą lub zimniejszą, albo w ogóle jakąś inną, a rodzic zawsze daje tylko jedną, dodatkowo powtarzając, że on wie lepiej jakiej dziecko potrzebuje i nigdy nie pozwoli na zmianę, eksperyment, zdobycie doświadczenia, to już może spowodować trwałe skutki w przyszłości. Jak się głębiej zastanowić, może ten rodzic stosował takie zasady także w innych dziedzinach życia dziecka. Nie pozwalał na eksperymenty, zdobycie innych doświadczeń, uczenie się na błędach, samodzielne odkrywanie. Może zawsze podsuwał tylko jedno właściwe rozwiązanie, w każdej sytuacji. Wybierał dziecku każdy posiłek, każde ubranie, każdą zabawę, każdego kolegę, każde
  • Odpowiedz
Pyta mnie tylko o dzieciństwo i mówi że wszystkie moje problemy wynikają z dzieciństwa.


@Cieple_Mleko: To aktualnie spory problem słabych psychologów, dla nich wszystko jest depresją i wszystko ma swoje przyczyny w dzieciństwie. Nie wychodzą poza te schematy. Zapominają, że jesteśmy różni. Dla jednego słaba relacja z rodzicem może być problemem w dorosłości, dla drugiego niekoniecznie. Nie poddawaj się jednak, zrób lepszą weryfikację i spróbuj dla porównania wybrać mężczyznę.
  • Odpowiedz
Powiedziała mi, że leki tylko zagłuszą ten stan a najlepsza będzie psychoterapia.


@Cieple_Mleko: #!$%@?ęta jakaś, można mieć zajebiste, bezproblemowe życie i depresję, bo po prostu mózg się popsuł. chorych nerek też nie leczysz siłą woli, tylko lekami.
  • Odpowiedz
Za 2 zł pogadasz z księdzem w konfesjonale, za harnasia z bezdomnym - obaj są bardziej kompetentni niż Jula.


@realme7: xD

@Cieple_Mleko powtarzanie pytań jest normalne u psychologa, chodzi o weryfikację czy pacjent nie kręci/nie ma wyparcia. I tak, wyparcia potrafią być tak silne, że np. facet twierdzi że nie uprawiał seksu z X, pomimo że a) był oralek, b) była inmisja penisa i c) był wytrysk. Ale nie uprawiał, bo wyparł z powodu traumy z która się
  • Odpowiedz
Po pierwsze z psychologiem musisz być szczery - jeśli uważasz że to nie działa to o tym mówisz. Po drugie nie często się trafia na odpowiedniego, zmiana jest ok. Po trzecie współczesna psychoterapia jest bardziej nastawiona na kobiety - mężczyzną bardziej pomaga działanie niż rozmowa. Po czwarte - unikaj antydepresantów chyba że absolutnie musisz, wg badań sama siłownia daje podobne rezultaty co antydepresanty a nie ma tak wielu skutków ubocznych.
  • Odpowiedz
wszystkie moje problemy wynikają z dzieciństwa


@Cieple_Mleko: to jest typowe #!$%@? psychologów / psychoterapeutów. Są tacy, którzy praktycznie zawsze będą mówić, że przyczyną jest dzieciństwo. Ja tak miałem. Potem trafiłem na innych psychiatrów i psychologów / psychoterapeutów i nagle zaczęli mówić o spektrum autyzmu, zespole Aspergera - czyli mówili o zaburzeniach endogennych (wynikających z genów / biologii / osobowości / ukształowania mózgu), a nie przyczyn środowiskowych, tak jak wielu psychologów
  • Odpowiedz
rozumiem zatem, że na twoją logikę lepiej jest po prostu zdechnąć niż próbować sobie pomóc? XD


@Cieple_Mleko: można próbować samemu pomóc sobie, np. poprzez autoterapię albo pójść na NFZ. Nie trzeba bulić co najmniej 800 zł miesięcznie na psychoterapeutę.
  • Odpowiedz
@Cieple_Mleko: na psychologię idą typiary co mają problemy z sobą. Nie wiadomo na kogo trafiłeś. Czy na kogoś kto ma naturalny talent do takiej roboty czy na taką właśnie typiare co poszła bo modne, starzy kazali, prestiż, żeby się wyleczyć.
  • Odpowiedz
@Cieple_Mleko:
1. Psycholodzy mówią źle o lekach, bo nie mogą ich wypisywać. Psychiatra będzie mówił odwrotnie.
2. Twoje myśli zależą od twojego mózgu, jest taka książka "Inteligencja emocjonalna" poczytaj sobie. Wystarczy że coś ci naciska na przysadkę mózgową i możesz przez to inaczej myśleć.
3. Wizyty u psychologa generalnie niewiele dają a świetnie opróżniają kieszenie, ja byłem parę razy i nigdy więcej. To taka trochę nauka tajemna gdzie coś tam
  • Odpowiedz
@4mja: 2. Podałbyś autora tej książki? Ciekawi mnie ten temat, może w końcu trochę ogarnąłbym sobie głowę i zrozumiał procesy co tam w niej zachodzą.
  • Odpowiedz
@Cieple_Mleko:

Co do psychologa, to zdania nie mam, bo nigdy nie byłem. Mam jednak pewne inne doświadczenia na tym polu. I moje podstawowe spostrzeżenie jest takie: jeśli zauważasz swój problem w wieku X lat, to znaczy, że "budowałeś" ten sposób myślenia przez "X-3" lata. I całe twoje obecne życie jest do tego dostosowane, tj książki które czytasz, płyty, których słuchasz, czasami towarzystwo, praca, edukacja. etc. Nawet wiadomości na wypoku, które śledzisz.

Dlatego nie ma co liczyć, że jedna czy pięć wizyt/spotkań zmieni coś co tworzyłeś tyle lat. To tak jak gdybyś jechał samochodem z Warszawy na zachód przez rok. I jeśli pewnego dnia uznasz, że jednak lepiej byłoby jechać na wschód, to nie możesz oczekiwać, że już jutro będziesz o rok jazdy od Warszawy na
  • Odpowiedz
@Weiki06: Inteligencja emocjonalna - Daniel Goleman.
Jest kilka takich książek, które przeczytałem w moim życiu i absolutnie uważam, że każdy rozumny człowiek powinien też przeczytać - to jest jedna z nich.
  • Odpowiedz