Wpis z mikrobloga

#programista15k #programowenie #it #sztucznainteligencja #chatgpt #edukacja

Panie i Panowie, koleżanki i koledzy z tagu. W poniedziałek czeka mnie obrona doktoratu (tematyka: Big Data i AI w generowaniu wiedzy naukowej, wyjaśnalność, replikowalność i kilka innych kwestii). Jak się uda, istotny okres mojego życia dobiegnie wreszcie końca. Jeśli możecie, życzcie mi szczęścia :) A jeśli mamy na tagach kogoś, kto bronił doktoratu związanego z AI chętnie przyjmę porady. Miłego weekendu!
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@JamesJoyce przygotuj się na pytania z d--y. Nie techniczne, ale ideologiczne.

"Czy naprawdę sądzisz, że AI może generować wiedzę naukową i zastąpić naukowców?".

Ewentualnie bardziej subtelnie:
"Podaj przykład wiedzy naukowej, którą wygenerowało AI."
  • Odpowiedz
@JamesJoyce a tak dla mnie z ciekawości:

Jak działa wyjaśnialność? Większość ML działa obecnie "bo działa". Są wagi i tyle. Możesz zagadywać po danych treningowych dlaczego taka odpowiedź.

Ale w prawie, medycynie i właśnie w nauce to jest potrzebne. Żeby odpowiedzi można było użyć, trzeba wiedzieć dlaczego tak odpowiedziało.
  • Odpowiedz
@JamesJoyce o jeszcze jedno zadziorne pytanie od komisji:

"Czy korzystałeś z AI przy pisaniu pracy? Jaka część tekstu jest wygenerowana? Czy sądzisz, że to plagiat lub praca niesamodzielna?"

Beton na uczelniach trzyma się mocno, więc spodziewałbym się takich pytań. Szczególnie jeśli taki temat. To wbijanie kija w mrowisko.
  • Odpowiedz
@mk321 dzięki za podpowiedzi. Odpisze Ci dłużej po weekendzie, ale generalnie są różne metody. Dla prostych ai masz dodatkowe funkcje lokalne, które post hoc tłumaczą działanie modeli, np lime. Masz funkcję działające na layerach, które mierzą ich istotność, np lrp. Są metody kontrfaktycznie, czyli porównywanie, logika modalna itd, czy jest też gam czyli dodatkowy predyktor. Dla llmow jest znacznie trudniej. Istnieje mnóstwo metod, ale większość nie działa jak powinna. Rozpiszę się
  • Odpowiedz
@lukenzi:

powodzenia , ciekawe że z tak modnego tematu może w PL doktorat robić


A czemu miałoby nie być to możliwe? Nie bardzo rozumiem zdziwienie
  • Odpowiedz
@JamesJoyce: A czym to się różni od obrony jakiegokolwiek innego doktoratu? Rozprawa napisana, masz recenzje. Jak wszystkie 3 są pozytywne tj. na koniec jest napisane, że rozprawa spełnia ustawowe wymogi no to tylko robisz prezentację (prezentacja tez) i odpowiadasz na pytania recenzentów. Mogą polecieć jakieś pytania z sali, ale nawet jak na to nie odpowiesz to i tak nieszczególnie robi różnicę. Współczuję promotora, że Ci nie wyjaśnił jak to działa.
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek po co miałbym usuwać konto? To tylko zaliczenie kolejnego etapu. IT dalej będzie grane. Może trochę zmienię zakres obowiązków, bo pewnie zaczną się pojawiać nowe opcje zawodowe.
  • Odpowiedz
@JamesJoyce: imo nie wiem, zawsze mi się wydawało że konto na wykopie to wynik pewnych problemów a jak się je ogarnie to się usuwa konto bo ten portal ma więcej wad niż zalet. I że właśnie sporo osób zrobiło usuń konto po osiągnięciu pewnego sukcesu

Ja mam konto tylko dlatego że zarabiam nędzne 22k netto b2b i mnie to mega frustruje i dołuje. Jakbym dostał 40k netto b2b żeby mieć
  • Odpowiedz
  • 0
@nad__czlowiek: Wiesz co, ja nigdy nie traktowałem tego w taki sposób. Raczej jako forum, z którego biorę jakieś informacje i daję coś od siebie. Staram się trzymać z dala od patologicznych treści, które tutaj są i jest ok.

Dlaczego 22k netto aż tak Cię dołuje? Nie są to małe pieniądze jak na Polskę. Ale nawet zakładając inaczej, co udzielanie się na wykopie ma do tego? Poprawia Ci nastrój?
  • Odpowiedz
@JamesJoyce: 22k netto b2b przy obecnych cenach w dużym mieście to jest śmiech na sali zwłaszcza że nie dostałem żadnej nieruchomości od rodziców. Dla mnie wyjazd do p---------a wielkiego odpada bo raz - nie chce mieszkać w miejscowości gdzie nic nie ma, musze mieć dobrą komunikacje, siłki, baseny, strzelnice i inne pierdoły w okolicy a dwa 90% mieszkańców poza największymi miastami to starzy ludzie >60 lat plus. Trzy - praca
  • Odpowiedz
@JamesJoyce: myślę że w kwestii zarobków to nawet 10k na rękę by było spoko gdybym miał już duże mieszkanie/dom pod miastem kupiony i spłacony w 100% - to robi bardzo dużą różnice w jakości życia. Te j----e raty nawet programistów wykańczają w tym kraju może nie finansowo ale psychicznie, wylecisz na kilka miesięcy na bezrobocie i musisz się pozbyć z 30-50% poduszki finansowej... dramat
  • Odpowiedz