Wpis z mikrobloga

Mirki, gdybyście teraz mieli brać kredyt to na stałej stopie czy zmiennej? Dla zmiennej stopy jest trochę ryzyko, bo w lipcu roku skończy się okres działania tarcz energetycznych, więc na pewno duży czynnik proinflacyjny. Z drugiej jednak strony, ceny na rynkach surowców oraz spożywki się jako tako ustabilizowały, więc w perspektywie następnych 5 lat pewnie NBP zacznie obniżać stopy, oczywiście nie do poziomu sprzed pandemii, ale może do poziomu 4% i to się utrzyma w dłuższym okresie. Co sądzicie?

#kredythipoteczny #kredyt #ekonomia #nieruchomosci #pytanie #pytaniedoeksperta #pomocy #banki #bankowosc
  • 16
  • Odpowiedz
@grzemiak: Ja wziąłem stałe. Jak będzie jakiś znaczny spadek to można przecież refinansować na nowe stałe, a chociaż mam pewność wysokości raty przez te 5 lat.
  • Odpowiedz
@grzemiak: 1. To zależy od ofert które masz na stole, szczególnie różnicy cenowej między nimi. 2. KNF zakazał refinansowania stałego na okres krótszy niż ten który już masz więc możesz refinansować tylko na stałą stopę, co może oznaczać, że żeby korzystnie refinansować w środowisku stałych stóp, będziesz musiał to zrobić kilkukrotnie. 3. Inflacja wciąż jest podwyższona co daje merytoryczna podbudowe do utrzymywania stóp na wysokim poziomie, RPP jest obstawiona przez wrogą
  • Odpowiedz
@grzemiak to zawsze możesz zmienić, ja bym brała na stałych, zwłaszcza szukając jakiś promocji. 1,5 roku temu braliśmy na stałych, ale na promocji w ING, dalej mamy taniej niż Ci co mają na zmiennych xD Poza tym stale są na 5 lat, potem albo znowu stale albo zmienne.

No i Glapa i nie tylko mówią, że obniżka najszybciej za 2 lata, a raczej będzie jednak podwyżka znowu.
  • Odpowiedz
  • 0
@bpp9: Idź na czarno pajacu, wiem, że się refinansuje, ale to wiąże się z przechodzeniem kolejny raz przez tą całą procedurę badania zdolności i oprócz tego kosztuje trochę hajsu z tego co się orientuję
  • Odpowiedz
  • 0
flacja wciąż jest podwyższona co daje merytoryczna podbudowe do utrzymywania stóp na wysokim poziomie, RPP jest obstawiona p


@DeoLawson: Dzięki Mirku, fachowa odpowiedź !
  • Odpowiedz
@grzemiak: jak cię stać na ratę na stałej to bierz na stałej i tyle, spokój ducha jest warty dużo więcej niż te parę złotych które możesz ewentualnie przepłacić jak stopy spadną
  • Odpowiedz