Wpis z mikrobloga

Ale wkurzające jest szukanie projektów domów w internecie. :/

Wchodzę na stronę biura projektowego.
Czytam: "Koszt budowy na IV kwartał 2023 roku" - 337 000 zł, a obok piękna wizualizacja wykończonego budynku z piękną elewacją.

Wow, jak tanio!

Szperam dalej i okazuje się, że podany koszt "bazuje na minimalnych stawkach krajowych" i że średnie koszty wynoszą 404 600 zł.
No dobrze, to "tylko" 70 000 zł różnicy. Kto bogatemu zabroni? :-)

Klikam dalej po stronie i okazuje się, że cena nie dotyczy budowy domu, który jest na wizualizacji, ale budowy samych fundamentów, ścian nośnych, dachu, drzwi zewnętrznych i okien.
Czyli bez... instalacji, tynków i ślicznej elewacji!

To ile w końcu kosztuje budowa?
Gdzieś niżej na stronie podali 624 500 złotych za "Stan surowy zamknięty" i "Roboty wykończeniowe".
Fajnie, ale... nie ma tutaj uwzględnionych kosztów instalacji. To osobna pozycja wynosząca 74 900 zł.

Ok, zrezygnowany sumuję obie pozycje i mam 699400 złotych.
Czy to już na pewno wszystko?
Szperam dalej i okazuje się, że cena nie obejmuje wymurowania ścian działowych (!)

Poddaję się i zamykam stronę.
Wyobrażacie sobie, jakby wyglądało takie traktowanie klienta w innych branżach?

"Proszę Pana - rozumiem, że mógł się Pan zasugerować, że w tej cenie kupi Pan auto, ale musi Pan dokupić silnik, nadwozie i kierownicę." (*)

Jak to jest, że IDENTYCZNY projekt domu jest sprzedawany na 4 różnych stronach internetowych i na KAŻDEJ są zaniżane koszty budowy domu?

Szczególnie jedna firma sprzedająca projekty nie działa fair: https://www.youtube.com/watch?v=JvaMwb5CcZ4

(*) A po podpisaniu umowy sprzedawca cicho dodaje:
"Należy się jeszcze 10 000 zł za fotele."

#budujzwykopem #budujzchaferem #budowadomu #projektydomow
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 93
@chafer branza nieruchow I budowlanka to patologia ?
Stare znalem...
Fliperzy, deweloperzy i agenci sa na rowni z politykami i e-#!$%@?
  • Odpowiedz
@chafer: U mnie wychodzi ok 6300 zł/m2 do stanu do wprowadzenia. Te wskazówki na stronach projektowych to jeden wielki bait zebyś kupił - kupisz, dopłacisz za dostosowania - z super taniego projektu za 3000 zł po dostosowaniu robi sie 10000 zł a to dopiero początek.
  • Odpowiedz
W wykończeniówce to samo:
Kupuję drzwi wewnętrzne w markecie...
Cena ok 500 zł
Zestaw nie uwzględnia klamki...
Ościeżnica regulowana (dostosowywana do grubości ściany) kosztuje tyle co drzwi i trzeba na nią czekać 2 miesiące xD
To nie jest high tech, tylko kawałek płyty MDF
  • Odpowiedz
@chafer ale te wyceny są o kant #!$%@?, bez wyceny u konkretnych fachowców plus materiały nie ma mowy żeby były one miarodajne
  • Odpowiedz
@chafer: pod miastem powiatowym na podwójnej działce dom 180m2 z mieszkalnym poddaszem 600k w stanie surowym zamkniętym. W sumie to trochę więcej zrobione bo są instalacje elektryczne i ogrzewanie podłogowe ale bez pompy/kotła za to z foto 9,9kW
  • Odpowiedz
@chafer: ja ci coś powiem
Daruj sobie te extra domy, idź do lokalnego architekta zrobi ci projekt albo będzie już miał taki sam, dodatkowo blisko zostanie twoim kierownikiem a pewnie poleci lokalne ekipy, bierz fachmanów z poleceń, tylko ze wsi lokalnej lub 5 km po okręgu, nigdy nie plac zaliczek
  • Odpowiedz
@chafer: mój brat jakoś na początku roku postawił dom modułowy keramzytobeton, fenomenalna konstrukcja naprawdę bardzo mi się to podoba. 370 000 chyba jakoś dał 106 m tam deweloperski
  • Odpowiedz
@chafer 1. Googlujesz „budowa domów z prefabrykatów” z dewna lub kermazytu….z czego tam chcesz. Sprawdzasz ich FB czy sa aktywni. Szukasz domu pokazowego.
Dzwonisz i prosisz o wycene z instalacjami itp.

Masz cene co do grosza.
Takie firmy maja swoje technologie(plyty fundamentowe to standard.),tanich materialow raczej nie uzywaja. Bedziesz wiedzial plus minus ile €€€
Potem dolicz ile kosztuja media -wod kan itp. I ogarniecie w kolo domu tez moze zabic.
  • Odpowiedz
@chafer: bo to jest sprzedawanie marzeń ;)

Jak masz działkę, na ulicy albo obok, ktoś postawił dom podobny do takiego jak byś chciał, zajdz do somsiada i zapytaj...

Powiedz, że piękny dom, czy jest tajemnicą jaki to
  • Odpowiedz
@Erk700 hahaha #!$%@? ile lat to już z tymi ościeżnicami się ciągnie xD widzę, że nic się nie zmieniło od 10 lat kiedy ostatni raz drzwi kupowałem... 3 tygodnie na #!$%@? ościeżnice czekałem... w 21 wieku ja #!$%@?
  • Odpowiedz
@chafer znajdź jakieś biuro projektowe i zrobią Ci projekt na miarę.

Zanim zdecydowałem się na indywidualny projekt, obejrzałem z żoną 70 różnych projektów w cenach od 3 do 15k. Żaden w 100% nie spełniał naszych wymagań, a do tego wchodziła jeszcze adaptacja do działki. Znalazłem architekta, który zrobił projekt za 10k PLN, specjalnie dla nas. Polecam :)
  • Odpowiedz
"Proszę Pana - rozumiem, że mógł się Pan zasugerować, że w tej cenie kupi Pan auto, ale musi Pan dokupić silnik, nadwozie i kierownicę."


@chafer: widzę dawno nie widziałeś konfiguratora nowego auta, przykładowo porsche:
Ligniperdus - >"Proszę Pana - rozumiem, że mógł się Pan zasugerować, że w tej cenie k...

źródło: porsche

Pobierz
  • Odpowiedz
@chafer: myślisz że tym portalom chce się aktualizować te kwoty co chwilę? wrzucili starą cene kiedy projekt powstał i tak zostało.
  • Odpowiedz
@chafer: ja tak się dałem #!$%@?ć mimo tego, że w rodzinie kilka osób się budowało wcześniej. Koszt już zsumowany w projekcie to 300k, ale okazało się że to wszystko na najtańszych materiałach i ogólnie to byłby z tego bieda dom jak z lat 90. Nam już pękło dużo więcej, a jeszcze nie wszystko jest zrobione na tip top.

Ogólnie to, jak ktoś już wspominał, przy budowie jest straszne cięcie na
  • Odpowiedz
Proszę Pana - rozumiem, że mógł się Pan zasugerować, że w tej cenie kupi Pan auto, ale musi Pan dokupić silnik, nadwozie i kierownicę.


@chafer: aż tak to nie, ale kiedyś w Toyocie cena nie uwzględniała lakieru.
  • Odpowiedz
@chafer: w okresie po 2018r. wyceny budowy mocno zaczęły się rozjeżdżać, nie dziwota że biura projektowe w tym momencie manipulowały cenami w swojej ofercie, mimo że realne koszty to była tajemnica poliszynela. Chociaż tak do 2020r. nawet w bankach przyjmowało się nawet 2500zł za m2 jako minimalne koszty budowy, to masa ludzi miała problem z dokończeniem budowy w wnioskowanej kwocie kredytu. Teraz chyba nastał moment względnej klarownej sytuacji dla budujących,
  • Odpowiedz