Wpis z mikrobloga

Był 8 maja roku 2019, rocznica zakończenia w Europie II wojny światowej. Tej która zdecydowanie jest coraz bardziej zapomniana w Republice Federalnej Niemiec. Zresztą ta data w tym przypadku była akurat zwykłym zbiegiem okoliczności. 26-letnia Verena Bahlsen, młodziutka miliarderka i spadkobierczyni najsłynniejszej niemieckiej firmy produkującej ciastka wygłosiła przemówienie na biznesowej konferencji w Hamburgu. Zawsze uśmiechnięta, błyskotliwa absolwentka New York University i King's College w Londynie to reprezentantka świeżego pokolenia w niemieckim biznesie, ludzi którzy w gospodarkę wnoszą ożywczy powiew, zrównoważony rozwój i poszanowanie dla środowiska. Tak przynajmniej brzmią slogany, którymi promuje się jako młoda i zdolna biznesowa wizjonerka.
Dziedziczka fortuny rodziny Bahlsenów w czasie typowego spotkania białych kołnierzyków nieoczekiwanie jednak zaszokowała odbiorców.
Gdy otrzymała z sali pytanie o konieczność zwiększenia podatków dla najbogatszych stwierdziła hardo, że jako właścicielka 25 proc. udziałów w firmie może sobie kupić najdroższy jacht i nikt jej tego nie zabroni. Kilka dni później powtórzyła argumenty w wywiadzie dla „Bild”, ale gdy dziennikarz zapytał, dlaczego tak ostentacyjnie chwali się bogactwem zbudowanym przez jej rodzinę w czasach III Rzeszy odparła, że jej przodkowie z firmy Bahlsen czasie wojny płacili robotnikom przymusowym dokładnie tyle samo, co Niemcom i przecież całkiem dobrze ich traktowali.

Niefortunna dla firmy i zupełnie fałszywa wypowiedź dziedziczki pokazała w jakim zakłamaniu po wojnie działała niemiecka gospodarka. Niektóre z największych form RFN bazowały bowiem na kapitale zbudowanym w latach 1933-1945. To oznaczało zyski najpierw z przejmowania majątku niemieckich Żydów, a już w czasie wojny eksploatacji podbitych przez Rzeszę europejskich państw i milionów robotników przymusowych.

W odcinku >> Milionerzy III Rzeszy i ich spadkobiercy w Niemczech <<
rozmowa z holenderskim dziennikarzem ekonomicznym Davidem de Jongiem, autorem książki „Nazi Billionaires”. Zapraszam, włączysz tu: https://shorturl.at/i43kj #niemcy #gospodarka #wojna #polska #motoryzacja #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #gruparatowaniapoziomu #ksiazki #literatura #pieniadze #europa #ciekawostkizniemiec
Historia_Podcast - Był 8 maja roku 2019, rocznica zakończenia w Europie II wojny świa...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach