Wpis z mikrobloga

Ależ to będzie bolesny zjazd. Ludzie wystawiają mieszkania dwupokojowe za 1,2 mln podczas gdy rata kredytu na taką przyjemność wynosi ponad 8k a wynajem tego samego obok np. 2k XD

Jak okrutnie wypompowane są te oferty w stosunku rzeczywistych możliwości rynku to tak nie było nawet w największych krajach zachodnich, w których pękały bańki. Np. w Hiszpanii dywergencja pomiędzy najmem a ratą w szczytowym momencie nie przekraczała 30% - u nas przekracza nawet i 400%

Jesteśmy chyba jedynym takim przypadkiem w historii świata, gdzie bezmózgie pompowanie rynku (beka 2%) skumulowało się z nagłym przypływem miliona uchodźców XD A teraz uchodźcy wyjeżdżają, a darmowych kredytów nima.

Będzie rzeź.

#nieruchomosci #mieszkanienastart #kredyt2procent #ekonomia #gospodarka
  • 66
  • Odpowiedz
  • 26
@GryllowameWazyvva: Nie XD Teraz to NIC nie powinni wprowadzać. Ani kredytów 0%, ani dopłat do najmu, ani ograniczników. Niektórzy fliperzy trzymają teraz po 20 rezerwacji, gdzieś na yt słuchałem w tle XD Szykuje się ciekawa sytuacja.
  • Odpowiedz
@mickpl: Dobry punkt, tylko co ? Teraz liczyć że takie mieszkanie w wynajmie za 3000 będzie kosztować 500tys ? -50% spadku raczej nierealne

Pamiętajmy że to wina stop procentowych przy 8% rrso za bańkę masz ratę 7 337, przy 4% już tylko 4 774 na 30 lat
  • Odpowiedz
@Sisaxu rynek dąży do cen w których rata kredytu jest bliska cenie wynajmu. Oczywiście to się nie dzieje od razu jest pewnie czas bezwładności i na rynku nieruchomości dostosowanie cen trwa długo. Tutaj działa jednocześnie wiele zmiennych jak ceny najmu, koszty kredytu itd.
Co do spadku stop procentowych masz rację, ale dla czego zakładasz utrzymanie cen najmu? A co jak one też spadną? W ciągu kolejnych 5 lat ubędzie nam 900k
  • Odpowiedz
@mickpl: no bardzo ciekawe rzeczy opowiadasz, może jakieś linki do ogłoszeń?
Bo w mojej okolicy 60-65m2 3 pokoje z aneksem można wynając za 4-5k, gdzie rata kredytu jest podobna, więc to co piszesz to z mojego punktu widzenia totalne bzdury.
  • Odpowiedz
@pastibox: Kolego czyli zakładasz spadek na nieruchomościach większy niż 50% vs dzisiaj ? Nawet za 5-10 lat ? ( ͡ ͜ʖ ͡) Bądźmy realni.

Wydaje mi się że jedyny warunek to pustynia atomowa od Warszawy na wschód
  • Odpowiedz
@pastibox: Pasti z całym szacunkiem ale rynek w TOP6 będzie rósł z uwagi na migrację wewnętrzną. Najem dalej będzie drogi tylko zastanawiam się co stanie się z mieszkaniami w wielkiej płycie i w centrum jak już starsi ludzie umrą.

Ceny Iphonów czy samochodów są takie same w Kielcach jak w Warszawie a pensja zdecydowanie inna.

@Syjamnik Tak kredyt 2% jest w obiegu ale co miało wzrosnąć to już wzrosło
  • Odpowiedz
@Sisaxu nic takiego nie napisałem. Napisałem tylko, że rynek dąży do cen przy której ratę kredytu jest zbliżona do cen wynajmu. Jakie będą relacje za jakiś czas to jeszcze nie wiemy, tylko tyle. Pewnie oprocentowanie kredytu za jakiś czas spadnie, ceny wynajmu jednak też będą miały ciężko. Gdzie jest równowaga się okaże, zawsze rząd może jeszcze dopłacać i zaburzać dążenie do równowagi.
  • Odpowiedz
  • 18
rynek w TOP6 będzie rósł z uwagi na migrację wewnętrzną


@Dueil_angoisseus: Nie ma czegoś takiego. Liczba ludności miast pozostaje bez zmian, większość się kurczy. Nawet dla Warszawy gdzie perspektywa demograficzna jest lekko dodatnia, mieszkań przybywa szybciej niż ludzi. Wręcz dochodzi o emigracji z dużych miast na tereny podmiejskie czyli klasycznej suburbanizacji.
  • Odpowiedz
@mickpl: Ta rzeź landlordów jest z nami w pokoju? Serio myślisz że nagle mieszkania w wojewódzkich potanieją tak o xD? Minimalna rośnie, wypłaty rosną, no to przecież wiadomo że mieszkania potanieją ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Rzeź to będzie ale na rynku pracy. Jaka jest twoja akceptowalna cena za metr w takiej Warszawie czy Krakowie? Czekaj dalej na wynajmnie aż spadnie do 7-8k, machajacypapiez.jpg
  • Odpowiedz
@pastibox: rozumiem, tylko że ja napisałem że już przy obecnym oprocentowaniu, cena powinna spaść 50%, co jest nierealne a Ty napisałeś że wynajem może też spaść w co nie do końca wierzę,

2000 ? za mieszkanie warte dzisiaj milion jest nierealne a to dalej nie pokrywałyby raty przy 4% (4000 kredyt) więc musiałoby przełożyć się na spadek -50%
  • Odpowiedz
@mickpl: jeszcze walczą, jeszcze wstawiają zdjęcia mieszkania z fotelem i 30k za metr „twoje biuro w sercu zielonego targówka fabrycznego”
  • Odpowiedz