Wpis z mikrobloga

Wiecie za co najbardziej kocham internet i epokę informacji? Bo jak mam fantazję nauczyć się statystyki, to mogę sobie wejść na stronę MIT (w top 5 uczelni na świecie), pobrać sobie cały program zajęć, wszystko czego uczą i się po prostu nauczyć. Jakiś koncept jest zbyt trudny? Hej chatGPT, wytłumacz mi proszę regresję liniową I daj parę zadań. Popełniłem błąd? Fajnie, wytłumacz mi gdzie.

A może jakieś MBA z Harvardu? Jasne, tu masz syllabus, materiały, ucz się.

Może wolisz jakiś tutoring z gościem który robi to 20 lat? Pewnie, na YT masz wykłady i podcasty profesorów stanfordu.

To jest po prostu niesamowite, dla ludzi urodzonych po wojnie to jest jakaś abstrakcja. Trzeba iść na studia, dać sobie pluć w pysk i mieć nadzieję, że ten profesor wie o czym mówi. Albo znaleźć jedyną książkę we wsi która jakoś dotyka konceptów które cię interesują.

No i można oglądać żuli albo ludzi którzy #!$%@? 50k dolarów na giełdzie w 3 sekundy. To też plus.

#przemyslenia #internet #nauka
  • 39
  • Odpowiedz
  • 807
@Przegrywek123 śmieszne, że topowe uczelnie na świecie udostępniają swoje wykłady i materiały, a stare dziady z polskich uczelni dalej operują z pożółkłych kartek, a na prośbę o udostępnienie swoich materiałów zasłaniają się prawami autorskimi, czy innym gatekeepingiem.
  • Odpowiedz
@Mtsen: Nie jestem takim starym dziadem i też wolę wolny dostęp, najchętniej do wszystkiego - w tym większości rzeczy z okolic polityki, bo teoretycznie pracują dla nas. Natomiast jest kilka argumentów dla których jest różnica między tymi starymi dziadami, a topowymi uczelniami.

Pierwsze - oczywiste, kasa. Taki profesor na MIT zarobi lekko powyżej 120k $ rocznie, w Polsce - bez grantów - może 100k PLN. Profesor na MIT pewnie ma czas
  • Odpowiedz
@Oo-oO:

przykładowo gorszą kulturą dot ściągania,


Halo pytanie od zagranicznego studenta. Co to znaczy? W Polsce można ściągać na egzaminach?
  • Odpowiedz
@Tokko
Niby nie wolno ale ludzie ściągają na potęgę i prowadzący często jedynie udają że im to przeszkadza lub reagują tylko na najbardziej bezczelne przypadki.
  • Odpowiedz