Wpis z mikrobloga

@DzonySiara: wiesz może w jakich instytucjach to już funkcjonuje? Zastrzegłem sobie PESEL chwilę po tym jak pojawiła się taka mozliwosc, ale wtedy wyczytałem info, że tak naprawdę niewielka to w tamtym czasie dawało, bo do programu przystąpiły praktycznie tylko banki i kilka chwilówek. Teraz obowiązuje to wszystkie instytucje finansowe? W Polsce chwilówek jest pierdylion i jeśli dalej zastrzezenie respektują tylko banki, to raczej lipa, bo w bankach i takiej w miarę
  • Odpowiedz
Znam prosty sposób, niech udzielają pożyczek tylko fizycznie w placówkach, no ale przecież odpadłoby znaczne grono klientów, bo pijane Mariuszki, którzy zadacydowali o zakupie golfa 4 na grillu u szwagra, na następny dzień zmieniłoby zdanie o nagłej potrzebie klik pożyczki od vivusa czy bociana xDDD


@sonig: wybacz ale brzmisz jak typowy wykopek JA CHCEM BO PLACEM PODATKI. No ja też chce np mieć możliwość zakupu ratalnego albo wzięcia gotówkowego przez internet.
  • Odpowiedz
Tworzenie rozwiązanie na problem który nie powinien istnieć w normalnym państwie.


@jerzy_s: podasz definicję tego “normalnego państwa”? Bo ja nie znam żadnego gdzie problem kradzieży danych nie istnieje. No chyba że Korea Północna.
  • Odpowiedz
@Corrny

Jak będziemy mieć zablokowany PESEL i spróbujemy wybrać większy hajs, to odblokowanie zadziała dopiero za 24h.


Skąd to info? Dlaczego w apce jest podane 30 minut?
  • Odpowiedz
  • 0
@Gluptaki no płacisz podatki i masz prawo wymagać wolnych karetek pogotowia, szybkiego sprzybycia policji, sprawnych sądów, braku kolejek do NFZ, zobacz na pasku wypłaty ile ci zabierają, zobacz na paragonie ile płacisz VAT, tak samo masz prawo oczekiwać systemu który chroni przed oszustami
  • Odpowiedz
@DzonySiara: jednoczesne przeniesienie odpowiedzialności na ofiarę kradzieży tożsamości oraz wprowadzenie systemu w którym dosłownie można kogoś odciąć od życia publicznego? i to jeszcze za przyklaskiem ludzi? nie doceniałem polskojęzycznych
  • Odpowiedz
@darek-jg: ale wiesz że żaden bank nie da Ci bez dowodu kredytu ani żaden operator karty do telefonu nie mówiąc samym telefonie a numer pesel to nie jest dana wrażliwa??? Rozwiązanie które nic nie daje
  • Odpowiedz
Czy nadal ludzie będą sie dowiadywali o wszystkim gdy przyjdzie pensja pomniejszona o zajęcie komornicze, gdzie komornik działa na podstawie wyroku, wyrok zapadł na rozprawie o której nie wiedziałeś, a powodem jest parabank od chwilówek


@hellfirehe:

od dawna nie da sie w ten sposob dzialac...

że nikt nie weźmie na ciebie kredytu albo umowy na telefon choćby dysponował twoim dowodem i wyglądał jak ty


@darek-jg:

xd

IKS #!$%@? DE

No
  • Odpowiedz
No wlasnie to obowiazuje tak naprawde tylko BANKI


@sylwek2k: jesteś pewien bo infor podaje co innego https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6618389,co-daje-zastrzezenie-numeru-pesel.html

Jeśli obywatel zastrzeże swój numer PESEL, informacja o tym pojawi się w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL. Od 1 czerwca 2024 r., przed podpisaniem umowy z klientem, jego PESEL w rejestrze będzie musiał być sprawdzony przez:


banki;
firmy pożyczkowe;
notariuszy;
operatorów telekomunikacyjnych.
  • Odpowiedz
@DzonySiara: Najlepsze rozwiązanie to byłaby możliwość blokowania niechcianego spamu na skrzynkach e-mail. Jeden wyciek z jakiegoś sklepu/strony i później masz dożywotni spam... (°°
  • Odpowiedz
Jest tam jawnie napisane: w przypadku niedostepności systemu, który służy do weryfikacji zablokowanych peseli w przypadku udzielenia kredytu bank może domagać się spłaty

@sl0w0rm: gdzie tak jest napisane?
  • Odpowiedz
To państwo ma stworzyć skuteczny system niepozwalający komuś wykorzystania moich danych do zaciągnięcia pożyczek


@sonig: Wystarczyłoby zrzucić odpowiedzialnośc na udowodnienie kto wziął kredyt na kredytodawcę. Jak bank nie potrafi udowodnić, że to rzeczywiście Pan X wziął kredyt, i ktoś weźmie kredyt na jego skradziony dowód, to powinien być to problem banku, a nie jego.

Bardzo szybko system by został uszczelniony oddolnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@DzonySiara: Mirku, najlepszym rozwiązaniem jakie można było wprowadzić jest odpowiedzialność banków i instytucji finansowych za udzielone pożyczki: to bank powinien weryfikować osobę i w przypadku gdy wyjdzie, że udzielił kredytu złej ponieść tego konsekwencje. "Zastrzeżenie peselu" pozostawia odpowiedzialność po stronie małego klienta.
  • Odpowiedz