Wpis z mikrobloga

W banku na infolinii mówili, że AION Bank jest traktowany jak parabank a z racji tego, że miałem na Allegro dużo zakupów (z odroczoną płatnością) to zdolność poleciała na dół.

Coś jest na rzeczy.


@Arteqq: Poczytałem i faktycznie coś w tym jest. Choć w mBanku w tym czasie jak miałem zakupy w allegro Pay dostałem limit, jedynie sam wspomniałem o tym AP doradcy. Ale na BIK i scoring nie patrzyłem. 150
  • Odpowiedz
@Chris_Karczynski: jak często wypłacasz trzykrotnośc minimalnej? i do tego w oddziale

Bank będzie również weryfikował numer PESEL także przy wypłacie gotówki w kasach oddziałów, jeśli kwota wypłaty przekracza sumę wypłat gotówki dokonywanych w danym dniu – trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie jest to 12 726 zł).
  • Odpowiedz
@DzonySiara: Wy chyba tu wszyscy na głowę upadliście ..

To kolejne rozwiązanie z cyklu "przerzucamy odpowiedzialność na obywatela", no chyba, że jesteście na tyle krótkowzroczni, że teraz odpowiedzialność będzie spoczywać tylko na instytucjach finansowych oraz pozostałych firmach pożyczkowych ..

Dlaczego to ja mam "zastrzegać dowód" i pilnować swojego bezpieczeństwa? Kwestia weryfikacji zobowiązania kredytowego powinna być TYLKO i WYŁĄCZNIE na barkach pożyczkodawcy.

Wprowadzone rozwiązanie niesie ze sobą dogodności dla dla banków i
  • Odpowiedz
  • 0
@killuawykop prosty i wygodny system zadłużania się ludzi przez kliknięcie online? A co powiesz 90 letniej osobie, że mogła zastrzec PESEL? System ma działać bez naszej ingerencji, a nie hehehe nowoczesne mobilne społeczeństwo zastrzega sobie PESEL na klika, serio to jest złe
  • Odpowiedz
Chyba najlepsze rozwiązanie jakie mogło zostać wprowadzone...


@DzonySiara: Nieprawda. "Zastrzeganie PESELU" to jakaś prowizorka na nieudolny system. Podstawowa zasada - nie możesz być zmuszony do spłaty kredytu, którego nie wziąłeś, a ciężar dowodu, ze to ty wziąłeś powinien spoczywać na tym, kto go udzielił. Po prostu zadbajmy aby ta zasada działała, a nie obwiniajmy bogu ducha winnego PESELa.
  • Odpowiedz
  • 0
wprowadzenie tego rozwiązania tylko udowadnia, że system jest niewydolny i państwo potwierdza, że realnie możliwe jest wzięcie na kogoś pożyczki xD


@sonig,

zmiast działać systemowo i zabronić dawania kredytów w ten sposób (ktoś oprócz oszustów bierze takie kredyty przez internet?) lub nakazać odpowiedniej weryfikacji.


@WuGie,

dużo lepszą opcją byłby obowiązek cyfrowej weryfikacji dowodu osobistego, system jest już od dawna tylko żadna instytucja z niego nie korzysta.


@wypokowy_expert,

Podobnie jak
  • Odpowiedz
@DzonySiara:
Proteza na dziurawe prawo, która wprowadza łatę na część problemów, ale nie rozwiązując problemu systemowego.

Bo problem zasadniczy polega na tym, że nie mamy w kraju wiarygodnego systemu uwierzytelniania tożsamości. I nie chodzi tutaj o system teleinformatyczny - po prostu nie ma sensownej, pewnej i wiarygodnej metody, żeby sprawdzić, że człowiek, który się podaje za Iksińskiego jest faktycznie panem Iksińskim. I w drugą stronę - nie ma żadnego pewnego sposobu
  • Odpowiedz
dużo lepszą opcją byłby obowiązek cyfrowej weryfikacji dowodu osobistego, system jest już od dawna tylko żadna instytucja z niego nie korzysta. Przychodzisz z nowym dowodem bank skok czy sklep musi sprawdzić czy jest autentyczny


@wypokowy_expert:

Ten problem nie dotyczy tylko banków i kredytów.

Wynajmując mieszkanie nie jesteś w stanie sprawdzić, czy faktycznie podpisujesz umowę z właścicielem mieszkania.
Kupując samochód nie wiesz, czy faktycznie kupujesz go od właściciela.

Nie mamy w kraju
  • Odpowiedz
że nikt nie weźmie na ciebie kredytu albo umowy na telefon choćby dysponował twoim dowodem i wyglądał jak ty


@darek-jg:
Nie rozumiem po co dodatkowy system, to powinno działać od początku i każdy może sobie ewentualnie odblokować.
  • Odpowiedz
@DzonySiara: Ale musieli wcisnąć blokadę wypłaty gotówki w ramach wojny z gotówką, żebym musiał prosić o wypłatę głupich 12k jak jakiś pleb ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Plus to spychanie odpowiedzialności na obywatela, klasycznie. To instytucje powinny weryfikować przed daniem kredytu. Trochę meh.
  • Odpowiedz
@pifqo: W banku na infolinii mówili, że Alllegro Pay jest traktowany jak parabank a z racji tego, że miałem na Allegro dużo zakupów (z odroczoną płatnością) to zdolność poleciała na dół.


@Arteqq:
Kilkanaście zakupów na AllegroPay here, część rozbita na raty - zdolność kredytowa wg. BIK 83%.
  • Odpowiedz
@killuawykop: Zdajesz sobie sprawę ze to zostało stworzone za Pisu ? XD zreszta PiS bardzo cyfryzowal urzędy i sprawy z tym związane. Taki jest fakt, wiec nie wiem po co najeżdżasz na pis czy Konfe xD akurat w tym przypadku xD
  • Odpowiedz
@darek-jg Sprzedałem auto, dopełniłem wszystkich formalności, ktoś nie wykupił ubezpieczenia, a po dwóch miesiącach wykupił ubezpieczenie na moje dane. Pewnego dnia dostaje pismo z UFG, 7k kary. Myślałem że sprawa prosta, nic bardziej mylnego. Przesłałem umowę sprzedaży, odpisali „dlaczego więc po sprzedaży auta ubezpieczał pan samochód”. Wtf, nie wiem o co chodzi. Dodatkowo ubezpieczenie jest na raty i dowiaduje się, że mam komornika za zaległe składki. Na polisie nic oprócz imienia i
  • Odpowiedz