Wpis z mikrobloga

Wiem, że Gothic jest pełen dziur fabularnych, ale zawsze zastanawiała mnie jedna rzecz:

Ile jeszcze trzeba było wydobyć magicznej rudy, żeby król Rhobar mógł w końcu wygrać wojnę z orkami?

Przecież według fabuły gry bariera nad Górniczą Doliną istniała kilka lat, a już dużo wcześniej prowadzono tam wydobycie. Przez te wszystkie lata musieli wydobyć mnóstwo rudy, która na co została zużyta?

Przecież jak wykuje się miecz z magicznej rudy, który według lore gry jest tak twardy że niemal nie może się stępić, to powinien on wystarczy jednemu żołnierzowi do końca życia. Co innego gdyby oni z rudy robili strzały/bełty, to mógłbym zrozumieć, że potrzebowaliby ciągłego napływu tego surowca, gdyż amunicja szybko może się skończyć, ale w przypadku broni białej jest to dla mnie nie do ogarnięcia.

Chyba, że mimo tych świetnych mieczy na wojnie ginęły takie ilości ludzi, że musieli ciągle wykuwać nowy oręż i nie mieli możliwości odzyskania starego, bo np przegrywali większość bitew z orkami, w wyniku czego nie mogli wrócić na pole bitwy by pozbierać broń należącą do zabitych żołnierzy.

#gothic
  • 23
  • Odpowiedz
@maciorqa zakładałbym ze wydobycie rudy z górniczej doliny nawet w najlepszych czasach nie była wystarczająca do zaspokojenia potrzeb wojennych stąd braki i ciągły popyt a nią. Myśle że broń z rudy na froncie z orkami to był prawie artefakt w sensie dużo żołnierzy nadal pewnie korzystało z broni z normalnej stali
  • Odpowiedz
  • 7
@maciorqa myślę że na etapie tworzenia 1 części nie myśleli że pójdą z nią dalej i ładnie to brzmiało w intrze ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
  • 0
@t2000: Tyle że podobno według fabuły gry (nie wiem czy taka informacja znajduje się w samej grze, czy np z Gothic Der Comics) Bariera istniała 10 lat, a już dużo wcześniej wydobywali tam rudę. To nie wiem ile jeszcze musieli jej wydobyć, wy w końcu wygrać tę zasraną wojnę. ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
  • 2
@maciorqa a ile zaginęło po drodze? Przecież tam też był baron w fortecy którzy rządzil tym terenem. Skąd pewność że wszystko szło do króla? A może araxos sobie handlowała?
  • Odpowiedz
@maciorqa: ten kopiec zbierano przez 8 lat. Zakładając, że SO przekazał królowi analogiczną liczbę rudy, to kosmicznie dużo jej nie było. Z gry wiemy także, że magiczną rudę trudno się wydobywa, więc powiedzmy, że krety się nie obijały. Z drugiej strony z G2 wiemy, że z tych bryłek można zrobić baaardzo dużo mieczy

Aby to miało sens to trzeba uznać, że podczas wymiany były przerzucane małe ilości rudy, które nie
Imperator_Wladek - @maciorqa: ten kopiec zbierano przez 8 lat. Zakładając, że SO prze...

źródło: latest

Pobierz
  • Odpowiedz
@maciorqa: Magiczna ruda była marnotrawiona przez kaprysy bogaczy. Rhobar II nakazał dla ozdoby wyłożyć ściany najczystszą magiczną rudą jedną ze swoich zamkowych komnat a arystokraci jak to zazwyczaj bywa szybko przejeli mode i w swojej próżności zaczęli między sobą rywalizować na coraz okazalsze i bogatsze realizacje. Doprowadziło to do ogromnych fałszerstw i korupcji przy wydobyciu i dostawie rudy, a tej dla armii zawsze było za mało.
  • Odpowiedz
  • 0
@Imperator_Wladek: Masz dużo racji, tylko zwróć uwagę, że nie wiemy kiedy Nowy Obóz został założony i kiedy odkryli swoją własną kopalnie, więc na pewno Stary Obóz przekazał dużo więcej rudy niż jest widoczne na zdjęciu z kopca z Nowego Obozu i dodatkowo tak jak mówiłem, jeszcze przed powstaniem bariery wydobywano tam rudę, gdy kontrolę na kopalniami miał jeszcze król. Najprawdopodobniej wspomniane przeze mnie straty na froncie przyczyniły się do utraty
  • Odpowiedz
@maciorqa: to jeden wielki scam z tą rudą. w ogóle poza runami to miecze z rudy to xd jak nikt ich w grze nie nosi.
Z kilku bryłek rudy mogliby zrobić świętą strzałę i rozdać ją każdemu żołnierzowi, podstawowy wojak nawet powinien móc jej użyć z dwa razy co powinno zabić zwykłego orka i w ten sposób w jeden dzień armia zwykłej milicji mogłaby wytłuc duży odział orków, mnożąc to
  • Odpowiedz
  • 0
@Imperator_Wladek: No właśnie założyłeś, tylko skąd pewność, że rudę zbierano od momentu założenia Obozu i kiedy dokładnie założono Nowy Obóz? Nie pamiętam, żeby w grze były o tym jakieś informację, dlatego moim zdaniem nie możemy zakładać, że kopiec z NO był zbierany przez 10-8 lat.
  • Odpowiedz
@maciorqa: Jest jeszcze kwestia przetapiania magicznej rudy. Jeśli dobrze pamiętam, tą mogli przetapiać przez co wydobywać jej najczystszą formę jedynie kowale w Nordmarze, ponieważ technika którą znali pozwalała na to, tej techniki natomiast nie znali kowale w Myrthanie, i gdzieś mi świta dialog, chyba Harad w G2 to mówił, że oni tylko pokrywali magiczną rudą ekwipinek, co miało jakieś tam właściwości, ale nie tak potężne jak broń wykuta z czystej
  • Odpowiedz
@maciorqa: Niedawno z ciekawości sobie to policzyłem i tak:
Co miesiąc stary obóz wydobywał 200 worków rudy dla króla i 20 kolejnych od razu szło do przetopienia.
Żeby taka ilość rudy miała sens, musieli z niej produkować również:
- pancerze dla paladynów/rycerzy (niemagiczne z uwagi na uwagi na to, że tylko kowale z Nordmaru znają sposób jej przetopu z zachowaniem jej magicznych właściwości) - powiedzmy kilkadziesiąt bryłek rudy
- tarcze dla paladynów/rycerzy - kilka bryłek rudy
- runy dla rycerzy/paladynów/magów - kilka
  • Odpowiedz
  • 0
@Pytongino: Bardzo fajna analiza. Swoją drogą ile według Ciebie mogło być bryłek w jednym worku? Kolega wyżej oszacował, że w jednej skrzyni rudy z G2 mogłyby być z 100 bryłek, a skrzynia jest moim zdaniem z 2 razy większa niż worek, więc wychodzi na to, że w jednym worku masz 50 bryłek.

I jeszcze jedno, jak wspomniałeś o tych workach dla króla, że 200 dla króla, a 20 na przetopienie
  • Odpowiedz
  • 1
@mk321: Tak, był super, a jak go jeszcze pobłogosławiłeś u Innosa (boga, do którego modlą się ludzie) to już w ogóle, ale to dopiero mogłeś w drugiej części.
  • Odpowiedz
@maciorqa: O workach mówił chyba Ian. Z rudą liczyłem tak, że w worku było około 80, w skrzyni mogło być z 200 . Na moje w kolonii rozliczano się o wiele mniejszymi bryłkami, niż te, które finalnie szły do króla i które znajdujemy potem w G2, rozwiązuje to w jakiś sposób też ich nagłe zniknięcie po upadku bariery.
  • Odpowiedz
  • 1
@mk321: Jest tam mnóstwo mieczy, ale nie ma potwierdzone, który dokładnie jest z magicznej rudy, a który ze zwykłej stali. Z magicznej rudy jest na pewno Uriziel, co do innych nie wiadomo. Natomiast w drugiej części jako paladyn dostajesz od kowala miecz, który na pewno jest z magicznej rudy, bo taki po jednej sztuce na łepka należy się każdemu paladynowi.
  • Odpowiedz
Wiem, że Gothic jest pełen dziur fabularnych


@maciorqa: O to to. Przecież do wersji beta fabuły praktycznie nie było zaimplementowanej, pierwsi dziennikarze do testów dostali jakiś alphatest-pack, a nie grę.

Ile jeszcze trzeba było wydobyć magicznej rudy, żeby król Rhobar mógł w końcu wygrać wojnę z
  • Odpowiedz
@maciorqa: Jak dla mnie ta kwestia rudy to niespójność fabularna, podobnie jak cały wątek z Lee. Moim zdaniem tej rudy musiano wydobyć naprawdę dużo przez te wszystkie lata, a skoro w Kolonii ruda była walutą i miał ją nawet pierwszy lepszy kopacz to musiało jej być cholernie dużo. Nawet zakładając, że część rudy nie dotarłaby do króla, a sporo z tej co by dotarła, zmarnowałaby się przy przetapianiu to i
  • Odpowiedz