Wpis z mikrobloga

macie takiego oto pięknego steka


@PodniebnyMurzyn: Pięknego? Dyskusyjne. Ale nie jest źle.

Wykrajacie ten przerost na dole przed smażeniem/grilowaniem?


@PodniebnyMurzyn: Nie. Tłuszcz to smak. New York strip jest specjalnie tak wycięty, ta część tłuszczu nie jest żująca i je się dobrze. Często jest zostawione nawet więcej tłuszczu od boku.
  • Odpowiedz
@PodniebnyMurzyn: Ja takie sztuki traktuję w następujący sposób: nagrzewam patelnię z mikro-ilością oleju (tyle, że zwilża bezpośrednio pod - a nie, że się przelewa) i trzymając szczypcami stawiam pionowo na tym tłuszczu stek. Tłuszcz się wytapia/"skwarkuje" do pewnego stopnia (nie w pełni). I dopiero po tym kładę do obsmażania na boki - ale wtedy skracam nieco cały proces obsmażania i smażenia. To, co się wytopiło wystarcza zwykle do spokojnego usmażenia steku.
  • Odpowiedz
@bialy100k: Podepnę się pod temat, bo mam mało wprawy w smażeniu steków i chciałem się zapytać, co trzeba robić, żeby stek nie wykręcał się w łódkę? Trzeba usuwać wszystkie błony z zewnątrz? Czy może steki, które kupowałem były na cieńkie? Wkurza mnie to strasznie, bo równo się nie smaży stek i zrezygnowałem w końcu z patelni na rzecz optigrilla.
  • Odpowiedz
@mac666: Raczej nie zdarzyło mi się by stek mi się wykręcał/zwijał - choć tzw. minute steak (mają ze 3-5mm grubości) mogą mieć taką tendencję jak się je za długo potrzyma. Trudno mi policzyć dokładnie ile steków zrobiłem - ale z pewnością nie mniej niż jakieś 500. Jednak mrożonych zrobiłem może z 5 sztuk - może to jest problem?
P.S. jaki stopień wysmażenia?
  • Odpowiedz
Zwykle jakiś z biedronki lub lidla. Żadko się bawię w steki. Celuję w średnio-wysmażony. Zawsze czekam, aż się zgarzeje mięso. I już po smażeniu z jednej strony się wykręci i druga już całą powierzchnią nie dotyka patelni. Może to rodzaj mięsa ma wpływ? Używam patelni węglowej na indukcji z zawsze staram się dobrze rozgrzać.
  • Odpowiedz