Wpis z mikrobloga

Jeśli ktoś ma depresję z powodu np. zbyt małej uwarunkowanej genetycznie ilości dopaminy albo innego neuroprzekaźnika to w jaki sposób niby terapia ma mu pomóc? Dalej będzie miał mało energii czy innych cech wynikający z danego neuroprzekaźnika #psychologia #psychiatria #terapia
  • 10
  • Odpowiedz
  • 0
@plusikdziczku no ale ludzie później odstawiają leki. To jakby, nie wiem, wejść na cykl teścia (odpowiednik leków), zacząć ćwiczyć z trenerem (terapia) i mieć zajebiste wyniki. Potem jak zejdziesz z cyklu to twój organizm nie ma już tych możliwości budowania masy mięśniowej mimo że możesz dalej pracować z trenerem lol. Twój organizm nie ma już możliwości wynikających z pompowania organizmu hormonem z zewnątrz którego normalnie by nie wyprodukował z powodów uwarunkowań
  • Odpowiedz
@przeczki

@plusikdziczku no ale ludzie później odstawiają leki. To jakby, nie wiem, wejść na cykl teścia (odpowiednik leków), zacząć ćwiczyć z trenerem (terapia) i mieć zajebiste wyniki. Potem jak zejdziesz z cyklu to twój organizm nie ma już tych możliwości budowania masy mięśniowej mimo że możesz dalej pracować z trenerem lol. Twój organizm nie ma już możliwości wynikających z pompowania organizmu hormonem z zewnątrz którego normalnie by nie wyprodukował z
  • Odpowiedz
@przeczki: myślę, że sprawa jest głębsza a każdy przypadek się leczy indywidualnie. Nie tak, że każdy ma depresję, bierze lek i jak renkom odjoł za miesiąc zdrowy. Ci z mózgiem pracującym nie tak jak trzeba będą brać tabletki zawsze, inni wyleczą jakiś swój uraz psychiczny terapią, jeszcze inni zmianą diety i stylu życia nawet
  • Odpowiedz
  • 0
@przeczki @plusikdziczku dobrze Ci to zobrazował. W końcu wszystko to nasz mózg, no oczywiście plis jelita. Styl życia to podstawa. Leki są bardziej, żeby ustabilozować i wtedy terapia ma sens. Ale oczywiście nie każdy ich nie potrzebuje i też nie każdy przestaje je brać. Ale to przecież nie złego, na ciśnienie, miażdżyce czy to tam jeszcze często też bierze się leki do końca życia
  • Odpowiedz
@przeczki:

1.najnowsZe metaanalizy pokazują, że psychoterapia plus placebo jest tak samo skuteczne jak psychoterapia plus SSRI.

2. To że ktoś ma predyspozycje genetyczne do zaburzenia neuroprzekaznictwa 5-ht to nie znaczy że będzie miał depresję. To, że ktoś ma depresję nie znaczy że ma genetyczne predyspozycje do zaburzenia neuroprzekaznictwa.

3. Depresja bywa np konsekwencją nie radzenia sobie z bieżącymi problemami zawodowymi, szkolnymi czy relacyjnymi. Leki mogą pobudzić do działania i zmniejszyć
  • Odpowiedz
  • 0
@przeczki od małego dziecka miałem mało dopaminy i się buntowałem brak skupienia itp a wiadomo kiedyś była mała świadomość co to jest ADHD, dopiero w wieku dorosłym się zdiagnozowalem i okazało się, że mam wszystkie objawy a cale życie jechano po mnie w szkole, że nie robię tego co mi każą bo mi się nie chce, są leki na to
  • Odpowiedz
@www_h:

metaanalizy pokazują, że psychoterapia plus placebo jest tak samo skuteczne jak psychoterapia plus SSRI


Metaanalizy przede wszystkim mówią o tym, że skuteczność jest tylko statystyczna, trudno mówić o klinicznym przełożeniu, czy wskazują jak bardzo badania są zbiasowane, rzadko badają skutki uboczne
  • Odpowiedz