Wpis z mikrobloga

Za parę dni miną 2 lata gdy wyjechałem z salonu i mam 78 tys. km przejechane. A wcale nie uważam, że jeżdżę tak dużo; czasami auto stoi niejeżdżone po parę dni. Np. w poprzednim roku auto stało niejeżdżone średnio 9 dni miesięcznie.

A tymczasem jest pełno osób, co kupuje 15-letnie auto sprowadzane z Niemiec i myślą, że przebieg 150 tys. km jest oryginalny; gdy tymczasem średnio Niemcy jeżdżą więcej od Polaków - dla nich to normalne codzienne dojazdy do pracy pp 50-100 km w jedną stronę, czy na każdy dłuższy weekend wyprawy na drugi koniec Niemiec lub do krajów sąsiadujących.

#samochody #motoryzacja #autohandel #niemcy
  • 116
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz: A tam, gadanie. Przebiegi bywają różne. Zdarzają się auta 15 letnie w stanie i o wyglądzie salonowym (jakby dopiero co wyjechały z salonu, bo garażowane zawsze) z przebiegiem 50 tys. km. I nic w tym dziwnego, po prostu ktoś bardzo rzadko jeździ z różnych przyczyn. Teraz przebiegi są dokumentowane na przeglądach, więc nie ma co podejrzewać oszustwa.
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz:
Auto masz 2 lata i 78k przebiegu, a więc:
Rocznie: 39 000 km
Miesięcznie: 3250 km
Tygodniowo: 812 km
Dziennie: 106 km

Czyli jednak te 90 minut dziennie spędzasz w samochodzie, więc czy to mało? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@zyxen: Ponad 2/3 moich przebiegów to drogi szybkiego ruchu, gdzie 106 km pokonuję w nieco poniżej godziny czasu (moja prędkość przejazdowa to 115 km/h w porywach do 120).

W mieście moja średnia prędkość to ok. 30 km/h, ale w miastach robię tylko kilkanaście % mojego kilometrażu.

@dawid-poselski Spoko nie oceniam, ale taka anegdotka, niecałe 4k km to ja zrobiłem w 11 miesięcy sobie swoim pierwszym samochodem, ale cykałem się wtedy za
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz: to nie porównujmy twoich przebiegów do ludzi, którzy z auta korzystają tylko prywatnie bo to nie ma żadnego sensu.
Nawet Niemiec nie tłucze nie wiadomo ile kilometrów rocznie, jeśli jedynie jeździ do pracy, zakupy i raz na jakiś czas jakaś wycieczka.
  • Odpowiedz
@r5678

>Co kto lubi. Jak jeszcze moje autko nie miało pół roku, to pojechałem nim do Czarnogóry na wakacje. A niedawno pojechałem nim na urlop do Prowansji.


@Adamfabiarz: a czy pojechałbyś w taką trasę autem mającym około ćwierć wieku? tutaj jest większe ryzyko niż w przypadku auta nowego. Czarnogóra to jednak relatywnie blisko. ale głębiej w grecje gdzie masz 2200km w jedną stroną.

Chętnie bym sobie zrobił wycieczkę po europie autem,
  • Odpowiedz
@r5678: Wśród kilku samochodów, mam jedno takie 15 letnie auto (wiem miało być 25-letnie, ale..), którym zrobiłem w październiku 2023 roku jakieś 6k km (PL-CZ-AU-IT-FR), bylem nim też w Chorwacji na majówkę, w 2022 bylem w Skandynawii (Szwecja, Norwegia). jak również na Litwie...
Póki co wraca z każdej wyprawy bezawaryjnie, ma jakieś 180k km przebiegu.Jest przykładem starej motoryzacji. Koreański SUV na ramie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do
  • Odpowiedz