Wpis z mikrobloga

dlaczego na tych grupach fejsbukowych wypisują, że studia to strata czasu albo że większość ludzi, która osiągnęła sukces nie ma studiów (xD). Przecież to jakiś cope, wypieranie rzeczywistości. Niemal każdy dobry programista z którym pracowałem, miał studia, niekoniecznie informatyka ale techniczne pokrewne. Zauważyłem również wzrost ogłoszeń, gdzie wymogiem są studia. Na grupach piszą wtedy, że takie firmy są gówniane i niewarte uwagi xD. Rozumiem, że jak ktoś aplikuje na lekarza, prawnika, księgowego to powinien omijać firmy, gdzie jednym z wymogów jest wykształcenie wyższe?

#studia #pracait #programista15k #programowanie
  • 62
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Z doświadczenia z samoukami pracuje się najlepiej bo z zasady są to ludzie którzy #!$%@? postawią świat do góry nogami żeby coś wypuścić


@masterdick: Z doświadczenia to 'samoucy' mają duże braki w wiedzy i często chętnie coś rozgrzebią, ale nigdy nie skończą zadania. A gdy pojawiają się pierwsze problemy, to pierwsi uciekają, bo on się tutaj 'już nie rozwija'.
  • Odpowiedz
@muchatse Złożoność obliczeniowa? Na co to komu. Optymalizacja? Strata czasu. Wystarczy kopiować rozwiązania ze Stacka/Chata GPT, pobierać tysiące zależności do każdej, najprostszej pierdoły (typu sprawdzanie czy liczba jest parzysta) i pora na CS ( ͡º ͜ʖ͡º) Nie dziwię się, że później wszystko działa tak tragicznie i zajmuje absurdalne ilości zasobów
  • Odpowiedz
@muchatse: skończyłem informatykę na uwr kilka ładnych lat temu. Ciekawe, coś wnoszace do mojego życia, były max 3 przedmioty z czego jeden to sztuka negocjacji.

Studia to był super czas, ale pół roku w pracy nauczyło mnie więcej niż byłoby w stanie 10 lat studiów. Jak sobie przypomnę, że nawet testów nie umiałem pisać po studiwch, to ogarnia mnie pusty śmiech na "renomę" tej mojej uczelni.
  • Odpowiedz
@muchatse: No a skończyłeś te studia? Twój poziom wiedzy diametralnie się podniósł po napisaniu pracy inżynierskiej której nie da się nie zaliczyć? Warto było pójść po znajomości i podstawowy know-how z paru przedmiotów które można było wygooglać, reszta to była strata czasu

Zauważyłem również wzrost ogłoszeń, gdzie wymogiem są studia


@muchatse: Jak już masz te pare lat doświadczenia i kilka projektów za sobą to nikt na to nie
  • Odpowiedz
@muchatse: W Internecie każdy może pisać wszystko, a już na takich grupach w szczególności. Często są to ludzie, którzy odreagowują swoje błędy, porażki, niespełnione cele, marzenia i próbują zaklinać rzeczywistość.

Kilka aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę przy takiej rozmowie o studiach:
1. Ukończone studia (mówimy o konkretnym kierunku na państwowej uczelni, a nie ZSSR) mogą świadczyć, że dana osoba: przede wszystkim jest w stanie przyswoić i znaleźć dużą ilość
  • Odpowiedz
@muchatse: to raczej mowa o studiach dziennych, na których po tych 2 latach część ludzi już pracuje i się przenoszą na zaoczne (ew część rzuca), a kończą je ci którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia. Z ciekawości przejrzałem znalazłem właśnie 3 profile osób które u mnie zostały na dziennych i 2 osoby są testerami (laska i typ), a jeden typ programuje
  • Odpowiedz
@bin-bash samouk here, rzuciłem studia po 1,5 roku bo zjadałem wiedzą 90% leszczy po studiach. Twoje argumenty są inwalidą, studia mają dać ci ogólny obraz tego co będziesz robić serwując ci niekatulaną technologię, stres i programowanie na kartce (xDDD). To już lepiej na zarządzanie.
  • Odpowiedz
@Pandillero:

Żeby osiągnąć ten poziom w branży informatycznej to musiałbyś mieć doktorat.


Mam doktorat i nie potwierdzam. Doktorat to jedynie pogłębienie wiedzy w jakiejś bardzo wąskiej niszy do takiego poziomu że jesteś w stanie stworzyć coś nowego a nie tylko stosować rozwiązania wymyślone przez innych. Od przekazywania szerokiej i płytkiej wiedzy i nauki jej stosowania w zawodzie są właśnie studia licencjackie/inżynierskie.
  • Odpowiedz
Brak pojecia o czymkolwiek, nawet piszac software stricte biznesowy(crud) trzeba miec nieco pojecia aby dojrzec chociazby jakis deep model a nie pisac za kazdym razem specjalizowany skomplikowany model, takze samouki nawet do crudow sie nie nadaja - taka moja konkluzja.


Samoucy nawet nie wiedza jak dziala baza relacyjna pod spodem, nie maja pojecia o planach zapytan, co to fullscan czy nawet anomalia. Nie wiem kto gorszy - taki bootcampowiec czy leszcz co przychodzi i mowi, ze studia to strata czasu :D


@bin-bash: to Ty w tym poście prezentujesz typowy brak zrozumienia trywialnych prawideł biznesowych - a mianowicie jak masz do zrobienia robotę ABC to chcesz żeby przyszedł ktoś i zrobił robotę ABC samodzielnie, od początku do końca za uczciwą
  • Odpowiedz
  • 0
No a skończyłeś te studia?


@maad: oczywiście, że tak.

Jak już masz te pare lat doświadczenia i kilka projektów za sobą to nikt na to nie zwraca uwagi


tak jest przecież w każdej branży ale najpierw musisz mieć te lata doświadczenia.
  • Odpowiedz
ale najpierw musisz mieć te lata doświadczenia.


@muchatse: No tak średnio bym powiedział szczególnie na start. Jak nie jesteś ciamajda to cie firmy wciągają od 1 roku do siebie. Większość osób ode mnie z roku tak robiło, jedni na praktyki, inni na juniora pół etatu, albo zaocznie, albo rzucali studia

oczywiście, że tak


@muchatse: No i czy napisanie pracy inżynierskiej umocniło twoją pozycję na rynku pracy? ( ͡
  • Odpowiedz
  • 0
@maad: ja mówiłem o sytuacji kiedy nie chodzisz na studia

No i czy napisanie pracy inżynierskiej umocniło twoją pozycję na rynku pracy? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


dlaczego patrzysz na samo napisanie pracy, tak jakby przed tym nic się nie działo?. Wcześniej nabyłem sporo wiedzy z algorytmów, baz danych, sieci, robiłem projekty. Nie wiem dlaczego szydzisz z tego, że się po prostu uczyłem. Poza tym, uważam że
  • Odpowiedz