Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista25k #it #pracait# #pracbaza #kolchoz #scrum #agile #scrummaster #ppbit #pracait #kryzysit

Oto słowo Boże - 100% racji ma dziś @Mathas

Branża IT taka własnie jest. Zakuwanie po godzinach, commitowanie do open source, czytanie blogów IT, subskrypcja mediuma i baeldunga, hackatony, konferencje, nadgodziny, bezpłatne benche.

Chcesz zarabiać w IT te 10-15k brutto po jakimś czasie? Spoko, jak będziesz gromadził nic nie znaczące lata expa (senior klepacz - jego 10 lat stażu to w rzeczywistości to jeden rok juniora pomnożony 10 razy, tyle umie xD), kodował te 8h w pracy i potem nic nie robił - to tyle będziesz zarabiał.

A jeżeli marzy ci się 20, 25, może 30, 35k w? O chłopie. Wtedy zapomnij że chciałbyś mieć work-life-balance. Zdrowy kręgosłup, oczy, nadgarstki. Pasje, hobby. Znajomych, rodzinę, dzieci.

Jeżeli chcesz mieć staweczki 20k+ to nie ma przebacz. Kodujesz summienie kodzik 8h w pracy a po pracy żadne hobby, sport. Siadasz na kolejne 2-3h i się dokształcasz. Weekend, wypad z góry ze znajomymi? Zapomnij, siadasz przed komputerem i uczysz się nowego języka, frameworka, chmury, orchestracji, devOpsowania, klepania pipelinów. Wszystkie nowinki musisz znać. Nie sama praktyka klepanie kodu lecz tez teoria no i najlepiej jakbyś zrobił ze 3-4 commity do projektów open-source

Tak wyglądają realia w IT! Nikt nie dostaje 20k za pracę 8h dziennie czyli 160h miesięcnzie.

W teorii takie 20k netto b2b to jest 120zl/h za 160h, w praktyce to masz 160h etatu + 80h nauki własnej wieczorami i weekendami, wieć to 20k / 240h = 83zł/h - od tego jeszcze odlicz podatki.

Brutalna prawda o IT!
nad__czlowiek - #programowanie #programista15k #programista25k #it #pracait# #pracbaz...

źródło: mathas

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: wystarczy umieć coś więcej niż dowolny student po miesięcznym boosterze na wejściu i możesz spokojnie tyle zarabiać z work life balance takim że aż szukasz sobie dodatkowych obowiązków. Albo wybrać ciekawszy obszar niż klepanie cruda za crudem.

W IT jak w dziennikarstwie newsa o libacji na skwerku każdy potrafi napisać, ale dobre dziennikarstwo to przede wszystkim umiejętności z zupełnie innej dziedziny.

Nauka kolejnego frameworka i jeszcze jeden FOSS da Ci
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: pytanie z kim się porównujesz

klasyczna inżynieria to 5 lat ciężkich studiów, gdzie przez ostatnie lata liczysz jakieś praktyczne zastosowania równań różniczkowych, idziesz do pracy i się okazuje, że nic nie umiesz, więc również musisz cisnąć naukę, a na końcu czeka się nagroda - pozycja starszego konstruktora za 5k zł

coś za coś
  • Odpowiedz