Wpis z mikrobloga

#globcio #bekazlewactwa #ocieplenieklimatu

W latach 90. popularna była dziura ozonowa i kwaśne deszcze. W Świecie Nauki i innych popularnonaukowych czasopismach pisano poważnie, że będziemy żyć pod kopułami, bo z nieba za 10 lat będzie leciał kwas. Co drugi mieszkaniec Ziemi miał umrzeć na czerniaka skóry.

Widać dzisiaj, że po 30 latach ta narracja jest identyczna, ale bardziej wyrafinowana. Walczy się z naturalnymi zjawiskami, które mają miejsce - ze zmianami klimatycznymi. Jak świat światem klimat się zmieniał, ponieważ atmosfera to olbrzymi układ chaotyczny z miliardami zmiennych. Zadufanie, które pozwala myśleć takiemu klimatycznemu bubkowi, że to właśnie on odpowiada za zmiany w tym systemie, bo jego auto spala benzynę, jest śmieszne.

Czy powinniśmy dążyć do poprawy naszych środowisk - tak! Ale piękną przyrodą biedne społeczeństwa nie nasmarują chleba. Przemysł jest konieczny dla ekologii! To rozwój przemysłu chemicznego zmniejszył popyta na kość słoniową. Farmacja zmniejszyła wycinkę lasów deszczowych i hekatombę zwierząt pozyskiwanych na leki. Tak to wygląda.
  • 235
  • Odpowiedz
@arysto2011: nikt się nie przejmuje, że planecie coś się stanie, tylko że nam się będzie gorzej żyło.
Planeta zrobi "brrr", zrzuci nas i nawet nie zauważy, przejmujemy się że lodówce nas zatopia i ludziom będzie źle, a nie środowisku, dla planety bez różnicy czy te lodowce to lodowce czy woda.
  • Odpowiedz
@arysto2011: ty byś się nadawał na rozmowy przy wódce z moim starym. Podziwiam twoją logikę i machanie danymi wyrwanymi z kontekstu. Mógłbyś mi proszę pokazać wahania rozmiaru dziury ozonowej sprzed 1970? Czy już tutaj nie zaglądałeś? Podziwiam się, że chciało mi się odpisać komuś, kto uważa, że statystyka to bzdura. To, że czegoś nie rozumiesz i nie umiesz interpretować nie oznacza, że jest to błędne.
  • Odpowiedz
@Andele:

Ty na pewno znasz ten arty na pamięć więc w kilku prostych słowach wyjaśnisz metodologię badania błedy pomiaru metody statystyczne użyte itd.


Dzięki temu, że wykorzystywane jest wiele technik pomiaru temperatury w przeszłości, to wariancja ostatecznego wyniku jest znacząco mniejsza - jest to oczywisty fakt statystyczny.

Ja zaś mam teraz polemizować i się przebijać przez hektary danych.


A jak inaczej można zrozumieć jakieś skomplikowane zagadnienie niż przebijając się przez hektary
Bestiariusz - @Andele: 
Ty na pewno znasz ten arty na pamięć więc w kilku prostych sł...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
@row_marsjanski: no a gdzie napisałem albo po czy można wnosić że mam się za experta. Poza tym to ci wkleiłes idealnie potwierdza moją tezę że badania temperatury kilka choćby tysięcy lat temu są mocno szacunkowe. To nie ja z miną znafcy twierdzę że wiem jaki był klimat i że takich zmian szybkich jak do tej pory nie było. No wiesz że na południu Niemiec poniżej Freiburga ludzie mają palmy na ogródkach.
  • Odpowiedz
@Bestiariusz: tak jak można opowiedzieć komuś że działanie silnika spalinowego jest proste lub nie. Można powiedzieć że mieszanina wybuchowa jest dostarczana do cylindra sprężana następuje wybuch który przesuwa tłok wykonując pracę, a można zacząć wyłuszczenia przemian gazowych.
Nie twierdziłem że dowody są zbyt skomplikowane to kolejna manipulacja, choć pewnie skomplikowane są. Ja twierdzę że nie ma wystarczających powodów by twierdzić że nie było nigdy tak szybkich zmian klimatu. To że wariancja
  • Odpowiedz
@janekplaskacz o teraz już mówisz o deszczach bardziej kwaśnych.... :D
Wiem o tym doskonale jak to funkcjonuje i jak to wygląda, lepiej niż ci się wydaje. A to, że masz coś z głową i nie znosisz słowa sprzeciwu to trudno, pracujesz gdzieś? Płacisz ZUS, idź pogadaj z lekarzem
  • Odpowiedz
Na walkę ze zmianami klimatu to już i tak za późno, więc nie ma znaczenia co ludzkość zrobi. Chyba tylko zmniejszenie liczby ludzi o jakieś 90% coś by dało. Mam nadzieję, że władcy tego świata nie będą chcieli sięgnąć po te ostateczne rozwiązanie.
  • Odpowiedz
@Andele: Z danych, które posiadamy, wynika, że klimat nigdy w historii nie zmieniał się tak szybko. Analogicznie: z danych, które posiadamy, wynika, że jednorożce nie istniały. Czy mamy 100% pewności, że nigdy nie było jednorożców? Nie mamy, ale prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie.

Zapewne gdy w Ziemię uderzały duże meteoryty, to klimat zmieniał się w ciągu jednego dnia, ale te zmiany są pomijalne, bo nie mają znaczenia dla obecnej sytuacji i rozważanego
  • Odpowiedz
@Andele: bo ten artykuł nie miał za zadanie udowodnić tego, że obecne tempo zmian klimatu jest najwyższym w historii. Pytałeś skąd naukowcy wiedzą jaki klimat był w historii, więc pokazałem Ci jedno źródło, które wspomina w jaki sposób się to robi. Skoro już masz te wiedzę to wysil się i poszukaj jaka jest dokładność takich badań. Na studiach, właśnie tego uczą jak szukać informacji, a Ty czekasz ze swoją dawką chłopskiego
  • Odpowiedz