Wpis z mikrobloga

#globcio #bekazlewactwa #ocieplenieklimatu

W latach 90. popularna była dziura ozonowa i kwaśne deszcze. W Świecie Nauki i innych popularnonaukowych czasopismach pisano poważnie, że będziemy żyć pod kopułami, bo z nieba za 10 lat będzie leciał kwas. Co drugi mieszkaniec Ziemi miał umrzeć na czerniaka skóry.

Widać dzisiaj, że po 30 latach ta narracja jest identyczna, ale bardziej wyrafinowana. Walczy się z naturalnymi zjawiskami, które mają miejsce - ze zmianami klimatycznymi. Jak świat światem klimat się zmieniał, ponieważ atmosfera to olbrzymi układ chaotyczny z miliardami zmiennych. Zadufanie, które pozwala myśleć takiemu klimatycznemu bubkowi, że to właśnie on odpowiada za zmiany w tym systemie, bo jego auto spala benzynę, jest śmieszne.

Czy powinniśmy dążyć do poprawy naszych środowisk - tak! Ale piękną przyrodą biedne społeczeństwa nie nasmarują chleba. Przemysł jest konieczny dla ekologii! To rozwój przemysłu chemicznego zmniejszył popyta na kość słoniową. Farmacja zmniejszyła wycinkę lasów deszczowych i hekatombę zwierząt pozyskiwanych na leki. Tak to wygląda.
  • 235
  • Odpowiedz
@arysto2011 o #!$%@? ale debil, niech zgadnę, wyłączyłeś tv i włączyłeś myślenie?
A powiedz mi Ziemia jaka jest? Płaska czy okrągła?
COVID to spisek i szczepionki zabijają?
Wy zawsze #!$%@? żeby robić własny research, ale jakoś zawsze wierzycie w te same teorie spiskowe.
  • Odpowiedz
@arysto2011: za dziurę odpowiadał freon, produkowało go 16 firm z czego za ok 90% produkcji odpowiadała jedna firma, za zmiany klimatu odpowiada 90%(?) przemysłu na świecie?
  • Odpowiedz
@arysto2011 chłop musi trollowac bo to nie możliwe że jest tak głupi, żeby wybrać akurat dziurę ozonową na potwierdzenie swojej tezy, gdzie jakby poświęcił chociaż 5 minut na zagłębienie tematu to by się dowiedział że ma 0% racji i jest dokładnie odwrotnie niż myśli
  • Odpowiedz
@Bestiariusz: nie muszę tłumaczyć tam jest wszystko ładnie napisane. Jakie to wygodne. Natomiast nie wkleję żadnych wykresów lub artykułów bo autorzy mają przypięte gemby jak np Jacek Bartosiak. Pewnie też uważasz że plagiat popełnił, więc nieważne czy otwiera ludziom oczy czy nie. Powiem tak religia jest propaganda przez ciebie uprawiana. Ja chcę tylko żebyś mi powiedział jak jest mierzona temperatura kilka mln lat temu. Ty twierdzisz że klimat się tak szybko
  • Odpowiedz
@Andele: przecież wkleiłem Ci link do artykułu z UJ, który wyjaśnia jak naukowcy badają zmiany klimatu, zajrzałeś w ogóle do niego? Czy tylko dalej psioczysz, że przecież nikt nie udowodni, jak naukowcy badają takie zjawiska?
  • Odpowiedz
@Bestiariusz: https://atmosphere.copernicus.eu/sites/default/files/2022-12/MicrosoftTeams-image%20%2814%29.png ciekawe, że dodatnia korelacja jest z aktywnością słońca, a nie np z produkcją gazów które reagują z ozonem... (inb4, wiem, ze korelacja!=przyczynowość)i żeby nie było, jestem za ograniczaniem związków, które takową warstwę mogłyby zubożać. niemniej, od czasów protokołu montrealskiego nie zmieniło się nic... ciekawe czemu?
rhqq - @Bestiariusz: https://atmosphere.copernicus.eu/sites/default/files/2022-12/Mic...

źródło: MicrosoftTeams-image%20%2814%29

Pobierz
  • Odpowiedz
@Andele: Podałem Ci link, który obszernie to wyjaśnia, więc udźwignąłem ciężar dowodu, i nie mam zamiaru pisać tutaj wykładu na temat paleoklimatologii - to Ty masz braki w tym zakresie i albo chcesz się czegoś dowiedzieć i to zrobisz, albo nie.

Fascynujące jest to, że skoro nie potrafisz sobie poradzić z moimi twierdzeniami i dowodami, to przypisujesz mi pewne cechy/poglądy, które nie mają absolutnie żadnego związku z tematem, który opiera się
  • Odpowiedz
@rhqq: No ciekawe dlaczego aktywność Słońca koreluje z tym zjawiskiem, ciekawe.

Po przejściu do ozonosfery freony rozkładają się pod wpływem promieniowania ultrafioletowego na pierwiastki: węgiel, fluor i chlor. Swobodne jony chlorowe są katalizatorami rozkładu ozonu w zwykły tlen dwuatomowy[5][7][6].
  • Odpowiedz
@row_marsjanski: ooo ,pomoc zza biurka w tej trolowni kolega był za słaby? Więc zapytam jeszcze raz skąd naukowcy wiedzą że klimat tak szybko się nie zmieniał biorąc pod uwagę brak danych historycznych? Ty na pewno znasz ten arty na pamięć więc w kilku prostych słowach wyjaśnisz metodologię badania błedy pomiaru metody statystyczne użyte itd. To Wy twierdzicie że tak nie było ja twierdzę że nie wiadomo, no ale Wy wiecie jak
  • Odpowiedz
@arysto2011: ale mnie ta prawacka ignorancja bawi i smuci zarazem - debil myśli, że jak spali oponę w piecu, wyrzuci śmieci do lasu albo będzie rzucać pojedyncze pety gdzie popadnie, to nic się nie dzieje. Tylko, że takich idiotów są miliony i to jest problem, w takich chwilach myślę sobie, że ta depopulacja "otwartych umysłów", to nie taki zły pomysł ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Bestiariusz: nic nie próbuje i nie zmieniam tematu, to ty bardzo sprytnie manipulujesz. Nie przypisuje Ci żadnych poglądów tylko chciałem wyjaśnić pewna kwestia. No ale do meritum. Jak badana jest ta temperatura dowiem się wreszcie. Przecież ja taki prostaczek to proszę mnie oświecić. Skąd naukowcy wiedzą że nie było nigdy takich zmian klimatu. Biorąc pod uwagę błedy pomiaru w tak odległych czasach?
  • Odpowiedz
@Andele: ja w porównaniu do Ciebie wiem, że nie jestem w tej dziedzinie ekspertem i że nie potrafię tego w tak przystępny sposób wytłumaczyć, dlatego wkleję Ci dwa przykłady z artykułu. Myślę, że przeczytanie takiego fragmentu jakoś specjalnie Cię nie zmęczy :)

Rdzenie osadów głębokomorskich

Każdego roku miliardy ton martwego planktonu i innych morskich organizmów, także pył przywiany znad lądów oraz osady rzeczne, lądują na dnie oceanów. Dzięki temu tworzy się
  • Odpowiedz
@Bestiariusz: Jeżeli nie potrafię sobie poradzić z twoimi dowodami to proszę podać z jakimi - wkleiłes tylko artykuł. Ja zaś mam teraz polemizować i się przebijać przez hektary danych. Ja twierdzę że nie ma wystarczających dowodów by twierdzić że nie było nigdy takich zmian. Ty twierdzisz że są więc proszę o dowód że nigdy nie było takich zmian.
  • Odpowiedz