Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #programista25k #it #pracait# #pracbaza #kolchoz #scrum #agile #scrummaster #ppbit #nadczlowiek #pracait

Ciekawe ilu programistów wróci z 5-dniowego urlopu a tam czeka już na nich wypowiedzenie bo kryzys xD

w 2022 senior krzyczał 30k i dostawał 30k full remote bo zatrudniali byle kogo bez weryfikacji skilla
w 2023 senior krzyczał 25k i musiał wygrać z 50 innymi devami wyścig szczurów o hybrydę przechodząc 3-4 etapowe rekrutacje
w 2024 senior krzyczy 20k i przegrywa 6-etapową rekrutacje z 200+ innymi seniorami, którzy zaakceptują prace za 16-18k netto b2b bez urlopów

co będzie w 2025? Wtedy stawki programistów to juz chyba całkowicie sie zrównają ze stawkami HRek, kadrowych i ksiegowych. Obecnie dzisiaj senior programista na UoP jeśli preferuje to ma 17k netto b2b czyli 12k na rekę, a HRki, kadrowe, księgowe 12-15k brutto uop czyli 8.5-10k na rękę
nad__czlowiek - #programowanie #programista15k #programista25k #it #pracait# #pracbaz...

źródło: kryzys

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
@miazdzacyorangutan: firmy nadal narzucają wewnętrzne szkolenia, projekty nadal organizują techniczne spotkania - spotkania online mają to do siebie, że naraz może mówić jedna osoba, więc zawsze znajdzie się ktoś kto nie odezwie się ani razu, wyłączy kamerę i gapi się w telefon, więc automatycznie taka osoba ma mniejszą wiedzę jak coś zrobić, od czego zacząć. I wtedy masz trzy rozwiązania - tłumaczyć to samo drugi raz na kolejnym pieprzonym spotkaniu, przekazać
  • Odpowiedz
@Tang0: albo masz czwarte rozwiązanie - zwolnić leszcza

jak ktoś nie daje #!$%@? o wymagania, nie zwraca uwagi na spotkaniach, nie ma od niego żadnego inputu to to jest wyrzucanie pieniędzy w błoto. Czasy takich osób się kończą, skończyły się darmowe pieniążki. Elon Piżmo pokazał, że można #!$%@?ć 80% pracowników i platforma dalej działa. Fakt, podjął #!$%@? decyzje i "stankował" wartość twittera ale platforma nadal działa i się rozwija.

Swoją drogą
  • Odpowiedz
Swoją drogą jest fakt, że jak firma nie dokumentuje podjętych decyzji/rozwiązań a wszystko jest w formie ustnej, to prędzej czy później to się będzie chyliło ku upadkowi. W pewnym momencie ciężar takiej wiedzy "domenowej" będzie za ciężki, będą pojawiał się konflikty funkcjonalności, problemy z dowożeniem itd.


@miazdzacyorangutan Istnieje też moment w organizacji, że coś trzeba zrobić bez większego inputu co do wymagań żeby się czegoś nauczyć i podjąć decyzje w którą strone
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Typ z komentarza* kiepsko rokuje.

Jeżeli nie możesz znaleźć roboty to się doszkalasz, a nie żalisz że wiesz coraz mniej XD. A 500 aplikacji typu "easy apply" to można zrobić w miesiąc (mówię w kontekście, że nie wiadomo co on tak naprawdę zrobił w kierunku dostania pracy przez ten rok - 500 quality aplikacji to szacun; 500 easy apply to XD).

15 rozmów czy 15 etapów gdzie doszło do rozmów
  • Odpowiedz
@Urajah: co to za jakieś bzdurne hasła quality apply xD po prostu wysyłasz CV. Ty rozumiem piszesz list motywacyjny i dajesz kwiaty i wino rekruterce? Po co takie cyrki liczy się skill techniczny a nie pajacerka
  • Odpowiedz
@Pasterz30: daj spokój, we wtorek mam rozmowę roczną. Rzutem na taśmę zrobiłem certyfikację, która była jednym z moich celów rocznych (a mówiąc szczerze, to przekroczyłem deadline, bo termin miałem do końca marca, a certyfikację uzyskałem w połowie kwietnia :D ). Ostatnie 4 lata podwyżka była co roku, w 4 lata zwiększyłem stawkę o 100%. Ciekawe, jak będzie teraz...
  • Odpowiedz
@Pasterz30: ciężko stwierdzić. Robię swoje, nie wychylam się po więcej, bo wiadomo, że to oznacza dodatkowe #!$%@?. Niby firma dobrze przędzie, co roku wyniki finansowe są bardzo dobre, dział zatrudnia i cele zatrudnienia są spore, no ale... to nadal IT :)
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: Ja bym powiedział, że ten kryzys tylko przyspieszył to co było nieuniknione. Firmy w końcu zaczęły rewidować umiejętności programistów. Prawdziwi specjaliści nadal zarabiają kupę kasy, na warunkach lepszych niż większość innych branży. Ale przeciętniacy, co myśleli że do emerytury będą udawać i pracował po 1h dziennie to właśnie dostali strzał w pysk.
  • Odpowiedz
po co takie cyrki liczy się skill techniczny a nie pajacerka


@nad__czlowiek: Tak było w 2020 - szczególnie jak miałeś być tylko funkcją w programie, i nie mieć twarzy (home office).

W 2024 ludzie chcą wyglądać dobrze i być w dobrej dzielnicy (dlatego jest kryzys cenowy wynajmu/nieruchomości - ludzie chcą żyć w tych kilku najlepszych miastach). Także nie chcą mieć lunchy w biurze z kimś kto jest nieprzyjemny i "zgrzytający" z
  • Odpowiedz