Wpis z mikrobloga

W pierwszym kwartale 2024 liczba urodzeń wyniosła 64,5 tys. O 7 tys. mniej niż w 2023 (czyli spadek o ok 9%).
Pewnie skończymy cały rok w okolicach ok 250 tys. urodzeń.
#demografia
  • 24
  • Odpowiedz
@Klimbert: widziałeś może gdzieś informacje jak te urodzenia wypadają w danych grupach ? Dla japonek.gdzies mi migneła informacja że nie jest problem w dzietności tylko w bezdzietności (coraz większy udział populacji samotnej,bezdzietnej)
  • Odpowiedz
@HaPe: liczysz średnia dla całej populacji. Mi chodzi o średnia dla tej dzieciątek części. Moi dziadkowie mieli po czworo dzieci zarówno ze strony mamy jak i taty. Od strony żony mieli trójkę ale to już tereny uprzemysłowione i zurbanizowane były.
  • Odpowiedz
@Klimbert: niech mieszkania jeszcze trochę podrożeją i spadnie jeszcze bardziej. Jak mam se strzelić bombelka jak muszę oddać bankowi 1,6mln zł, z czego rata wyniesie całą moją pensje? A gdzie rachunki, jedzenie, wakacje, lekarz, samochód itd. Jakby doliczyć do tego bombelka to żona by musiała zarabiać z 15k, czyli 5x więcej niż obecnie
  • Odpowiedz
niech mieszkania jeszcze trochę podrożeją i spadnie jeszcze bardziej


@wujek_zla_rada: gdyby była to tylko kwestia dostępności mieszkań za przeciętną pensje, to w miastach od 100K mieszkańców w dół była by znacznie wyższa dzietność
  • Odpowiedz
Mi chodzi o średnia dla tej dzieciątek części.


@Togira_Ikonoka: odnośnie wieku matek, wykształcenia?

Moi dziadkowie mieli po czworo dzieci zarówno ze strony mamy jak i taty.


@Togira_Ikonoka: u mnie 2 i 3, ci co mieli 2 byli wykształceni i miastowymi od drugiego pokolenia, ale np. moi pra-pra dziadkowie od strony matki mieli 15-ścioro dzieci z czego 9 przeżylo wieku dorosłego, ale to była końcówka XIX wieku
  • Odpowiedz
@HaPe: nie twierdzę że tylko. Podaje swój przykład i wielu znajomych z dużych miast. Ci co dostali mieszkania mają bombelki, Ci których rodzice nie zabezpieczyli nie mają dzieci bo ich na nie nie stać
  • Odpowiedz
Ci których rodzice nie zabezpieczyli nie mają dzieci bo ich na nie nie stać


@wujek_zla_rada: ty i twoi znajomi to nie jest żaden reprezentatywny przykład, było badanie instytutu pokolenia z 2022, albo 21 r. tych co mają dzieci, i najwięcej ich mają osoby z dochodem do 3,5K na rodzine (liczone bez świadczeń typu 500+, zasiłki) i ci co mają powyżej 13,5K
  • Odpowiedz