Wpis z mikrobloga

Cześć Murki,
Czy ktoś może polecić sprawdzone rozwiązanie do domu 2 - piętrowego:
Router (może być w racku, nie musi)
1 AP parter (najlepiej zasilany PoE)
1 AP piętro (najlepiej zasilany PoE)

Super byłoby jakby współczynnik cena jakość był korzystny. Router powienien mieć to PoE, chyba że lepiej osobno switcha.

#siecikomputerowe #wifi #sieci
  • 12
  • Odpowiedz
@simonides:
Mi polecono router Drayteka (drogo ale wygodnie) albo Mikrotika (tanio i wszystko da się ustawić ale nie jest to takie proste). W temacie AP trochę gorzej, może być Ubiquity a odradzano TPlinka. Ostatecznie po przeprowadzce skończył mi się hajs i póki co mam po prostu funboxa w centralnym punkcie domu, jest znośnie.

PoE w routerach nie jest zbyt popularne, lepiej zamontować switcha albo wykorzystać PoE injectory.
  • Odpowiedz
@simonides: Brak podstawowej informacji: Ile chcesz tym radiem przerzucać megabitów i czym się będziesz do tego łączył? W większości przypadków idealne jest Mikrotik na bramie np RB750gr3 i Unifi UAP-AC albo TPLink Omada na radio, na typowy domek potrzeba około 3 sztuki aby sensownie pokryć pasmem 5 GHz.
  • Odpowiedz
  • 0
@smk666: No właśnie mikrotik ma jeden port w swoich routerach na Poe, więc zastanawiam się czy może dać na parter mikrotik router i tylko na górę tego AP.
  • Odpowiedz
  • 0
@dktr: Tak naprawdę to jest setup do pracy i rozrywki, ew. sterowania elementami domu (Tuya 2.4 Ghz).
Łącze do routera światłowód 680 Mbit/s.
  • Odpowiedz
@simonides: Masz publiczny adres IP? Jak nie masz to mikrotik zbędny. Masz sprzęt od ISP z minimum 3 wolnymi gigabitowymi portami ethernet to użyj pasywnych adapterów poe, rozgałęźnik DC i mocniejszy zasilacz i powieś te 3 sztuki unifi czy tam omada i te 600 Mbit w AC kanale szerokim na 80 MHz zrobi spokojnie. A adaptery pasywnego poe i ten rozgałęźnik po to abyś nie miał 3 zasilaczy obok routera.
  • Odpowiedz
  • 0
@simonides bierz omade, router np er650 do tego switch z Poe, kontroler OC200 i eapy np 653, WiFi 6. Działa to naprawdę super. Lepiej niż ubiquiti
  • Odpowiedz
  • 0
@dktr: Tak, mam publiczny adres IP. Ten sprzęt od ISP wykorzystuję jako konwerter światłowód -> RJ45 bo jego jakość jest śmeiciowa. także wifi tam wyłączam.
  • Odpowiedz
  • 0
@simonides tak, OC to kontroler omada, i za pomocą omady sterujesz zarówno routerem, switchem i WiFi. To coś jak system unifi gdzie też masz kontroler. Ale tańszy i bez głupich problemów
  • Odpowiedz