Wpis z mikrobloga

Może to zabrzmi głupio, ale tak sobie myślę, dlaczego nie budujemy mieszkań tak samo jak budujemy drogi?
Przecież i tu beton i tam beton - drogi to nawet trudniejsze, bo trzeba stawiać jeszcze jakieś mosty, wiadukty, tunele.
Gdyby te 21 miliardów wrzucić w budownictwo mieszkaniowe, to przy założeniu, że koszt budowy 1 m2 to ok 3k PLN. Średnie mieszkanie miałoby 65 m2 to możnaby wybudować circa 100 000 mieszkań.
Procedura wyglądałaby jak przy przetargach na drogi. Samorząd/Państwo dają/pozyskują grunt. Rozpisują przetarg na budowę. Firmy budowlane się zgłaszają i wygrywa najkorzystniejsza oferta. Ustawa określałaby w jakim standardzie ma być budynek. Można od razu planować usługi, drogi, dojazdy itp.
Nawet niech grunty i reszta infrastruktury pochłonie połowę tej kwoty, to wciąż można postawić 50 000 mieszkań i sprzedawać je bez marży, po prostu po kosztach budowy. Byłyby dużo tańsze niż od deweloperów czy innych pośredników. To by ustabilizowało rynek mieszkaniowy.

Dobra, to jak jeszcze przelewam te swoje głupoty na portalu ze śmiesznymi obrazkami.
Rząd zamierza wpompować w ten projekt 21 mld. to chyba powinien wskazać finansowanie. To może niech tym finansowaniem będzie np. katastrat. Od 3 nieruchomości, narastający progresywnie wraz z każdą kolejną nieruchomością.

Ale to nie dobre, to lepiej nie wspominać, bo to zmusiłoby deweloperów do sprzedawania po normalnych cenach i cały misterny plan w piz**.

#nieruchomosci #zalesie #ekonomia #gospodarka #deweloperka
  • 13
To może niech tym finansowaniem będzie np. katastrat. Od 3 nieruchomości, narastający progresywnie wraz z każdą kolejną nieruchomością.


2 mld rocznie na dopłaty do kredytów, 60 mld rocznie na 800+. Wniosek? Jebnijmy sobie katastrat, żeby sfinansować te 2mld

Ale to nie dobre, to lepiej nie wspominać, bo to zmusiłoby deweloperów do sprzedawania po normalnych cenach i cały misterny plan w piz**.


No na parówkeczkach na pewno by działało

@TikiMakaka:
@del855: Dokładnie, wszyscy narzekają, ale mało jest alternatywnych propozycji. Zgadzam się, że nie należy interweniować w ten rynek, a chronić go w inny sposób. Przede wszystkim przed spekulantami i inwestorami kapitałowymi.
W linku, który przesłałeś jest dożywotni najem bez możliwości wykupu i w sumie to dobry pomysł, bo takie mieszkanie jest wtedy trwale w zasobie mieszkaniowym gminy. Natomiast problem jest taki, że jak to nie moje to po co mam o
@Yuri_Yslin: Jak to w naszym kraju pewnie jakiś Polski Narodowy Holding Nieruchomości im. JP2 i Lecha K. Wiadomo, że zarząd dostawałby wysokie uposażenie i zasiadaliby w nim partyjni kolesie. Jeżeli jednak, na koniec dnia wykonują swoją pracę, realizują cel, do którego PNHN zostanie powołany to lacha na nich.
@TikiMakaka: Patrząc na to jak wyglądają przetargi w tym kraju i realizacje ich to po pierwsze było by tak samo albo i drożej. Po drugie Cena by urosła w trakcie budowy 2 krotnie a po trzecie oddanie budynku byłoby opóźnione o 5 lat XD. Podam przykład, Kilkaset milionów na rewitalizację nieczynnej linii kolejowej, ponad 3 letnie opóźnienie prac (trwały 5 lat łącznie) a finalnie i tak ma gorsze parametry niż ponad
@TikiMakaka: bo budowa czegokolwiek to skomplikowany proces i jak się rząd weźmie za budowę to nikt nie będzie zadowolony, bo każdy będzie mówił że brzydkie, albo jak ładne to za drogie, za małe albo za duże, za blisko albo za daleko centrum, za mało albo za dużo miejsc parkingowych, złe kryteria sprzedaży czy wynajęcia itp, a jeszcze opóźnienie będzie albo gdzieś budowa stanie i już w ogóle media się rzucą. Rząd
@TikiMakaka:

Pan doktur doradca podatkowy vel. ekspert od inżynierii Mentzen powiedział, że państwo nie potrafi budować mieszkań ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wiaodmo, drogi i stadiony potrafi.
Mieszkań nie potrafi.
@TikiMakaka: Dlaczego ktoś ma to zrobić za kowalskiego? Ja rozumiem, że się urodził i mu się wszystko należy. Trudno skrzyknąć się przez internet, notarialnie wszystko spisać, wynająć kierownika budowy, kupić ziemię, projekt i wybudować sobie blok na spółę z innymi. Uprzedzę. Tak, znam kilka takich przypadków, jeden z autopsji.
W linku, który przesłałeś jest dożywotni najem bez możliwości wykupu i w sumie to dobry pomysł, bo takie mieszkanie jest wtedy trwale w zasobie mieszkaniowym gminy. Natomiast problem jest taki, że jak to nie moje to po co mam o to dbać, pytanie jakby wyglądało dbanie o te budynki, etc. Mi się ten pomysł podoba.


to tez jest opisane - ja NIC nowego nie wymyslilem, TBS istnieja od 20 lat i jakich