Wpis z mikrobloga

@Rudz1elec: Ale to Ty masz korzystać z tego przecież, to sam chyba powinieneś wiedzieć czy Ci to potrzebne. IMO nie ma sensu dopłacać czy ograniczać się do modelu, który to oferuje dla samego pasma, chyba że mowa o znacznym wzroście przepustowości.
  • Odpowiedz
@Rudz1elec: Sens jest tylko wtedy gdy masz smartfona, albo laptopa, czy inne urządzenie WiFi które też wspiera WiFi 6E, i faktycznie to wykorzystasz.

A najprawdopodobniej ani Ty, ani kumpel, ani większość gości na jego imprezach nawet nie ma smartfona który obsługuje WiFi 6/802.11ax, i nawet taki AP WiFi 6 dla większości będzie zbijał do WiFi 5/802.11ac albo WiFi 4/802.11n.

Oczywiście lepiej wziąć taki z 802.11ax nawet jak nie ma tego trzeciego
  • Odpowiedz
  • 0
@Rudz1elec zwykle WiFi 6 zamontuj, apeki z portem 2,5 Gbps i będzie git. Polecam tplink omada, jak więcej ap to lepiej mieć kontroler np oc200
  • Odpowiedz
  • 0
@Gooma: to chyba Ciebie szukałem. Czy Ty nie zachwalels omady około 2 miesiące temu na wykopie? Chciałem podpytać o to rozwiązanie. Ale na wykopie milczeli a wszyscy moi znajomi używali ubiquiti.
Więc niestety zacząłem celować w ubiquiti
  • Odpowiedz
  • 1
@Rudz1elec możliwe! Dużo używałem ubi ale moim zdaniem sporo się ten system zmienił na minus. Dziwne problemy z softem, spadki wydajnosci itp. Mam kilka sieci na omada i jak na razie jest dużo lepiej niż ubi, do tego jest tańsze
  • Odpowiedz
  • 0
@Gooma: w czyn lepsza omada poza cena?
Z możliwości konfiguracyjnych to chyba wychodzi na to samo co ubiquiti?
Czy może jest coś czym omada mocno się różni?
  • Odpowiedz
@Rudz1elec: możliwości podobne, ale ubi po prostu zaczęło dziwnie się zachowywać, gubić vlany, autonegocjacja prędkości portów eth... i to nie na beta softach tylko na stabilnie działających sieciach. Do tego dziwny katalog nowych produktów, cena i dostępność. TP-Link z kolei dał ciała z ER7212PC, router combo ze switchem PoE i kontrolerem, nie dostaje nowych aktualizacji, chyba dali za mało pamięci na dane.
  • Odpowiedz
  • 0
@Gooma: auto negocjacje mial problem z innymi urządzeniami czy ubiquiti do ubiqiti przestało się dogadywać?
Kurde jak czytałem o osadzie to akurat rozpatrywałem 7212pc haha.

W takim razie do omady, co byś polecał?
Potrzebuje router który przewali 600 mbs ruchu, dwa AP z dobrym wsparciem dla WiFi 5ghz.
  • Odpowiedz
  • 0
@Rudz1elec np ten ER7212PC jest całkiem ok, używam w domu razem z kilkoma eap653, mam łączę 750/40 i jestem tyle wyciągnąć na WiFi na dobrym kliencie, wiadomo, widoczność musi być wręcz optyczna ale idzie realnie tyle wyciągnąć.
Ten brak update nie jest jakiś krytyczny. Te negocjacje to pomiędzy urządzeniami ubi ale nie tylko. No i nowych Edge Switch 48-500W mi się zepsuł po 2 dniach .
  • Odpowiedz
  • 1
@Gooma: Zrobilem potezny research

Co do unifi znalazlem nastepujace problem
1) jakis bug z dhcp (ktory moze jest juz zalatany), obejscilem bylo rezerwacja macow dla danych IP
2) dosc mocne oszukiwanie miedzy broszurkami a tym co sprzet moze. Np router UCG-ultra, pokazuja ze ma zlacze do WAN ethernet 2.5 gbs, ale jak poszukasz po reddice i innych, to sie przyznaja ze backplane tego routera to 1gb. Support na pytanie po #!$%@?
  • Odpowiedz
  • 1
@Rudz1elec no sam widzisz, zamiast skupić się na naprawdę podstawowych sprawach jak stabilność i działanie podstawowych funkcji jak dhcp, to #!$%@?ą wyświetlacze oled i dają ładne obudowy. Mi się nie podobało że USG przy włączonych IPS/DPI nie ogarnia łącza większego niż 200-300 Mbps, na #!$%@? ten DPI jak większość ruchu dzisiaj to https? A ceny były zawrotne. Nie mieli nic przez większość czasu co by takiego usg zastąpiła, coś do domowego, smb
Gooma - @Rudz1elec no sam widzisz, zamiast skupić się na naprawdę podstawowych sprawa...

źródło: temp_file9074248475410721313

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@Rudz1elec brałbym tani Er605, OC200 i jakiś switch Poe do tego obsługujący omade. AP to już wg potrzeb, eap 653 myślę że w zupełności wystarczy. PS. Testowałem ostatnio ap od Extreme Networks, kosztujący prawie 2, 5k, to EAP653 (za jakieś 500) wypadł lepiej w speed testach
  • Odpowiedz
@Gooma: Extreme Networks są raczej projektowane pod pojemność. Musiałbyś porównać jak się oba zachowują z 200 podłączonymi klientami
  • Odpowiedz