Wpis z mikrobloga

To właśnie praca powinna być opodatkowana najbardziej preferencyjnie, by maksymalnie zachęcać ludzi do pracowania, bo z tego powstaje wszystko to, z czego realnie bogacą się społeczeństwa. Nie z k*rwienia się, flipowania klitek czy longów na Ethereum.

Change my mind.

#nieruchomosci
  • 92
  • Odpowiedz
I opodatkowanie wysokich spadków np 20% od stawki powyżej 1mln złotych.


@analboss: zawsze mnie to zastanawiało. Dlaczego uważasz, że to sprawiedliwe? Jeżeli moja rodzina #!$%@?ła od pokoleń żeby zbudować majątek to dlaczego mam się dzielić z twoją rodziną, która miała #!$%@? od pokoleń? Tym bardziej, że cały majątek już był opodatkowany.
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: praca jest wysoko opodatkowana, poniewaz rzady nie potrafily opodatkowac zyskow firm, szczegolnie tych dzialajacych miedzynarodowo. Wynagrodzenia latwo wyliczyc i nalozyc podatek. Niestety kazda gospodarka to system naczyn polaczonych, w podatkach konkurujemy rowniez z innymi krajami EU
  • Odpowiedz
  • 1
@N331 czytam tak ten wątek i widzę, że jest milion pomysłów jak naprawić Polskę. Tylko nie zdajecie sobie sprawy, że te działania negatywne, które tutaj opisujecie są celowe. W latach 90. obrano taki kierunek rozwoju, aby dogonić Zachód. Przyznawał to prof. Balcerowicz. Mieli wybór: albo cała Polska ma równomierny rozwój i pozostajemy poziomem życia w krajach rozwijających się, albo pchamy cały rozwój w stolicę i doganiamy choćby tutaj Zachód. Cieszmy się, że
  • Odpowiedz
@TurnerTheBurner: też jestem ciekawy na sensowną odpowiedź dlaczego trzeba #!$%@?ć duży podatek od spadku, zwłaszcza przy kwotach rzędu 1mln kiedy mogą 'wyliczyć' że dom na #!$%@? ze stodołą i 10letnim passatem jest warty 1.4mln

Ja oczywiście jestem przeciw bo mam dużo do odziedziczenia, ale też przy tym robię żeby nie niszczyło się.
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: Podpisuję się obiema rękami.

Niezależnie od tego czy mamy wizję państwa minimalnego bez żadnych programów socjalnych czy państwa opiekuńczego, w którym istnieje duży zakres usług publicznych i redystrybucja, to finansowanie jednego i drugiego nie powinna być z podatku od pracy, a z podatku od majątku. Nie widzę moralnego usprawiedliwienia dla podatkowania pod korek osoby, która od zera buduje swój majątek i dobrze zarabia, a omijanie tych którzy mają majątek nagromadzony
  • Odpowiedz
  • 2
Jeżeli moja rodzina #!$%@?ła od pokoleń żeby zbudować majątek to dlaczego mam się dzielić z twoją rodziną, która miała #!$%@? od pokoleń?


@TurnerTheBurner: A dlaczego ktoś ma oddawać na Ciebie 32% wypracowanej pensji, podczas gdy Ty oddasz z wielką łaską 19% z czegoś, na co nawet nie kiwnąłeś palcem? ( ͡° ͜ʖ ͡°) (i to w postaci odsetek od założonego odziedziczonego kapitału na belce, bo spadki są
  • Odpowiedz
Każdy musi coś oddać na resztę. Za pracę powinno oddawać się najmniej, gdyż jest najbardziej pożyteczna społecznie.


@Yuri_Yslin: nie jest. Naprawdę nie ma nic lepszego z tego, że 20 ludzi będzie tydzień kopać rów niż jak zrobi to jeden gość koparką w kilkanaście godzin. Taka praca powinna być opodatkowana tak mocno jak tylko się da, aby przedsiębiorcy musieli się automatyzować i zwiększać wydajność.

A dlaczego ktoś ma oddawać na Ciebie 32%
  • Odpowiedz
To właśnie praca powinna być opodatkowana najbardziej preferencyjnie, by maksymalnie zachęcać ludzi do pracowania


@Yuri_Yslin: na pierwszy rzut ma to sens. Problem w tym, że >90% społeczeństwa nie ma żadnego wyboru, i tak pracuje i musi pracować. Nie trzeba nikogo zachęcać, żeby zdobył pieniądze na przeżycie kolejnego miesiąca.

Ci, dla których gospodarka to bufet z wyborem między dochodami kapitałowymi, dochodami ze sprzedaży i wynajmu nieruchomości, z udziałów w spółce czy z
  • Odpowiedz
Jak to niby liczysz? Kto nie kiwnął? Cała rodzina #!$%@?ła kilka pokoleń a teraz jakiś gość chce żeby się z nim podzielić bo jego rodzina wolała leżeć do góry brzuchem? Biedna rodzina decyduje się mieć dzieci na które ich nie stać a potem ja mam płacić za ich decyzje?


@TurnerTheBurner: czekaj, to mozna wybrac w ktorej rodzinie się rodzi? chyba przypadkiem skipnalem to menu wyboru jak sie rodziłem :/
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: ogółem masz rację i się z tobą zgadzam ale rząd nie ustala podatków wg tego jak powinno być tylko wg tego jak ściągnąć i utrzymać kapitał mając ograniczone możliwości kontroli.
Pracownik nie ucieknie z opodatkowaniem uopu dlatego praca jest wysoko opodatkowaną
Nieruchy betonują kapitał który łatwo przenieść za granicę, dlatego są opodatkowane nisko.
Majątek jest opodatkowany nisko żeby zniechęcać do wyprowadzania go za granicę.
Ulgi podatkowe ściągają obcy kapitał dlatego
  • Odpowiedz
bo niektórzy chcą być równi tu i teraz a nie z wysiłkiem i to dopiero za kilka pokoleń, to jest sprawiedliwe!


@TurnerTheBurner: #!$%@?, ze w polsce dostaje sie co miesiac zaplate za prace, z opoznieniem tylko kilku czy kilkunastodniowym, kto to wymyslil xDDD przeciez w kazdym normalnym kraju wyplate dostaje sie po kilku pokoleniach i tak wlasnie powinno byc

Ok, nie mam majątku, nie mam pracy, więc teraz sprawiedliwie będzie:

a)
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: w kraju z kartonu wspiera się ludzi którzy pracują na czarno i wskazują minimalne dochody lub ich brak- program czyste powietrze ok 135k dotacji na remont domów. Alimenty tacy płacą też niższe, służba zdrowia jest dla nich taka sama jak dla tych co płacą 3x składkę ZUS z 3 umów o pracę. Dopłaty w gipsie i mopsie również takim się należą nawet do rachunków. Za to osoba płacąca podatki legalnie
  • Odpowiedz
co za podludzie, nie chca zyc w biedzie jeszcze przez 2-3 pokolenia, ja #!$%@? ALE LEWACTWO


@SmugglerFan: niech sobie żyją jak chcą. Mają swoją pensję, mogą założyć sobie firmę, nikt ich nie chce opodatkować dwukrotnie, bo ktoś miał czelność #!$%@?ć od pokoleń.

#!$%@?, ze w polsce dostaje sie co miesiac zaplate za prace, z opoznieniem tylko kilku czy kilkunastodniowym, kto to wymyslil xDDD przeciez w kazdym normalnym kraju wyplate dostaje sie
  • Odpowiedz
ale synek nie kiwnął palcem. Więc sorry, nie zgadzam się. Jeżeli już, to powinno być dokładnie odwrotnie.


@Yuri_Yslin: i co z tego że nie kiwnął palcem? Co za różnica czy rodzic decyduje się oddać hajs na fundację, firmę czy zostawić w spadku swojemu dziecku?

Majątek, który a) został już raz opodatkowany od dochodu b) został opodatkowany VATem przy kupnie np. mieszkania czy auta i teraz c) chcesz żeby był opodatkowany za
  • Odpowiedz