Wpis z mikrobloga

Rosyjskie pociski nad Ukrainą i potencjalnie nad Polską to bardzo gorący temat, dlatego mylę, że warto zaprezentować w jakiej sytuacji będziemy w przyszłości.

Tak naprawdę największym zagrożeniem są dla Polski pociski balistyczne (Iskandery, Kindżały, Cyrkonie i podobne), które zestrzeliwać mogą tylko systemy Patriot. Można przypuszczać, że to właśnie te pociski zostałyby użyte przeciw najważniejszym celom w kraju. Patrioty posiadają ograniczony zasięg przy zwalczaniu pocisków balistycznych, który oficjalnie wynosi 60 km. Pozwoliłem więc sobie sporządzić mapkę, która czysto amatorsko przedstawi jak wyglądałoby pokrycie naszej przestrzeni powietrznej.

Będziemy mieć 8 baterii, dla których wybrałem następujące strategiczne obszary:
- Świnoujście (gazoport)
- Gdańsk/Gdynia (naftoport, baza Marynarki Wojennej, w przyszłości elektrownia atomowa),
- Poznań (lotnisko w Krzesinach, centrum obsługi Abramsów),
- Płock (rafineria),
- Warszawa (stolica i ośrodek decyzyjny),
- Stalowa Wola (rejon kluczowych zakładów zbrojeniowych, w tym HSW),
- okolice Radomia (przemysł zbrojeniowy),
- aglomeracja śląska (przemysł zbrojeniowy i inny).

Macie lepsze koncepcje na wykorzystanie Patriotów? ;) Pominąłem wiele celów cywilnych oraz lotnisko w Łasku, czy Powidzu.

#ukraina #polska #wojskopolskie #militaria #armia #ciekawostki
wjtk123 - Rosyjskie pociski nad Ukrainą i potencjalnie nad Polską to bardzo gorący te...

źródło: mim104

Pobierz
  • 127
  • 1
@graf_zero: Nie ma, bo te baterie są w stanie zwalczać pociski balistyczne tylko w obrębie wskazanego okręgu ;). Jeżeli coś będzie leciało na Łódź, to bateria pod Warszawą nie będzie tego w stanie przechwycić. Takie uroki zwalczania pocisków balistycznych Patriotami. Do ochrony na zasadzie wskazanej przez Ciebie trzeba o wiele cięższych i znacznie droższych systemów (gdzie Patrioty i tak kosztują już ~2 mld USD za baterię).
@wjtk123
Gazoport albo Warszawę bym poświęcił na rzecz KGHM.
Dostawy gazu można realizować przez porty sojusznicze albo statki terminale.
Moim zdaniem rola gazoportu w czasie wojny jest zdecydowanie przeceniona.

A Warszawę, to tylko symbol, ośrodek decyzyjny i tak i tak się przenosi.

Natomiast wielka huta, położona z dala od frontu, może być cholernie przydatna.
No i przy okazji chroniony byłoby mój domek, bo mieszkam rzut kamieniem od huty.

Ale mimo wszystko gdybym
@wjtk123 cały pomysł z tymi kółeczkami na mapie to bzdura po pierwsze i najważniejsze 60 km to możliwości manewrowe rakiety z patriota, bo radar wykryje balistyki z większej odległości. Po drugie w baterii patriot jest 2 radary i 8 wyrzutni i zdradzę ci tajemnicę że one wszystkie nie stoją koło siebie także tego ten te kółeczka to sobie możesz...