Wpis z mikrobloga

Rosyjskie pociski nad Ukrainą i potencjalnie nad Polską to bardzo gorący temat, dlatego mylę, że warto zaprezentować w jakiej sytuacji będziemy w przyszłości.

Tak naprawdę największym zagrożeniem są dla Polski pociski balistyczne (Iskandery, Kindżały, Cyrkonie i podobne), które zestrzeliwać mogą tylko systemy Patriot. Można przypuszczać, że to właśnie te pociski zostałyby użyte przeciw najważniejszym celom w kraju. Patrioty posiadają ograniczony zasięg przy zwalczaniu pocisków balistycznych, który oficjalnie wynosi 60 km. Pozwoliłem więc sobie sporządzić mapkę, która czysto amatorsko przedstawi jak wyglądałoby pokrycie naszej przestrzeni powietrznej.

Będziemy mieć 8 baterii, dla których wybrałem następujące strategiczne obszary:
- Świnoujście (gazoport)
- Gdańsk/Gdynia (naftoport, baza Marynarki Wojennej, w przyszłości elektrownia atomowa),
- Poznań (lotnisko w Krzesinach, centrum obsługi Abramsów),
- Płock (rafineria),
- Warszawa (stolica i ośrodek decyzyjny),
- Stalowa Wola (rejon kluczowych zakładów zbrojeniowych, w tym HSW),
- okolice Radomia (przemysł zbrojeniowy),
- aglomeracja śląska (przemysł zbrojeniowy i inny).

Macie lepsze koncepcje na wykorzystanie Patriotów? ;) Pominąłem wiele celów cywilnych oraz lotnisko w Łasku, czy Powidzu.

#ukraina #polska #wojskopolskie #militaria #armia #ciekawostki
wjtk123 - Rosyjskie pociski nad Ukrainą i potencjalnie nad Polską to bardzo gorący te...

źródło: mim104

Pobierz
  • 127
  • Odpowiedz
  • 26
@Hieronim_Berelek: Nie będziemy do tego wykorzystywać Patriotów, bo to zbyt niebezpieczne i zbyt drogie, no i potrzebujemy ich do zadań do których zostały realnie stworzone (zwalczanie pocisków balistycznych). Na ten moment nawet nie kupiliśmy innych pocisków niż służących przede wszystkim do zwalczania balistyków. Rosyjskie lotnictwo będą zwalczać nasze i natowskie samoloty oraz system Narew.

@duzy240 - bez urazy, ale nie chcę żeby dyskusja rozmyła się na zupełnie inny temat;
  • Odpowiedz
Patrioty posiadają ograniczony zasięg przy zwalczaniu pocisków balistycznych, który oficjalnie wynosi 60 km


@wjtk123: Co do tego to wszystko zależy od prędkości i toru lotu pocisku. Cyrkon to nie pocisk balistyczny tylko hipersoniczny pocisk manewrujący i jego trajektoria jest trochę inna. Patrząc na to, że po rzekomym zestrzeleniu oba pociski i tak uderzył w Kijów to można zakładać, że ewentualne zestrzelenie nastąpiło bardzo blisko samego miasta a może i nad samym
  • Odpowiedz
@wjtk123: wygląda to rozsądnie. Dorzucając sojusznicze systemy np. już stojące w Jasionce pod Rzeszowem. Problem to gonitwa z czasem. Czytałem gdzieś (nie mogę teraz znaleźć źródła, podrzucę później) opinię, że nasz system OPL będzie dobry w 2028-30 roku, a bardzo dobry 2035.

Edit: komentarz mjr Fiszera odnośnie zasięgu systemów obrony OPL w kontekście ostatniego naruszenia naszej przestrzeni powietrznej. Wniosek to te okręgi zasięgu na mapie są mocno względne.
Pasiak420 - @wjtk123: wygląda to rozsądnie. Dorzucając sojusznicze systemy np. już st...

źródło: temp_file4958320603879281917

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@Szinako:

Co do tego to wszystko zależy od prędkości i toru lotu pocisku. Cyrkon to nie pocisk balistyczny tylko hipersoniczny pocisk manewrujący i jego trajektoria jest trochę inna. Patrząc na to, że po rzekomym zestrzeleniu oba pociski i tak uderzył w Kijów to można zakładać, że ewentualne zestrzelenie nastąpiło bardzo blisko samego miasta a może i nad samym miastem. Jeżeli bateria ma zestrzeliwać pociski w zasięgu 60 km, to pocisk tej
  • Odpowiedz
  • 2
@Pasiak420: Wydaje mi się, że mjr miał na myśli wyłącznie zwalczanie pocisków cruise, które faktycznie lecą na niskim pułapie. Pociski balistyczne, które będzie zwalczał Patriot nie lecą na niskiej wysokości, lecz... po torze balistycznym ( ͡° ͜ʖ ͡°). Bezpośrednią ochronę celów przed pociskami cruise zapewnią o wiele liczniejsze systemy Pilica+ oraz Narew.

Tak na marginesie, to świetnym narzędziem przeciw pociskom cruise jest własne lotnictwo, które nie jest
  • Odpowiedz
  • 1
@murison: Sam jestem mieszkańcem Krakowa xD. Mamy tu wprawdzie jednostki wojskowe i kilka innych potencjalnych celów, ale daleko im do statusu priorytetowych.
  • Odpowiedz
@wjtk123: A Rzeszów i okolice lotniska przypadkiem nie mają swoich systemów obrony powietrznej? W samym Rzeszowie chyba jest kilka dużych jednostek wojskowych? Strzelcy Podhalańscy, jakiś sztab dowodzenia i batalion logistyczny. Że nie wspomnę, że lotnisko w Jasionce to kiedyś było lotnisko wojskowe.
  • Odpowiedz
@wjtk123: pokrycie będize większe bo bateria to np 4 jednostki ogniowe a każda jednostka ogniowa ma 2 wyrzutnie + pojazdy pomocnicze.więc zasięgjednej baterii należy inaczej rozrysowac jako 4 koła czesciowo sie nasiebie nakładające.
  • Odpowiedz