Wpis z mikrobloga

Tak, wiem, że wszystko wisi na "zaraz rząd zacznie sypać".

No tylko jakby się wysypało gdyby nie sypał, albo program został srogo wykastrowany XD

Jak ktoś patrzy na Niemcy, że no to wtedy ceny się obsuną o 20% to myślę, że Scenariusz Polski byłby zupełnie inny. U nich nie ma takiego klimatu, żeby 2/3 handlu kwadratami w dużych miastach to byli fliperzy i spekulanci. I chyba nawet już nie rentierzy, bo kto normalny po tych cenach kupuje pod najem który wyraźnie leci i ma już nadpodaż oferty.

50-70% popytu u nas w TOP 5, i tego nie ma w DE, to jest czysta spekulacja. A czasami więcej, bo na twitterze opisywali nawet inwestycje, w których mało kto kupował by zamieszkać XD No to chore w jakim punkcie jesteśmy, ale tak jest.

No więc jak u nas tylko pojawi się taki konsensus, że ceny teraz spadają to one gruchną niemiłosiernie, a ja tu na tagu będę przekonywał, że nie no przesadzacie, 5k z metra w Warszawie nie będzie, to przecież mniej niż koszty odtworzeniowe.

A jak się skończy to ja nie wiem, proszę mnie nie wołać XD Może dadzą to 0% i dopompują ceny do 20k z metra. A może wycofają się zupełnie, bo przestraszą się skutków politycznych. Pewne jest tylko, że finał będzie opisywany w podręcznikach do ekonomii XD

#nieruchomosci #mieszkanienastart #ekonomia #gospodarka #przemysleniazdupy
  • 15
sęk w tym, że ZACZNĄ sypać i szitpostowanie tego nie zmieni. Przypomina to trochę zaklinanie BL2% który nie tylko wszedł ale #!$%@?ł rynek w drobny mak

Odpowiedz


@affairz: BK2% to jeszcze był taki scenariusz że mało kto się spodziewał co się stanie, teraz dokładnie każdy wie co się stanie i tak jak PiS na BK2% de facto stracił poparcie, tak nowa koalicja nie ma szans na nic innego niż stratę poparcia
  • 3
@Khaine: Pytanie też co dalej, w sensie w uzgodnieniach międzyresortowych i pracach parlamentarnych. Teraz projekt jest kitrany przez Tetzlaffa w Departamencie Mieszkalnictwa i nikt nie zna najnowszych ustaleń czy szczegółów. No ale jak już to puszczą to każdy będzie w to walił armatami, że podniesie ceny i politycznie bardzo trudno to obronić jeśli potem rzeczywiście podniesie. 50k osób dostanie kredo i będzie zadowolona, a pozostałe 2 mln no nie bardzo.
@mickpl ci co dostaną niekoniecznie będą zadowoleni bo będą musieli wziąć kredo na nawet 30% większą kwotę niż jest teraz a już teraz jest z 30% za drogo xD Nawet na 0% to będzie niewola na kilkadziesiąt lat, rynkowy paradoksalnie by mogli szybciej spłacić nadpłacaniem.
  • 1
@Khaine: No dlatego piszę, że to się może skończyć jebnięciem XD 2/3 popytu na mieście to teraz spekulacja jak na jakimś dogecoinie. Co jeśli nie wprowadzą? Albo nawet wprowadzą, a nie wprowadzą kolejnego minus 2% XD Jak tylko ceny zaczną chociaż odrobinę nurkować to ci wszyscy spekulanci powiedzą pas i cały rynek poleci.
@mickpl wolałbym wziąć kredyt na mniejszy kapitał i z większymi odsetkami, które mogę zbijać nadplacaniem niż wziąć kredyt na maly procent ale gigantyczne pieniądze - bo tutaj nie ma ucieczki, wszystko musisz przynieść w zębach.
@mickpl obserwuję swoją okolice i pojawia się sporo ogłoszeń wynajmu, i wiszą, i sporo do sprzedania, nawet takie co już napisane że jest wynajmowane. Wygląda to tak jakby ci przesadnie ostrożni już wycofywali się. Na koniec zeszłego roku nie było co kupić i wynająć, dziś można przebierać.
Kredyt wejdzie ale będą tak podkręcone kryteria że faktycznie kilka tysięcy osób z tego skorzysta. Taka moja prognoza.
@mickpl:

ja jestem przekonany, że pewnie pójdzie jakiś spin, że olaboga nie można pozwolić na bamkructwo deweloperów i banków :(((((

a polacy oczywiście kupią bo lubią być ruchani w dupe i chronić swoich feudalnych panów.

Żeby rynek się uregulował to musi się to wiązać z tym, że przy jebnięciu ludzie muszą być #!$%@? na banksterkę i rząd musi pozwolić im zatonąć tak jak Zaorski powiedział, inaczej nie ma szans dlatego trzeba
tak jak PiS na BK2% de facto stracił poparcie


@Khaine: chyba trochę z bańki na wykopie trzeba wyjść. PiS stracił poparcie głównie poprzez zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej, gdyby nie to, to pewnie rządziłby dalej.
ja bym chciał. Pewnie wtedy bym coś kupił i wrócił do Polski.


@ShortyLookMean: Spokojnie, i tak będziesz wykluczony przez warunki programu żebyś czasem nie mógł skorzystać ( ͡° ͜ʖ ͡°)