Wpis z mikrobloga

SYRENKĘ USZANOWALI NAWET NIEMCY, A ZNISZCZYŁA ROZBESTWIONA MŁODZIEŻ

Krystyna Krahelska, która dała twarz i ciało warszawskiej Syrence oddała życie za Polskę w 1944 roku, ginąc już drugiego dnia powstania warszawskiego. Była także autorką chyba najbardziej znanej piosenki powstańczej "Hej, chłopcy, bagnet na broń!".

Pomnik Syrenki nad Wisłą, jeden z kilku w Warszawie, ale ten najbardziej znany powstał z inicjatywy innego bohatera, prezydenta Stefana Starzyńskiego. Tego który nie opuścił stolicy we wrześniu 1939 roku, jak reszta elit, tylko został do końca i zginał zamordowany później przez Niemców. Początkowo prezydent Starzyński miał pomysł żeby Syrenka znalazła się na filarze mostu pośrodku Wisły, ale to okazało się zbyt trudne. Wysoka na 2,75 m rzeźba stanęła zatem nad Wisłą. Odsłonięcia dokonał prezydent Warszawy 15 sierpnia 1939 r.

Podczas okupacji żaden z dwóch warszawskich pomników Syreny (druga stała na Starym Mieście już od XIX wieku) nie znalazł się na liście monumentów przeznaczonych do zniszczenia. Nie zostały one również zniszczone po upadku powstania warszawskiego.

Twarz Syrenki nad Wisłą i jej ciało zostało odwzorowane na podstawie wyglądu modelki. Była nią skromna studenta etnografii Krystyna Krahelska, bratanica Wandy Krahelskiej, działaczki PPS, która przeprowadziła w 1906 roku słynny zamach na carskiego gubernatora, a w czasie II wojny światowej była współtwórczynią Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Krystyna była wybitnie skromna, bo ani przed wojną ani później nie chwaliła się, że pozowała rzeźbiarce Ludwice Nitschowej. Sprawa ta stała się znana już po jej śmierci.

1 sierpnia 1944 roku Krystyna Krahelska, sanitariuszka AK została ranna na Polu Mokotowskim. Zmarła następnego dnia nad ranem.

*
I teraz jeszcze kilka słów ode mnie w związku ze zniszczeniem Syrenki. Droga młodzieży, ja wiem że sytuacja środowiska naturalnego i zmian klimatycznych jest nieciekawa. Ale proponuję jednak abyście zaprotestowali lepiej przeciwko… sobie. Manifestuje pokolenie uzależnione od chińskiej elektroniki i ogólnie od konsumpcji (energii). Przesiadujący w MC'donaldsach (przemysł mięsny to więcej gazów cieplarnianych niż samochody), kompulsywnie kupujący plastikowe ubrania produkowane z ropy, latający po świecie samolotami. Gdyby to bezideowe pokolenie było w stanie zrezygnować z jednej rzeczy, może bym popierał. Takich akcji nie popieram, bo one wręcz nastawiają większość społeczeństwa negatywnie wobec aktywistów klimatycznych. No właśnie dziś nawet termin „aktywista klimatyczny” zaczyna brzmieć podejrzanie.

* Możesz już mnie wspierać na Patronite.pl https://patronite.pl/Historiajakiejnieznacie
Dla członków klubu dodatkowe odcinki.

Gdzie oglądać moje filmy?
[https://www.youtube.com/@historiajakiejnieznacie/videos](Youtube: https://www.youtube.com/@historiajakiejnieznacie/videos)

Podcasty w aplikacji:
[https://open.spotify.com/show/5kwBGbxDDcCZOkVTPrnt2g](Android - https://open.spotify.com/show/5kwBGbxDDcCZOkVTPrnt2g)
[ https://podcasts.apple.com/pl/podcast/historia-jakiej-nie-znacie/id1565477978](iOS - https://podcasts.apple.com/pl/podcast/historia-jakiej-nie-znacie/id1565477978)

Profile:
[https://www.facebook.com/historiajakiejnieznacie](Facebook : https://www.facebook.com/historiajakiejnieznacie)
[https://www.instagram.com/historiajakiejnieznacie/](Instagram : https://www.instagram.com/historiajakiejnieznacie/)
[https://twitter.com/cezkor](Twitter : https://twitter.com/cezkor)
TikTok: zbanowany za szerzenie prawdy historycznej.

#polityka #historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #wojna #niemcy #francja #anglia #polska #media#swiat #rosja #europa #heheszki #okladki #media #prasa #gazeta #warszawa #klimat #bekazlewactwa
Historia_Podcast - SYRENKĘ USZANOWALI NAWET NIEMCY, A ZNISZCZYŁA ROZBESTWIONA MŁODZIE...

źródło: syrenka

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@Historia_Podcast:

Manifestuje pokolenie uzależnione od chińskiej elektroniki i ogólnie od konsumpcji (energii).

Żeby parę linijek później wrzucić całą listę swoich profili w necie ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@Historia_Podcast jak zniszczyła?
I może ta młodzież napatrzyla się wykop.
Popatrz na główna, wychodzi na to że możesz robić #!$%@? Warszawy na oczach policji i ta ma siedzieć cicho. Bo więc sami chcieli spróbować.
A że nie są rolnikami na proteście i zamiast wyrywać kostke i rzucać w policję to pomalowali syrenke, więc wielkie oburzenie.

Tak to jest jak się stosuje podwójne standardy

Jeszcze trochę i będziesz bronił górników co strajkują bo
  • Odpowiedz