Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu zainteresowała mnie kwestia współcześnie żyjących rodzin, które są w prostej linii (wyłącznie po mieczu) potomkami znanych historycznie pogan, panujących lub w ogóle ezgzystujących w czasach przedchrześcijańskich w Europie w swoich domenach.
Generalnie ze względu na brak źródeł pisanych takich rodów znanych dzisiaj jest skrajnie mało.
Taką rodziną byliby na przykład dzisiaj Piastowie, gdyż pierwszy znany nam członek tej rodziny znany nam jest jeszcze jako poganin, ktory dopiero przyjął chrzest - Mieszko I. Piastowie jednak od 1675 roku są dynastią wygasłą.
Oczywiście jeśli myslimy o europejskich poganach od razu na mysl nasuwają sie wikingowie. Jednak żadna dynastia władająca panstwami skandynawi nie przetrwała do choćby późnego średniowiecza, już od końca XIV wieku Szwecją, Norwegią i Danią (w ramach unii kalmarskiej) władali książeta niemieccy z Oldenburga.
Jest też dynastia normandzka założona przez wikinga - Rollona, jednak w linii męskiej wygałasła ona na synu WIlhelma Zdobywcy - Henryku Beauclercu (nie calkiem, bo ten miał gromadke nieślubnych synów, ale ich gałęzie równiez szybko powymierały).

Jedynymi tak naprawdę znanymi nam więc rodzinami którzych korzenie sięgają czasów z przed przyjęcia "chrztu" są potomkowie Giedymina - wielkiego księcia litewskiego i Ruryka (wikinga) - założyciela Rusi Kijowskiej.
Giedymin miał ośmiu synów, a Ci nie ustępowali mu w pomnażaniu dynastii, więc gałęzi Giedymnowiczów było sporo. Dzięki temu do dziś przetrwali:

- książęta Czartoryscy, bardzo mocno zapisali sie w historii Polski, zwłaszcza w okresie rozbiorów aż do powstania styczniowego. Najbardziej znana linia Czartoryskich - linia Adama Jerzego Czartoryskiego - żyje do dziś w Hiszpanii reprezentowana przez Adama Karola Czartoryskiego, krewnego króla Hiszpanii. Inne gałęzie rodu żyją do dziś w Polsce.
-Sanguszkowie, reprezentowani przez ostatniego przedstawiciela rodu - Pawła Sanuszkę - żyją w Brazylii. Z pośród wszystkich Giedymnowiczów Sanuszkowie są najbliżej spokrewnieni z Jagiellonami, gdyż protoplasta Sanguszko był rodzonym bratem Władysława Jagiełły.
-Kuriakinowie, żyjący we Francji
-Golicynowie, żyjący w Rosji

Wśród równie rozrodzonych potomków Ruryka przetrwały rody:

- Czetwertyńscy
- Druccy-Lubeccy
- Massalscy
- Nieświccy
- Puzynowie
- Woronieccy.

Teoretycznie pozostaj jeszcze Burbonowie, jeśli przyjąc teorie o pochodzeniu Robertynów od Merowingów i tym samym od Meroweusza, ale nie ma na to dowodów.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #genealogia #gruparatowaniapoziomu #wikingowie #poganstwo #rodzimowierstwo
AGS__K - Jakiś czas temu zainteresowała mnie kwestia współcześnie żyjących rodzin, kt...

źródło: d89dd7a3bd879f23c78fb1ebe4ce5d5f554517d0bf90d23c6872fe8d47a8fbe6

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
@AGS__K: w sumie wszystkie rody zaczynały od pogaństwa ( ͡° ͜ʖ ͡°) Masz litewskich Radziwiłłów, których potomków sporo się zachowało, bo było ich jak mrówków. Kardynał Sapieha trleż miał jakiegoś pogańskiego przodka na Litwie.
  • Odpowiedz
  • 2
@Rasteris: Dlatego miałem na mysli potomków tych pogan których historycznie znamy z imienia, bo wiadomo że w pewnym momencie wszystkie były pogańskie, ale co z tego, skoro nie znamy reprezentantów tych rodzin z tych czasów.
Pierwszym znanym przodkiem Sapiehów był Litwin żyjący juz w połowie XV wieku, więc urodzony już po przyjęciu chrztu przez Litwe.
Natomiast faktycznie nie pomyslałem o tych Radziwiłłach, masz racje
  • Odpowiedz
  • 1
@michelney: W ogóle?
Kandydatów jest 3.
1. Cesarska dynastia panująca. Japonią od początku władca jedna dynastia, której pierwszy potwierdzony historycznie członek żył w VI wieku naszej ery. Natomiast legendarni władcy Japonii a jego poprzednicy mają sięgać nawet do VI wieku p.n.e.
2. Haszymidzi, czyli klan proroka Mahometa. Kalifowie panujący nad muzułmanami po Mahomecie a więc zarówno dynastia Umajjadów jak i Abassydów były gałęziami rodu Haszymitów, sięgają więc (w zależności ktorego z
  • Odpowiedz