Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Co byście zrobili mając 20 lat i około 50k pln oszczędności?
Na obecną chwilę (najbliższe pięć lat) nie potrzebuje tych pieniędzy, mam poczucie że leżąc na lokacie tracą na wartości. Mogę dodać że studiuję na dosyć pewnym kierunku w jednym z TOP5 miast (pochodze z mniejszego miasta więc wynajmuję). Rodzina do końca studiów będzie mnie wspierać finansowo więc nie muszę się martwić o problemy z utrzymaniem się. Nie jestem typowym oskarkiem, uczono mnie ze na wszystko trzeba zapracować samemu (kiedy moglem to pracowalem przez ostatnie dwa lata). Zależy mi żeby mieć dobre wejście w dorosłość i w ciągu najbliższych pięciu lat choć troche pomnożyć te oszczędności. Nie jestem specjalistą od #ekonomia, ale jakąś dosyć podstawową wiedzę o #finanse mam. Trochę obawiam się inwestowania na #gielda lecz chciałbym się tego nauczyć. Wiem że #krypto nie wchodzi w grę. Co byście radzili?
#pytanie #pytaniedoeksperta #waluty #euro #dolar #inwestowanie #inwestycje #obligacje



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

Co zrobic z 50k pln w wieku 20 lat?

  • trzymac pieniadze na lokacie w PLN 12.1% (28)
  • kupic waluty obce (euro, dolar) 13.4% (31)
  • zainwestowac w giełde 26.7% (62)
  • kupic obligacje 47.8% (111)

Oddanych głosów: 232

  • 20
@mirko_anonim ja bym kupił obligacje TOS na 3 lata ze stałym oprocentowaniem, już wiesz jaki będziesz miał zwrot. Jeśli nie będziesz potrzebował użyć tej kasy tylko trzymać do emerytury, ale mogą się przydać do kupna pierwszej nieruchomości to polecam IKE obligacje, gdzie masz zwolnienie z podatku belki (19% od zysków), ale możesz użyć tych środków jako wkład własny na zakup nieruchomości.
A ja podrzucę coś z gatunku mało rozważanych, ale mam kolegę co tak zrobił, kupić 2 z 15-letnie C-Max, bo za tyle jesteś w stanie go ogarnąć, postawić na Uber i dać jakiemuś typowi na nim jeździć. Ustalić jakaś kwotę typu 2k na miesiąc za jeden, wszystkie naprawy i paliwo bierze on na siebie.
@mirko_anonim:
@mirko_anonim: Ja bym zbudował mądry portfel obligacje + akcje, bo tutaj nie 50 000zł jest Twoim atutem, ale Twój młody wiek. Jak zbudujesz w tym wieku portfel obligacje + akcje i będziesz do niego dopłacał co miesiąc, to masz szanse na ogromny portfel bez problemu idący w miliony bez wielkiego wysiłku jeżeli będziesz to sobie ciągnął przez kolejne 20-30 lat.
Kup sobie za 100zl książkę od inwestomatu i będziesz miał wszystko
@mirko_anonim kolego, taki hajs w tym wieku to ładuj w siebie. Studia nie ogarną Ci wszystkiego. A jeśli tak sądzisz, to tym szybciej ogarnij sobie plan kształcenia za które trzeba zapłacić. W taki sposób najszybciej pomnożysz te pieniądze w czasie swojego produktywnego życia.
@Frwrd05: no właśnie tylko tu pytanie. Czy wszystko wpłacać na konto maklerskie poza konceptem podatkowym Ike - czy korzystać z niego, ale obniżać sobie zysk przez te następne 20-30 lat. Tam po 15-20 latach, to ta strata możliwego zysku z procenta składanego nie będzie większa niż to co się zaoszczędzi na ike?
@interpenetrate: Tak na szybko myśląc to wpłaciłbym max limit w ike maklerskie w tym roku czyli czyli prawie 24 000zł i kupił etf na cały świat, a resztę wrzucił w obligacje edo. Potem równoważył portfel dopłatami. Akcje które nie mieszczą się w limicie rocznym ike brałbym po prostu poza ike. Po uruchomieniu portfela oczywiście dopłaty co miesiąc :) Aczkolwiek jeżeli op chce te pieniądze wyciągać za 5 lat to kwestia do
@Frwrd05: tak czy owak bym to panował w ike. Jak będziesz chciał wypłacić za 5 lat, to normalnie wyplacisz i zapłacisz belkę nic nie tracąc, a może jednak się okaże, że nie potrzebujesz jednak tej kasy i wtedy zostanie sobie na ike. Tu można tylko skorzystać