Wpis z mikrobloga

@rav3k: Gdyby ktoś notował rzetelnie ceny przez te wszystkie lata, to można by fajnie porównać, czy wyszło to chociaż na 0 jeśli chodzi o siłę nabywczą. ()

Ja nie mam do tego głowy, ale pamiętam dość dobrze boczek wędzony grubo poniżej 20 zł za kg i pieczareczki za piątkę. XD
@rav3k: To moze ty porownaj. Skumulowana inflacja od 2015 jest większa czy mniejsza niż 116%? Bo wiekszosc zrodel mowi ze od tamtego czasu wynosi ona okolo 50%.
@rav3k: Ciężko znaleźć obiektywny wskaźnik siły nabywczej pieniądza, jest coś takiego jak koszyk Dudy, 2015 vs. 2023 żywność podrożała ok. 120%. W sumie szok. Ale teraz weźmy pod uwagę, że żywność podrożała najbardziej ze wszystkiego. Np. ubrania, elektronika podrożały o wiele mniej. Czyli sumarycznie obstawiam że jednak ktoś na minimalnej *zyskał* na sile nabywczej. Straciła cała reszta społeczeństwa, oczywiście za wyjątkiem tych którym udało się wywalczyć podwyżkę o te 100-120%.
  • 1
@czykoniemnieslysza: Ja uważam że wiele rzeczy podrożało o więcej niż 100-120%.... Pamiętaj tez że średnia arytmetyczna to średnia arytmetyczna a nie ważona. Np nie każdy kupuje pampersy, nie każdy pije piwo/wino. Ty możesz odczuć wzrost 100% na rachunkach, ja mogę odczuć 150% wzrostu.
@rav3k: ależ zarabiajacym najniższa krajowa jest gorzej, to logiczne. Tylko ukrytym celem tej podwyżki było zmniejszenie szarej strefy czyli ludzi co dostają pod stołem. Jeśli na zachodzie w mieście powiatowym, z którego się wywodzę każdy znajomi oprócz chyba kasjerow dostaje minimalna, a resztę pod stołem (często to firmy zatrudniające 100-500 osób). To jak to dopiero wyglada na wschodzie xD. Teraz zamiast 4k pod stołem będzie 1k, chyba dobra zmiana dla pracującego
@rav3k: ciekawostka:
w 2015 najniższa krajowa NETTO wynosiła 1286zł. Wg indeksu big maca (który wg ekonomistów bywa lepszym wyznacznikiem niż oficjalne dane o inflacji np. z GUS) dziś żeby kupić tyle samo tych kanapek za najniższą co w 2015 trzeba by wydać 3718.
Obecnie minimalna NETTO to 3221zł

W 2015 roku najniższe wynagrodzenie pobierało ok 1.3 mln pracujących.
W 2023 roku najniższą krajową dostawało ok 3 mln pracowników.
W 2024 roku
  • 1
@Bloodaxis1: Tak, mam. Surowe dane, m.in. koszyk dudy i indeks big maca wspomniane tutaj wcześniej. I do tego kupę znajomych pracujących na najniższej. A Ty masz jakieś argumenty za tym że teraz ludziom żyje się lepiej?