Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Siema. Mam problem z paczką z Chin. Została ona zatrzymana przez celników w Poznaniu. Najpierw poproszono mnie o wysłanie potwierdzenia zamówienia, potwierdzenia przelewu oraz faktury zakupowej (żadna z tych rzeczy nie zawierała informacji co do marki produktu), po wysłaniu im wszystkiego zrobili rewizję paczki w której znajdowała się odzież ze znakami różnych markowych firm, przez co "zaszło podejrzenie naruszenia własności intelektualnej". Cała paczka została w tym momencie skonfiskowana przez celników. Mam 10 dni, aby albo odesłać im zgodę na zniszczenie wszystkich przedmiotów, albo złożyć odwołanie od ich decyzji, argumentując to w odpowiedni sposób. W przypadku braku zgody na zniszczenie, celnicy zawiadamiają posiadacza praw własności (tj. wszystkie te marki które znajdowały się w tej paczce) a oni mogą podjąć kroki prawne w związku z naruszeniem swoich praw. W świetle prawa polskiego, zakup podrabianych produktów nie jest nielegalny - nielegalna jest jego sprzedaż, więc teoretycznie nie mogą mi nic zarzucić, gdyż nie kupiłem ich na handel tylko dla siebie. Mam zamiar zadzwonić do nich w poniedziałek i powiedzieć, że na stronie na której to zamawiałem nie były widoczne żadne logotypy, że jest to wina sprzedającego i że on zwróci mi pieniądze, gdy paczka wróci do niego. Oczywiście ja pokryłbym koszty wysyłki. Czy istnieje taka możliwość? Czy celnicy mogą zwrócić paczkę do nadawcy? A może istnieje droga, żeby paczka została jednak zwolniona prosto do mnie (wątpię)? Nie chciałbym stracić swojego zamówienia, gdyż całość kosztowała około 1000$. Co powinienem zrobić? Bardzo dziękuję za wszelkie porady.

#podatki #prawo #clo #celnicy #pocztapolska #chiny #aliexpress #pomoc #pieniadze #dhl



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 10
  • Odpowiedz
@mirko_anonim hehe zachciało się podróbek to teraz masz ( ͡° ͜ʖ ͡°) Koszt $1000 więc wiele rzeczy, celnik pomyślał że możesz to wprowadzać w obrót i chyba lepiej że skończy się na zniszczeniu zawartości niż pozwie od firm które maja prawa do znaków firmowych. Ale nie bierz mojego komentarza za pewnik, nie jestem prawnikiem.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim a to że nie wiedziałeś że przyjdą z markowymi znaczkami to standardowa śpiewka. Oni nie są głupi i na pewno wiedzą co to ukryte aukcje i znają wszystkie techniki Chińczyków itd
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): @runieeee Ilościowo ciuchów nie było dużo. Łącznie chyba 10 sztuk. Kilka bluz, butów, jakiś płaszcz. Wszystko na użytek własny, a deklarowana wartość była inna. Chińczycy twierdzą ze zdarzało się że celnicy odsyłali paczki, ale nie chce mi się wierzyć że w Polsce jest to możliwe.


· Akcje:
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: żadne tłumaczenia nic nie pomogą, jak pisałem nie ma możliwości by odesłali paczkę jak jest już uznana za trefną, masz 2 wyjścia tak jak ci wyżej napisał @runieeee. Lepiej chyba zgodzić się na zniszczenie towaru niż chodzić po sądach z markami mającymi prawa do znaków z tych ubrań.
Jeśli faktycznie nie wiedziałeś, że to #!$%@? to pisz do chinczyka by kasę oddał, bo na to się nie pisałeś.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: " W świetle prawa polskiego, zakup podrabianych produktów nie jest nielegalny - nielegalna jest jego sprzedaż, "

Ja bum poczytał jeszcze to prawo, bo jest wykładania ze jak Ci celnicy dorzucą VAT to staniesz się importerem. Dobra kancelaria reprezentująca naruszone dobra intelektualne rutynowo podejście do sprawy, tak jak sąd - walka karkołomna. Najlepiej zrobić spór Chińczykowi, że Cię oszukał sprzedając podróbę.
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): Po skontaktowaniu się z celnikami dowiedziałem się że nie ma możliwości zwrotu paczki do nadawcy. Dodatkowo mam czekać na pismo o wezwaniu mnie w charakterze świadka celem złożenia zeznań jak wyglądało zamówienie itd. Co mówić a czego nie? Czy może mi grozić jakąś odpowiedzialność karna? Myślałem że gdy zgodzę się na zniszczenie, nie będę nigdzie wyzwany. Proszę o pomoc. Dzięki.

  • Odpowiedz