Wpis z mikrobloga

@Tetsuya Ogólnie to autorka can't into logika xD

Zaniżają w piwach ekstrakt początkowy (wiadomka, od tego zależy akcyza), ale zawyżają zawartość alkoholu ABV.

Polak lubi pić mocne alko, ale browary nie lubią płacić za to odbowiednio dużo akcyzy xD

W obecnych czasach wszystko można zmierzyć szybko i prawie bezkosztowo. Karałbym dla potomnych.
@kurczakos1:

Zaniżają w piwach ekstrakt początkowy


Nie zaniżają. Jest dokładnie tyle, ile zapowiadają na etykiecie - odchyły z jednej strony są nieopłacalne (jeśli ekstrakt za wysoki) a z drugiej naraża się na wysoką karę od izby handlowej (gdy ekstrakt jest za niski). Więc jeśli na etykiecie jest 12% ekstraktu, to jest dokładnie 12,0% ekstraktu.

zawyżają zawartość alkoholu ABV


Tak dokładnie jest i choć ustawa o akcyzie daje duży margines błędu, to
@adamczo

Nie Zaniżają


Ja tylko zacytowałem artykuł XDDD

Stwierdzono także zaniżoną zawartość ekstraktu brzeczki podstawowej względem informacji umieszczonej w oznakowaniu.


To że jest dozwolona odchyłka jest mi oczywiście znane.

Pozwala to na załączone na obrazku fikcje literackie xD

Kiedyś rzeczywiście dokładny pomiar był kosztowny, dzisiaj
refraktometry są w przyzwoitych cenach. Z chęcią posłuchałbym więcej o tej wartości 140k PLN
kurczakos1 - @adamczo

Nie Zaniżają

Ja tylko zacytowałem artykuł XDDD 
Stwierdzono t...

źródło: temp_file2820450072021383420

Pobierz
@kurczakos1:

dzisiaj refraktometry są w przyzwoitych cenach


refraktometrem to pomiary może robić piwowar domowy dla własnej wiadomości ( ͡° ͜ʖ ͡°). Refraktometr nie jest dozwolonym urządzeniem do wykonywania pomiarów urzędowych,

Z chęcią posłuchałbym więcej o tej wartości 140k PLN


W browarze sprzedającym piwo do oznaczenia ekstraktu są zintegrowane termoareometry (jeden kosztuje jakieś 700-800pln, potrzeba ich 2-3 do całego zakresu gęstości). Natomiast z pomiaru gęstości nie można dokonywać
@adamczo Tego się nie spodziewałem! Trochę zaorano mnie jak uczniaka..

"Wiem, że nic nie wiem" brzmi tu jak eufemizm xD

Dziękuję za fachowy wykład :-)

Czym się przy piwie zajmujesz na co dzień? ( ͡º ͜ʖ͡º)
@kurczakos1:

Czym się przy piwie zajmujesz na co dzień?


Piwowar/technolog/wygarniacz młóta w browarze kraftowym ;)
W branży od 2014r., jako domowy od 2008, w dodatku po biotechnologii i chemii, więc conieco o piwowarstwie wiem ;)