Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Kupiłam w zeszłym tygodniu swoje pierwsze własne mieszkanko ( ͡° ͜ʖ ͡°), kredyt 2 procent, rynek wtórny w (dawnym) wojewódzkim. Jakie formalności mi zostały po podpisaniu umowy kredytowej oraz notariuszu? Udało mi się to załatwić jednego dnia. Z tego co czytałam, mam 14 dni na zgłoszenie faktu nabycia mieszkania do Urzędu Miasta, na szczęście da się to zrobić przez ePUAP. Z kolei PCC się już nie płaci za pierwszą nieruchomość, dobrze pamiętam że jedynie jakieś 19 zł które skasował ode mnie notariusz i załatwi to za mnie? Co jeszcze? Przekazanie nieruchomości mam w czwartek, wtedy podpiszemy z poprzednimi właścicielami protokół zdawczo-odbiorczy, na podstawie którego przepiszą mi liczniki. Po tym zostanie mi wizyta w spółdzielni w celu ogarnięcia tam wymaganej przez nich papierologii (woda, ogrzewanie i śmieci)?. A co z meldunkiem, muszę się już teraz meldować?
#kupnomieszkania #nieruchomosci #kredythipoteczny



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Dipolarny
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 8
@mirko_anonim: W przypadku zakupu na rynku wtórnym notariusz obligatoryjnie składa wniosek o wpis w dziale II – dotyczący własności oraz pobiera podatek od czynności cywilnoprawnych - jeśli kupujący nie podlega zwolnieniu. Wniosek o wpis hipoteki w dziale IV możemy złożyć za pośrednictwem notariusza lub samodzielnie – osobiście lub pocztą. Jeśli wniosek o wpis hipoteki będzie składany przez notariusza należy dostarczyć mu wcześniej wydane przez bank oświadczenia i pełnomocnictwa. W przypadku samodzielnego
Już wyzej wszystko zostało opisane, ale generalnie pamiętaj o tym że jeśli masz jakies media poza spoldzielnią, to musisz przepisać liczniki i podpisać nowe umowy.
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @Qullion nie mam auta jeszcze. Podobno prawo jazdy powinno się zmienić o ile ktoś ma stary format z adresem zamieszkania jak ja, tyle że nie ma kar przewidzianych w przepisach w przypadku braku zmiany ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@marcpol po kolei:

W przypadku zakupu na rynku wtórnym notariusz obligatoryjnie składa wniosek o wpis w dziale II – dotyczący własności oraz pobiera podatek od
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): @marcpol: sorry że się podepnę, ale czy jest obowiązek zgłaszania na druku IN-1 faktu nabycia mieszkania do urzędu jeżeli kupiło się spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Nie jest tak, że to spółdzielnia jest za to odpowiedzialna i płaci ten podatek za nas, co odbija sobie w czynszu?

A co w przypadku tego zwolnienia dla pierwszej nieruchomości, nie muszę niczego dodatkowego wypełniać nawet jeśli nie płacę?


@mirko_anonim: Nie, nie wymaga to wypełnienia dodatkowych dokumentów ani zgłoszeń.

Tego w ogóle nie rozumiem


@mirko_anonim: Część banków nadal pobiera ubezpieczenie pomostowe, czyli ubezpieczenie do czasu wpisu hipoteki. Obecnie nie warto już się przejmować terminem wpisu hipoteki, ze względu na to, że ubezpieczenie pomostowe jest w całości zwracane po wpisie hipoteki.

Tak