Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #gielda #pieniadze #programowanie #programista15k #programista25k #inwestowanie #bogactwo #testoviron

Nawiązując do wpisu @hub_bub jako przedstawiciel wykopowej elity #programista15k zachęcam do wzięcia udziału w ankiecie. W tamtym wpisie widełki były totalnie z czapy i bez sensu tam odpowiadać, bo wiadomo że każdy z nas ma ponad 100k oszczędności, a jednak jest różnica 100k vs 3 mln. Jako oszczędności liczymy wartość naszych aktywów pasywów: przeliczamy na PLN bitcoiny, złoto, srebro, kruszcze, akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne a także wartość posiadanych nieruchomości w której nie żyjemy (czyli pod wynajem lub pustostan) lub przedmioty które można łatwo i drogo sprzedać np: stare kolekcje lego o wartości +10k

Dodatkowo zadam wam pytanie: od jakiego progu zarobków można oszczędzać?

Moim zdaniem jeżeli ktoś żyje w dużym mieście i nie ma jeszcze mieszkania to dopiero od 10 000zł netto.
- Rata obecnie za mieszkanie (lub zbieranie wkładu własnego): 4000zł miesięcznie
- samochód leasing/kupno używki, naprawy, paliwo, OC/AC: 3000zł miesięcznie (uśrednione)
- jedzenie, podstawowe zakupy: 1500zł
- pasje, hobby, podróże, sporty, kupno ciuchów raz na jakis czas, dentysta: 1500zł

Dopiero zarabiając te 12-13k można 2-3k miesięcznie zacząć inwestować (najpierw kilkaset K poduszki jednak) i jednocześnie spłacać ratę na 30 lat

W sytuacji gdy ktos ma już mieszkanie/dom bez kredytu to odpada mu 4k kosztów życia i wystarczy, że będzie zarabiał jakieś 8-9k i może oszczędzać wtedy 2-3k miesięcznie

https://wykop.pl/wpis/75030387/nawiazujac-do-wpisu-rzzz-jako-przedstawiciel-sonda

Ile masz oszczędności?

  • Nie mam 10.3% (50)
  • 0-50k 17.7% (86)
  • 50-100k 13.4% (65)
  • 100-300k 22.0% (107)
  • 300-500k 9.3% (45)
  • 500-1000k 8.6% (42)
  • 1-3 mln 5.3% (26)
  • 3-5 mln 0.8% (4)
  • > 5mln 12.6% (61)

Oddanych głosów: 486

  • 12
  • Odpowiedz
co spadki? chodzi o liczenie wartości po obecnym kursie


w sensie spadek majatku.... wiesz, jak jan pawel - nikt mu nic nie dal, sam wszystko odziedziczyl.... ;)

w moich obserwacyj wynika, ze takich self-manow to jest garstka, jak juz ktos na powaznie majatek kolekcjonuje tu mu ktos na rozped przyslowiowy milion podarowal a to jest game changer. Oczywscie to tylko moje uwagi, chociaz staram sie miec oczy szeroko otwarte na rozne kierunki,
  • Odpowiedz
@del855: a no to tak jak mówię - obecne mieszkanie w którym mieszkasz nie liczysz jako inwestycji/oszczędności bo to nie ma sensu. Nie możesz tego mieszkania spieniężyć i iść pod most

jeżeli natomiast masz 2 mieszkania, w jednym mieszkasz a drugie to pustostan/wynajmujesz to ja bym to liczył po obecnej cenie za 1m2 rynku wtórnego w danej dzielnicy danego miasta jako "oszczędności"

Tak więc osoba A: która ma własne mieszkanie 50m2
  • Odpowiedz
@nad__czlowiek: trochę bez sensu, bo wychodzi że osoba mająca 200k oszczędności i wynajmująca mieszkanie jest bogatsza od kogoś kto ma spłacone 70m2 na woli i 100k w oszczędnościach
  • Odpowiedz
  • 0
@nad__czlowiek

Ja to rozumiem :) chodzi mi o to, że na moje oko (świadome baniek informacyjnych) ci co mają takie mieszkania w których nie mieszkają - no da to mieszkania bardzo często sponsorowane przez mecenasów - czytaj rodziców.

Pytanie ile w tym zasługi kodera że ma ojca kodera lub innego small biznes Man i mi dał finansowego kopa na rozpęd? Bo jakbyśmy tych odjęli to już chyba naprawdę niewiele zostanie z majątkami
  • Odpowiedz
@e_mati: ej ale porównujemy tylko oszczędności. Co jeśli masz 5 mln w nieruchach i zero gotówki ale np nie możesz tego wypłacić bo ktoś to mieszkania wynajmuje, nie możesz ich wyrzucić (matki z dziećmi)

Niby masz te 5mln oszczędności ale w praktyce to nie to samo.

Mówimy tylko o oszczędnościach czyli jakieś zasoby którą można łatwo spienieżyć. Nie mówimy o majątku całkowitym
  • Odpowiedz