Wpis z mikrobloga

Kofeina jest najczęściej używanym narkotykiem na świecie.

Uwielbiamy ją, ponieważ zwiększa naszą czujność i zmniejsza senność. Poranek bez kawy jest niewyobrażalny dla większości ludzi. Ale kofeina może nie działać tak, jak myślimy.

Osobiście mam mieszaną relację z kofeiną. Jestem wielkim miłośnikiem kawy i zdaję sobie sprawę z jej efektów, ale ostatnio mam pewne wątpliwości co do tego, czy jej wpływ netto na moją czujność jest pozytywny.

Cytując badanie na temat skutków kofeiny:

"Badania laboratoryjne udokumentowały jej działanie zakłócające sen. Wyraźnie zwiększa czujność i wydajność w badaniach u ludzi z wyraźnym pozbawieniem snu, ograniczeniem lub zaburzeniem harmonogramu cyklu dobowego. Jednak w warunkach zwykłego snu dowody wskazują, że kofeina, zamiast zwiększać wydajność, jedynie przywraca wydajność obniżoną przez senność".

Kofeina obniża jakość i ilość snu, co prowadzi do senności w ciągu dnia i upośledzenia sprawności fizycznej i umysłowej.

Dlatego następnego dnia musisz ponownie spożywać kofeinę.

Nazywa się to withdrawal reversal hypothesis.

W badaniu porównano osoby powstrzymujące się od spożywania kofeiny (3 tygodnie bez kofeiny) z osobami pijącymi kawę regularnie. Następnego dnia, przed wypiciem kawy, regularnie pijący doświadczyli szeregu negatywnych skutków, w tym upośledzenia zdolności poznawczych, bólów głowy oraz zmniejszonej czujności i jasności umysłu. Takich efektów nie zaobserwowano u osób niepijących kawy.

Po spożyciu kawy, osoby pijące regularnie kawę doświadczyły odwrócenia niektórych negatywnych skutków i poprawy ich wydajności.

Jednakże, kofeina nie miała znaczącego wpływu na zdolności poznawcze osób niepijących kawy.

Sugeruje to, że przynajmniej niektórzy z nas mogą utknąć w błędnym kole, w którym spożywamy kofeinę, aby poczuć się lepiej, ale pogarsza to nasz sen, co prowadzi do negatywnych skutków następnego dnia, co prowadzi do spożycia kolejnej porcji naszego ulubionego narkotyku.

Pomysł: może powinniśmy przerwać to błędne koło i przestać pić kawę?

Jeśli podobał Ci się ten wpis polub ją i zostaw komentarz poniżej.
Po więcej podobnych treści zapraszam tutaj: www.humanmemos.substack.com

#kofeina #gruparatowaniapoziomu #sen #kawa #produktywnosc #ciekawostki
  • 22
  • Odpowiedz
@zdrajczyciel

Zasada jest prosta. Pij kawę dopiero po 2h od pobudki, a najlepiej po 3h. Nie pij kawy później niż 15, aby doszło do rozpadu kofeiny w organizmie przed snem. I idź spać przed 22.


okay, sprobuje. thanks you
  • Odpowiedz
Pomysł: może powinniśmy przerwać to błędne koło i przestać pić kawę?


@vaiu: nie piję od 3-4 tyg głównie ze względu na to że pijąc powodowała u mnie uczucie niepokoju (lęku), bez względu na ilość i postanowiłem ograniczyć wszystko co powoduje, że tak się czuję. (udało się ograniczyć uczucie o 40-60%). Dwa, że zaburzała mi sen bardziej niż deprecha i powodowało to, że kładłem się późno spać sen przerywany i potem kawka
  • Odpowiedz