Wpis z mikrobloga

@othe2137 a mnie ciekawi coś innego: czy kaczyński może sobie #!$%@?ć jakiegoś posła bo tak chce i wstawić Maciusia?
Ewentualnie czy jakiś poseł może się "dobrowolnie" zrzec mandatu i wtedy czy można go kimś z partii zastąpić?
jak prezydent ulaskawia to wtedy musi na nowo ubiegac sie o mandat czy manda ma przywrocony? serio pytam bo nie wiem na jakiej podstawie sie tam pchali.


@othe2137:

Art. 247. § 1 Kodeksu Wyborczego mówi:

Wygaśnięcie mandatu posła następuje w przypadku:


2) utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów;


Ponadto według tego samego kodeksu, Art. 11 § 2

Nie ma prawa wybieralności w wyborach osoba:


1) skazana prawomocnym wyrokiem
@Marek_Licyniusz_Krassus: no nie, my nie mamy JOWów do sejmu. Głosujesz na listę w danym okręgu, i jak jakiś poseł spada z rowerka, zostaje zastąpiona kolejnym nazwiskiem z listy z tego samego okręgu.

sztynksiareczka zadał w sumie bardzo dobre pytanie, sam jestem ciekaw czy nasze kulawe prawo w ogóle przewiduje próby odwalania takich fikołków xD
@MechanicznyTurek a to nie jest przypadkiem tak, że mandat utracony zostaje w przypadku stwierdzenia braku prawa wybieralności w momencie wyborów i nabycia mandatu niezgodnie z prawem, które mówi, że aby ten mandat nabyć trzeba posiadać prawo wybieralności? Podczas swojej kadencji poseł chroniony jest immunitetem, nie chroni go przed utraceniem prawa wybieralności, ale skoro zdobył mandat jeszcze je mając mandat nie wygasa. Natomiast w przypadku skazania posła prawomocnym wyrokiem i ułaskawieniem traci on
@JohnDoe01: Ogółem to zapis o utracie prawa wybieralności obowiązuje cię całą kadencję.

A tak swoją drogą, to po usunięciu K. i W. ze składu sejmu PiS nie traci mandatów, prawnie przechodzą one na kolejne osoby z listy wyborczej danej partii z danego okręgu, więc chodzi tylko i wyłącznie o zagrania pod publikę i robienie sztucznych więźniów politycznych.
@lifapek: to Chadłownia decyduje jaki skład sędziowski ma orzekać w danej sprawie więc faktycznie śmiech. Glupio Wąsik piedroli.
Wszyscy wiemy, że to marszałkini na miarę 21. wieku mówi co i jak ma być... choć ze łzą w oku.
Nie jakiś dziaders ten czy drugi ( ͡° ͜ʖ ͡°)